Αναπαραγωγή Γεννήθηκε νεκρό ζεμπράκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης βάσω
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

βάσω

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
98
Πόλη
Βέροια
Γειά χαρά σε όλους καιρό έχουμε να τα πούμε:D πρίν λίγη ώρα ένα αυγουλάκι στη φωλιά μας (ζεμπράκια) έσκασε,το μικρό όμως δεν το έχω δει να κουνιέται καθόλου εδώ και μια ώρα περίπου, νομίζω πως ακόμα έχει το σχήμα του αυγού...υπάρχει περίπτωση να είναι ζωντανό; Είδα τη θυληκιά να το τσιμπάει αλλά δεν αντιδρά καθόλου, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό?
 
Είναι σαν ''μελανιασμένο- σκούρο'' το χρώμμα του ή είναι ''ζωντανό'' ροζ;
 
Το χρώμα του είναι κανονικό,ροζ, απλώς δεν αντιδράει, κουνάω τη φωλιά(τα πουλάκια μου μ'εμπιστεύονται απόλυτα, βάζω χέρι στη φωλιά και δε με φοβούνται)αλλά τίποτα, αν υπάρχει περίπτωση να "ζωντανέψει"να μην το πειράξω άλλο
 
Έτσι όπως μου τα λες δεν είμαι σίγουρη.. Προσπαθώ να θυμηθώ από τις γέννες που είχα στα Budgies μου μήπως σε βοηθήσω.. Μήπως κοιμάται δεν είμαι σίγουρη.. Οι γονείς τί κάνουν ασχολούνται μαζί του; Κλωσάνε τα υπόλοιπα αβγά και το αγνοούν;
 
Για τους νεοσσους δεν ειναι απλη υποθεση να βγουν απο το αυγο! Ειναι μεγαλη ταλαιπωρια! Ισως να ναι εξασθενημενο! Αλλα δεν ειναι φυσιολογικο να εχει ακομα το σχημα του αυγου και να μην κουνιεται! Δεν εναπνεει καθολου; Εγω πιστευω πως δεν τα καταφερε!☹
 
Μπα. Δε νομίζω πως είναι ζωντανό.. Έχουν περάσει σχεδόν τρείς ώρες που γεννήθηκε, οι γονείς μάλλον το αγνοούν και κλωσάνε τα άλλα δύο αυγά. Κρίμα, το καλοκαίρι μου πέθαναν τα μικρά απ'τη ζέστη και τώρα γεννιούνται νεκρά... Τι να πω
 
Κρίμα για το μικρούλη Βάσω..☹ Μακάρι να είσαι πιο τυχερή με τα άλλα αβγουλάκια..
 
Το εύχομαι γιατί δε μου αρέσει καθόλου αυτό που συμβαίνει, την πρώτη φορά ήταν τόσο απλό...όλα πήγαν καλά.Αν δεν τους βάλω ποτέ ξανά φωλιά, πειράζει;
 
Τόση απογοήτευση, ε; Ίσως να μη χρειάζεται έτσι και αλλιώς φωλιά και να μη πρέπει.. Εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά και ας μην ήταν και το καλύτερο ξεκίνημα. Αλλιώς, (χτύπα ξύλο δηλαδή) μάλλον θα πρέπει να μη τους έχεις φωλιά για να ξεκουραστούν από αυτή τη διαδικασία..
 
Geniko, den bori na genithike nekro. Afto einai skedon adynato. I gonis den anoigoune ta ayga. To mikro me ena mikro "zodi" pou exei apano sto ramfos anoigi apo mono tou to aygo. Gia afto o mikros ksekinisi sto ena meros tou aygou na spai ta tsoflia apo meza. Meta xriasete mexri 24 ores, na kanei mia bolta meza sto aygo kai na anoigei to aygo giro giro. Sto telos biesete meza sto aygo me ta podia kai to kefali apo to kato meros pros to pano meros, gia na spai to aygo ekei pou espase gnoritera giro giro to tsofli. Afti i ergasia den ginete me tipota apo nekro embryo. Simenei kathe mikro pou anoigi to aygo einai zotano. An pethenei argotera einai alo. Ala poles fores kourasete yperboliko kai menei mexri 2-3 ores akounito gia na mathebei pali dynami. Kai se afti tin fasi prepei na klossai i thiliki, alios pethenei apo tin apotoma alagei thermograsias.
 
Όπως και στη φύση έτσι και στην αναπαραγωγή στο κλουβί κάποιοι νεοσσοί δεν τα καταφέρνουν. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε αυτό. Τα δυνατότερα ζουν επιβιώνουν και αναπαράγονται, έτσι επιτυγχάνεται η εξέλιξη. Μηδενικές απώλειες δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει. Αν σε στεναχωρεί αυτό παραπάνω από ότι σε χαροποιεί το να βγάζεις μικρά τότε μπορείς να μην βάζεις φωλιά. Δεν έχουν πρόβλημα τα πουλιά με αυτό, απλά θα βρίσκεις ανά διαστήματα αυγά στο πάτωμα του κλουβιού. Σε περίπτωση που δημιουργηθούν προβλήματα όπως επιθετικότητα των πουλιών ή συνεχόμενες γέννες της θηλυκιάς (να γεννάει καθημερινά αυγά) τότε μπορείς να βάλεις φωλιά για λίγο καιρό και τα αυγά που θα κάνει να τα αντικαθιστάς με ψεύτικα. Έτσι θα μπορεί για λίγο να τα κλωσάει και να ηρεμεί.
 
Πωπω πήγαμε να το πεθάνουμε το μικρό της κοπέλας δηλαδή.. Πάλι καλά που μίλησε και κάποιος πιο έμπειρος...
 
Μακάρι να'ναι έτσι, η αλήθεια είναι πως στην αρχή το σκέπασαν με το υλικό της φωλιάς... Οκ δεν το πειράζω άλλο,θα περιμένω
 
Και κάτι ακόμα,υποθέτω πως αν το μικρό είναι πεθαμένο θα πρέπει να βγεί απ'τη φωλιά.Αν δεν το βγάλουν οι γονείς μάλλον θα πρέπει να το κάνω εγώ... Πότε όμως;
 
Σήμερα άστα όπως είναι, μην τα ενοχλείς άλλο. Το ότι άρχισαν να σκεπάζουν τα αυγά ίσως είναι και σημάδι στρες. Αύριο το πρωί ελέγχεις τη φωλιά και αν είναι νεκρό το απομακρύνεις.
 
Ναι, οκ δεν τα πειράζω, δεν σκεπάζουν τα αυγά, αυτό τα μικρό σκεπάσανε στην αρχή,τώρα το βλέπω αλλά δεν έχει κουνηθεί καθόλου... Κρίμα...
 
Signomi, ala an esei to blepeis sinexio, DEN to klossane to mikro; Pos ta blepeis esei sinexio pos einai ;

An den klossane to mikro, afto den bori na zi sti proti mera pano apo mia ora.
 
Τι να σου πω Αλέξανδρε, εγώ το είδα δύο- τρείς φορές σήμερα, γεννήθηκε γύρω στις 3:30 το μεσημέρι, αλλά γενικά η θυλικιά μου και αυτή τη φορά, αλλά και τις δύο-τρείς προηγούμενες που κλωσούσε, βγαίνει πολύ συχνά απ'τη φωλιά και μάλιστα γίνεται και καυγάς με τον αρσενικό κάθε φορά που βγαίνει, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά το κάνει και όχι γιατί την ενοχλώ εγώ, εγώ είμαι σε άλλο χώρο, ακούω όμως τις φωνές τους και καταλαβαίνω πως μαλώνουν, άρα αυτή είναι έξω απ'τη φωλιά...
 
Βασω, μηπως σου τυχε θηλυκια"σουρτουκο", μηπως δλδ δεν κανει για"οικογενεια", εν αντιθεσει προς το αρσενικο😕;

Φιλικα
 
Μάλλον,την πρώτη φορά που γέννησαν αν δεν ήταν ο αρσενικός τα μικρά θα είχαν πεθάνει απ'την πείνα, αλήθεια δεν τα ταιζε σχεδόν καθόλου η κακούργα:)
 
Back
Top