Φροντίδα Γεννημένο σε λάθος σημείο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MarkosDuk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά εφόσον το πουλί είναι σχετικά μεγαλούτσικο ξέρει να τρώει μόνο του (υπο τις κατάλληλες συνθήκες βέβαια). Τα περιστέρια δεν ταΐζονται στο στόμα απο τους γονείς όπως τα καναρίνια, αντίθετα τα πιτσούνια είναι αυτά που τσιμπολογούν την μαλακή τροφή μέσα απο τον πρόλοβο της μητέρας του. Όσο για το "γάλα" που αναφέρατε πιο πριν σταματά να παράγεται στον πρόλοβο των γονέων μετά την πρώτη εβδομάδα, οπότε δεν μας αφορά προς το παρόν.
E_1463911594.jpeg

Οι σπόροι δεν πρέπει να είναι αλεσμένοι, αλλά ολόκληροι ή ελαφρώς σπασμένοι. Το μούλιασμα πρέπει να γίνεται μέχρι να τους νιώθεις μαλακούς με το χέρι, θα το καταλάβεις. Επίσης για να αυξήσεις την θρεπτική αξία του μείγματος μπορείς να προσθέσεις και σφιχτοβρασμένο αυγό ή ακόμα και λίγο γιαούρτι.
Τέλος παραθέτω μερικά βιντεάκια για να δείτε πως γίνεται το τάισμα των μικρών περιστεριών στο χέρι :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτό προσπάθησα να κάνω, να το ταϊσω μ' αυτό το τρόπο αλλά δε τρώει το άτιμο! Τα φτύνει όλα! Άσε που όταν πάω να το πιάσω μου κάνει το νταή.

Μπορεί να φταίει το ότι η τροφή που του έδινα δεν ήταν καλή, για αυτό δε τρώει με το χέρι
 
Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια αργότερα αλλιώς θα του δίνω με τη σύριγγα. Αν και τώρα που του άφησα λίγα σπόρια βλέπω ότι προσπαθεί να φάει.
 
χρησιμοποιησε συριγγα
μην μενει νηστικο
(αργοτερα θα μαθει να τρωει μονο)
δεν εχεις βαλει καμμια φωτο να δουμε ηλικια του
 
Δυστυχώς δε μπορώ να σας στείλω φώτο. Μου έχουν δείξει πως αλλά μάλλον δε γινεται επειδή μπαίνω μέσω του τάμπλετ. Τέλος πάντων. Το πουλί είναι λίγο μικρότερο από αυτό του δεύτερου βίντεο που έχει ανεβάσει ο George98
 
Αυτό προσπάθησα να κάνω, να το ταϊσω μ' αυτό το τρόπο αλλά δε τρώει το άτιμο! Τα φτύνει όλα! Άσε που όταν πάω να το πιάσω μου κάνει το νταή.

Μπορεί να φταίει το ότι η τροφή που του έδινα δεν ήταν καλή, για αυτό δε τρώει με το χέρι
Αυτή η συμπεριφορά δηλώνει ότι είναι αρκετά μεγάλο και δεν σε αναγνωρίζει σαν πηγή τροφής... Τώρα αναγκαστικά θα το "μπουκώνεις" ή με το χέρι ή με σύριγγα για να μην μείνει νηστικό και πιστεύω σε καμιά εβδομάδα να σε συνηθίσει
 
Γεια σας και πάλι παιδιά,
Το περιστέρι (ο Πίπης), είναι σώος και αβλαβής. Τρώει πια μόνος του και κάνει δοκιμές για να πετάξει. Το κακό είναι ότι όταν το έβαλα στους γονείς του δε το αναγνώρισαν. Το καλό είναι ότι με συνήθισε (δε το περίμενα), κάθεται και τρώει απ' το χέρι μου, με χαϊδεύει με το ράμφος του, μάλλον με πέρασε για γονιό του. Το έχω μέσα στο σπίτι γιατί το κλουβί είναι γεμάτο και είχαμε και ένα κρούσμα σαλμονέλας. Τώρα το βάζω να τρώει με τα άλλα περιστέρια για να συνηθίσει σιγά σιγά τα άλλα πουλιά.
 
Back
Top