Φροντίδα Γεννημένο σε λάθος σημείο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MarkosDuk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MarkosDuk

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2017
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδιά:)
Σήμερα το πρωί άκουσα από στο μπαλκόνι του πάνω ορόφου του σπιτιού μου φωνή από πιτσούνια. Όταν πήγα αντίκρησα μέσα σε ένα κουβά ένα μεγαλούτσικο πιτσούνι. Να σας πω ότι στο μπαλκόνι κοιμούνται το βράδυ διάφορα περιστέρια μου τα οποία δεν έχω καταφέρει ακόμα να πιάσω και μάλλον κάποιο ζευγάρι αποφάσισε να γεννήσει σε αυτό το μέρος... Το θέμα είναι ότι σε δύο μέρες φεύγουμε για διακοπές και επάνω θα μείνουν συγγενείς. Αν το μεταφέρω στο κλουβί με τους γονείς λέτε να το ταϊζουν; Ή αν το βάλω σε άλλους γονείς θα το δεχτούν. Παρακαλώ θέλω τη γνώμη σας.
 
οχι το πιθανοτερο ειναι να το αφησουν. Αστο εκει που ειναι σε λιγες μερες θα πεταξει
οι γονεις φανταζομαι θα εχουν προσβαση εκει που ειναι να το ταιζουν οσο λειπεις
 
Αστο εκει που ειναι σε λιγες μερες θα πεταξει
οι γονεις φανταζομαι θα εχουν προσβαση εκει που ειναι να το ταιζουν οσο λειπεις
Είναι αρκετά μικρό για να πετάξει. Να φανταστείς ότι χωράει μέσα στη χούφτα σου. Το πρόβλημά μου είναι ότι φεύγω το Σάββατο για ταξίδι και στο σπίτι μου θα μείνουν συγγενείς. Άμα μπαινοβγαίνουν στο μπαλκόνι, θα φοβούνται οι γονείς και θα το παρατήσουν.
 
Θα προσπαθήσω. Τα πουλιά κουτσουλάνε σε όλο το μπαλκόνι και κάθε φορά που έρχονται δυσανασχετούν. Ευχαριστώ πάντως
 
Παιδιά τελικά αποφάσισα να το πάρω αύριο μαζί μου φεύγοντας για να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα έρχεται η γάτα μου πάνω και αυτό βρίσκεται στο πάτωμα. Φοβάμαι ότι θα το σκοτώσει. Σκέφτηκα να το βάλω κάπου ψηλά αλλά δεν μου έρχεται τίποτα που θα μπορούσα να κρεμάσω.
 
Γεια σας και πάλι!
Έχω πάρει το πουλί μαζί μου. Ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τα περιστέρια κατσιάζονται όπως οι κότες; Δηλαδή το να τα αγγίζεις και να τα χαϊδεύεις τους κάνεις κακό;
 
Απ' όσο ξέρω, κανένα πουλί δεν κάνει να το έχεις συνέχεια αγκαλιά, όχι όμως και να μην το χαϊδεύεις απλώς που και που.
Ο λόγος είναι πως έχουν βασικότερη ανάγκη από άλλα ζώα τον ήλιο και τον αέρα για να λειτουργεί καλά ο μεταβολισμός τους, όχι πως το άγγιγμα τους προκαλεί κάτι κακό.
 
Του δίνω φρυγανιά τρυμμένη αραιωμένη με νερό νωρίς το πρωί και το απόγευμα πριν δύσει ο ήλιος. Δεν είναι η καλύτερη τροφή αλλά βολευόμαστε με ότι έχουμε. Τώρα για το πότε θα είναι έτοιμο να πετάξει το κόβω για κανά δυο βδομάδες γιατί ακόμα δεν έχουν σχηματιστεί τα φτερά του. Εγώ γυρνάω σε καμιά βδομάδα. Θα το δεχτούν οι γονείς; Πάντως είναι ζωηρότατο και επιθετικό. Γίνεται με κάποιο τρόπο να το ημερεύσω;
 
@boukefalas , @George98 , αρκεί η τριμμένη φρυγανιά για σίτιση νεοσσού; Νομιζω πως οχι, αλλά δεν έχω και εμπεριστατωμένη άποψη.
 
@boukefalas , @George98 , αρκεί η τριμμένη φρυγανιά για σίτιση νεοσσού; Νομιζω πως οχι, αλλά δεν έχω και εμπεριστατωμένη άποψη.
Η σκέτη τριμμένη φρυγανιά σίγουρα δεν αρκεί για την σίτιση του νεοσσού, δεν θα αναπτυχθεί σωστά μονο με φρυγανιά. Σε τι ηλικία βρίσκετε; έχει βγάλει "καλάμια" ή φτεράκια ή είναι ακόμα με το κίτρινο χνούδι;
Αν είναι μεγαλύτερο των 10 ημερών το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις απο το σούπερ μάρκετ σπόρους : ρυζιού, σιταριού, καλαμποκιού και γενικά δημητριακών. 2-3 είδη σίγουρα να υπάρχουν στο μείγμα που θα φτιάξεις ή ακόμα και φακή (οποιοσδήποτε όμως σιτάρι). Αυτα τωρα θα τα σπάσεις ελαφρώς σε ένα μπολ και θα τα αφήσεις να μουλιάζουν στο νερό πριν απο κάθε τάισμα.
 
Σίγουρα είναι μεγαλύτερο από δέκα ημερών. Έχει βγάλει πουπουλάκια αλλά έχει ακόμα κίτρινο χνούδι.
Αυτα τωρα θα τα σπάσεις ελαφρώς σε ένα μπολ και θα τα αφήσεις να μουλιάζουν στο νερό πριν απο κάθε τάισμα.
Για πόση περίπου ώρα να τα αφήσω στο νερό; Κάτι ακόμα. Πως μπορώ να το μάθω να τρώει απ' το μπιμπερό; Γιατί είναι λίγο μπελαλίδικο με τη σύριγγα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το καλυτερο ειναι το γαλα που του διναν οι γονεις του και γι αυτο ειπαμε να μην το χωρισεις.
το δευτερο καλυτερο ειναι να παρεις κρεμες νεοσσων για πτηνα (πχ exact)

οι φρυγανιες δε του δινουν αυτα που εχει αναγκη(και αν ειναι πολυ μικρο ειναι και επικινδυνες για τη ζωη του) Εχει αναγκη απο πρωτεινες και βιταμινεςπου η φρυγανια και η ζαχαρι δεν εχουν καθολου
μουλιασμενο σταρι με φακες ρυζι ειναι μια λυση αλλα ειναι δυσκολο στο να το ταισεις. (αφου τα μουλιασεις και τα αλεσεις)στο νερο αστα κανα 12ωρο
ελπιζω να παει καλα.
 
Θα κατέβω αύριο στο κέντρο της πόλης μπας και βρω ειδική τροφή για πιτσούνια, αλλιώς θα κάνω αυτό που μου είπατε με τους σπορους. Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες
 
δυσκολο να βρεις εκτος αθηνας.
παντως για αλλη φορα να ξερεις για νεοσσους αυτο κανει (εχει και αλλες εταιρειες)
αν δε βρεις προσπαθησε παντως να το ταισεις το μιγμα που λεει και ο @George98 εστω και με το χερι
 
Back
Top