Αναπαραγωγή Γεννήθηκε νεκρό ζεμπράκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης βάσω
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τελικά το μικρό ήταν πεθαμένο και μάλιστα το σώμα του ήταν τοσο στεγνό λες και είχε μέρες πεθαμένο! Ενώ το κεφάλι, τα πόδια και τα φτερά ήταν κανονικά και όντως, είχε τη στάση που είχε μέσα στο αυγό. Με αφορμή αυτό να σας πω πως το πρωί είδα να βγαίνει το τρίτο μικρούλι απ'το αυγό, η μαμά έσπασε το αυγό και άρχισε να το τρώει γύρω -γύρω μέχρι που βγήκε το μικρό,το οποίο ήταν πολύ ζωηρό. Τώρα έχω δύο μικρούλια που προς το παρόν τουλάχιστον είναι καλά... Εύχομαι να τα καταφέρουν
 
Βασω να σου ζησουν τα μικρα! Ολα ναπανε καλα. Να σε ρωτησω, το μικρο που δεν τα καταφερε το εβγαλες απο την φωλια, ετσι;
 
Ναι-ναι το έβγαλα πρωί-πρωί,ξέρω καλά τι θα συνέβαινε αν το άφηνα, μάλιστα σκεφτόμουν να το βγάλω χθές αλλά τα είχα ήδη ενοχλήσει αρκετά, δεν έχει και πολύ ζέστη οπότε το έκανα το πρωί, μόλις ξημέρωσε, σας ευχαριστώ για τις ευχές. 🙂
 
Τελικά τα μικρά μου πέθαναν☹ τα βρήκα σήμερα το πρωί νεκρά και τα δύο, χθές το απόγευμα ήταν μια χαρά,τα είδα όταν τα τάιζε ο αρσενικός... Τι να πω... Είναι η δεύτερη φορά τους τελευταίους μήνες που μου πεθαίνουν τα μικρά, μια εβδομάδα μετά τη γέννηση τους. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά και δεν το καταλαβαίνω, κρίμα...
 
Κρίμα, τί να πω, μην απογοητεύεσαι.. Δύσκολο, αλλά δεν ξέρω τί να σου πω...
 
Δε νομίζω πως θα τους ξαναβάλω φωλιά, είναι κρίμα να πεθαίνουν έτσι και εφόσον δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει δε θα το ξανακάνω...
 
Κρίμα... Πολύ λυπάμαι...☹ Επειδή τώρα διάβασα το θέμα για πρώτη φορά είδα πιο πάνω που είπες ότι τα δύο μωρά είναι εντάξει και ήθελα να σου πω συγχαρητήρια, αλλά μετά... Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην απογοητεύεσαι, ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις... Δε νομίζω πως οι γονείς είναι ανίκανοι και αφού και εσύ το θέλεις τόσο πολύ, κάποια στιγμή θα έρθει...
 
Να σου πω,τα ζεμπράκια μου τα έχω τρία χρόνια, τον πρώτο χρόνο μου κάνανε 4 μικρά χωρίς κανένα πρόβλημα, τρία αρσενικά κι ένα θυλικό, μεγάλωσαν και τα χάρισα, φέτος είπα να τους ξαναβάλω φωλίτσα αλλά δεύτερη φορά συμβαίνει το ίδιο ακριβώς πράγμα, γι'αυτό και λεω να μην το ξανακάνω.Ίσως μεγάλωσαν πολύ και είναι κακής ποιότητας τα αυγουλάκια τους, δεν ξέρω
 
Εγώ θα πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Για να πεθαίνουν μετά από μια εβδομάδα δεν φταίνε οι γονείς ή το αυγό. Παρατήρησες τη φωλιά μέσα; Μήπως ήταν ιδιαίτερα υγρή ή λερωμένη; Μπορείς να κάνεις μια εξέταση στους γονείς για κάποια ασθένεια που ίσως δεν έχει εκδηλωθεί ακόμη, αλλά τα μικρά που είναι πιο αδύναμα τα νικά. Μην το αφήνεις έτσι πάντως καθώς αν έχουν κάτι οι γονείς αργά ή γρήγορα μπορεί να παρουσιάσουν και αυτοί πρόβλημα.
 
Η φωλιά κάθε άλλο παρά λερωμένη ήταν! Και μάλλον αυτό δεν είναι και πολύ φυσιολογικό αν δεν κάνω λάθος. Είναι δυνατόν σε μια εβδομάδα να έχει δύο-τρείς κουτσουλιές στα πλαινά; Απ'όσο ξέρω και θυμάμαι απ'την άλλη φορά τα τοιχώματα της φωλιάς είχαν πολλές κουτσουλιές. Τα μικρά όμως μεγάλωσαν, διπλασιάστηκαν σε μέγεθος σε μια εβδομάδα, τις κουτσουλιές τους δεν έβλεπα πουθενά...
 
Mipos ta mikra ixane diaria; Tote ginete i folia olo leromenei, poles fores kitrino, kai den blepeis koutsoulies.

Kata tin gnomi mou kati pai stravo me tin trofi. Boris na mas perigrapseis ti edines afti tin proti ebdomada; Trofi, aygotrofi, nero, bitamines, fruta klp.
 
Τι να σου πω, η φωλιά γενικά ήταν καθαρή εκτός απο δυο-τρεις κουτσουλιές.
Η τροφή τους ήταν χύμα γιατί συσκευασμένη δεν βρήκα πουθενά(έχω παραγγείλει και ακόμα περιμένω) έδωσα μαρούλι, λάχανο(οχι κάθε μέρα όμως) και αυγό, οχι αυγοτροφή, αυγό κανονικό.Βιταμίνες οχι,έπρεπε;
Ξέχασα να αναφέρω πως η θυλικιά μου εδώ και καιρό έχει βγάλει στην περιοχή του λαιμού και προς την πλάτη φτερά που είναι σχεδόν άσπρα, δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι, τα έχει αρκετούς μήνες
 
To marouli kai ta laxanika eplines me nero;

Ta mikra ixane skouro prismeno sikoti ;
 
Το λαχανικά ναι, τα πλένω πολύ καλά πριν τους τα δώσω,υπερβολικά θα έλεγα.. Τα μικρά είχαν την εξής διαφορά απο τα πρώτα που θυμάμαι, κατ'αρχήν γεννήθηκαν με πολύ λιγότερα πουπουλάκια, θυμάμαι τα πρώτα (εκείνα που έζησαν και μεγάλωσαν)τα λέγαμε γρέμλινς γιατί είχαν πολλά και όρθια πούπουλα στο κεφάλι, αυτά είχαν ελάχιστα, ο λαιμός τους ήταν πάντα φουσκωμένος απ'τη μια ή την άλλη πλευρά, αλλά υπέθεσα πως ήταν το φαγητό που τα τάιζαν οι γονείς και το σώμα τους ήταν μάλλον πολύ σκούρο προς το μαύρο.Αυτό με το συκώτι που λες, αν ήταν όντως γιατί μπορεί να συμβαίνει;
 
Baso,

afto pou sou leo tora, einai i gnomi ,ou, ala boro na eimai telos lathos. DEN ida ta mikra, oute tous gonis. Sou leo mono afto pou katalaba apo ta pragmata pou grafeos.

1. To zefgari kata tin gnomi mou den taireiasei kala. Mono sou egrapses gia fasari, Arseniko ekso, arseniko me xorisma, arsenika pali meza. Ola afto den boithai na kanoune iremo oreo tin toulia tous. Prepei na apofaseis meza i ekso to arseniko ala afto pou apofaseis ta kratas.

2. Tin proti ebdomada den dinoume oute laxano oute Marouli. Otan kanei poli sesti, boris na dinis to apogefma LIGO milo gia tin ygrasia. Ala apo marouli kai laxana, ta mikra exoune poli grigora diaria kai xanoune oli tin ygrasia. Etsi kai alios ta entera tou mikrou den bori na xonepsi tin proti ebdomada marouli kai laxana.

3. An seleis na sinexisis na EKTREFEIS poulia, kala itane na perneis aygotrofi. Afto einai i katalili trofi gia ta mikra kai tous gonis tis proties 3-4 ebdomades me tous neosous.

4. I thiliki sou an exei afta ta poupoula pou les exei kapio problima. Malon elipsis apo Aminoksea, Ixnosteixia i Bitamines. Gia afto ta poupoula den exoune to kanoniko xroma. Kata tin gnomi mou den kanei na tin zefgaroneis, oso den einai kala.
 
Δεν σκοπεύω να ξαναβάλω φωλιά εφόσον δεν μπορώ να το κάνω σωστά, αυτό που δεν ξέρω είναι αν πειράζει να τ'αφήσω μαζί, διότι γεννάει πολλά αυγά η θυλικιά μου έχει δεν έχει φωλιά(3-4 το μήνα, το χειμώνα)
τη διατροφή θα κοιτάξω να τη βελτιώσω, ευχαριστώ:)
 
An den stamatai na kani ayga, kai den seleis na finis pali na exeis mikra, tha alaseis ta ayga me plastiki ayga. Etsi klosai kai den kindinebei pou kanei sinexio ayga, kai esei meneis iremo pu eisai siguri den erthounde mikra.
 
Back
Top