Αναπαραγωγή Γεννητούρια από τα ζεμπράκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Ως συνήθως θέλω την βοήθειά σας. Όπως έχω πει και στο παρελθόν, για όσους θυμούνται, έχω δύο ζευγάρια ζεμπράκια. Το ένα ζευγάρι, πριν το καλοκαίρι, έκανε μόνο μία γέννα, και βγήκαν 5 άσπορα αυγουλάκια. Έκτοτε, δεν είχα βάλει φωλιά λόγω ζέστης, αλλά πριν λίγο καιρό επειδή ζευγάρωναν, τους την ξαναέβαλα και έκαναν πάλι 5 αυγουλάκια, για τα οποία δεν γνωρίζω ακόμη αν είναι ένσπορα, διότι είναι νωρίς ακόμη. Θα ξέρω σε λίγες μέρες. Πάντως, τα κλωσάει κανονικα η μανούλα, και όταν βγαίνει για να φάει μπαίνει μέσα στην φωλιά ο μπαμπάς! Μέχρι εδώ όλα καλά.
Το θέμα έχει προκύψει στο δεύτερο ζευγάρι, το οποίο δεν είχε ξανακάνει αυγουλάκια. Όμως, πριν λίγο καιρό, το ίδιο σαν και τα άλλα, έκαναν 4! Πριν δύο μέρες που καθάριζα τα κλουβιά, δεν τα είδα στην φωλιά. Παρατηρώντας από πιο κοντά, είδα ίχνη από κρόκο. Τράβηξα λίγο το χαρτί, είχαν κόψει λίγο χαρτί λευκό κουζίνας πάνω από το νήμα, και είδα ότι τα είχαν κρύψει κάτω κάτω στην φωλιά, και το ένα ήταν σπασμένο, και ένσπορο. Με τρόπο, έβγαλα το χαρτί, και τα άφησα στην ησυχία τους. Σήμερα, αλλάζοντάς τους νερό, πάλι το ίδιο μοτίβο. Τα αυγά πουθενά, και ίχνη από κρόκο. Ξανακοίταξα στην φωλιά, και κάτω από το νήμα κείτονταν τα 3 εναπομείναντα αυγουλάκια, και το ένα ήταν σπασμένο, με μεγαλύτερο έμβρυο μέσα. Το έβγαλα, και εξέτασα τα αυγουλάκια στον φακό, είδα ότι ήταν και αυτά ένσπορα, ομως στην κορυφή είχε αρχίσει να σχηματίζεται κενό. Είναι φυσιολογικό? Να περιμενω να "γεμίσουν" ή έχουν αρχίσει και χαλάνε; Δεν σας βάζω φωτο γιατί δεν είναι ωραία εικόνα...
Να σημειωθεί εδώ ότι η μαμά δεν έμπαινε στην φωλιά να κλωσήσει, ούτε ο μπαμπάς, Όσες φορές την έβλεπα, ήταν έξω ή πάνω στην φωλιά.
Τι λέτε γι' αυτό?
 
Τι λέτε γι' αυτό?
Θα έλεγα ότι δυστυχώς μάλλον χαμένη είναι η γέννα του δεύτερου ζευγαριού. Καλύτερα να τους βγάλεις την φωλιά να ηρεμήσουν και την ξανατοποθετείς σε καμιά 10 μέρες.
Περίμενε και άλλες γνώμες.
Καλή επιτυχία με το πρώτο ζευγαράκι σου!
 
Ξανακοίταξα στην φωλιά, και κάτω από το νήμα κείτονταν τα 3 εναπομείναντα αυγουλάκια, και το ένα ήταν σπασμένο, με μεγαλύτερο έμβρυο μέσα.
Απομακρύνεις τα αυγά και τη φωλιά και περιμένεις να την επιστρέψεις όταν θα ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα αυγών.
Ίσως θα ήταν καλό να επιστρέψεις γρήγορα καθαρή τη φωλιά γιατί υποψιάζομαι πως θα έχουμε σύντομα νέα τους.
 
Θα έλεγα ότι δυστυχώς μάλλον χαμένη είναι η γέννα του δεύτερου ζευγαριού. Καλύτερα να τους βγάλεις την φωλιά να ηρεμήσουν και την ξανατοποθετείς σε καμιά 10 μέρες.
Περίμενε και άλλες γνώμες.
Καλή επιτυχία με το πρώτο ζευγαράκι σου!
Καλησπερα Μαρακι μου, το ιδιο υπεθεσα και εγω. Θα την βγαλω, θα σας ενημερωσω για το αλλο ζευγαρι! Μακαρι να τα καταφερουν!

Απομακρύνεις τα αυγά και τη φωλιά και περιμένεις να την επιστρέψεις όταν θα ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα αυγών.
Ίσως θα ήταν καλό να επιστρέψεις γρήγορα καθαρή τη φωλιά γιατί υποψιάζομαι πως θα έχουμε σύντομα νέα τους.
Αυριο κιολας Γιαννη, αυτη η θηλυκια δεν ειχε ξαναγεννησει απ' οτι μου ειχε πει η Πωλινα. Θα κανω οτι μου ειπατε
 
Διαβάζοντας το μήνυμά σου Ελεάννα μου μου ήρθε στο μυαλό μια απορία...

Πως γίνεται να ήταν τα αυγά ένσπορα
αι κάτω από το νήμα κείτονταν τα 3 εναπομείναντα αυγουλάκια, και το ένα ήταν σπασμένο, με μεγαλύτερο έμβρυο μέσα. Το έβγαλα, και εξέτασα τα αυγουλάκια στον φακό, είδα ότι ήταν και αυτά ένσπορα, ομως στην κορυφή είχε αρχίσει να σχηματίζεται κενό.
και το ένα ήταν σπασμένο, και ένσπορο.
αλλά οι γονείς να μην είχαν μπει καν στη φωλιά;
Να σημειωθεί εδώ ότι η μαμά δεν έμπαινε στην φωλιά να κλωσήσει, ούτε ο μπαμπάς, Όσες φορές την έβλεπα, ήταν έξω ή πάνω στην φωλιά.

Για να αναπτυχθεί το έμβρυο μέσα στο αυγό πρέπει οι γονείς να κλωσσάνε ανελλιπώς, όπως στο άλλο σου ζευγάρι (στο οποίο εύχομαι να έρθουν με το καλό οι νεοσσοί!). Πόσο σίγουρη είσαι πως τα αυγά ήταν ένσπορα και μέσα τους είχαν αναπτυχθεί τα έμβρυα χωρίς να έχουν κλωσσήσει καθόλου οι γονείς;
 
Για να αναπτυχθεί το έμβρυο μέσα στο αυγό πρέπει οι γονείς να κλωσσάνε ανελλιπώς, όπως στο άλλο σου ζευγάρι (στο οποίο εύχομαι να έρθουν με το καλό οι νεοσσοί!). Πόσο σίγουρη είσαι πως τα αυγά ήταν ένσπορα και μέσα τους είχαν αναπτυχθεί τα έμβρυα χωρίς να έχουν κλωσσήσει καθόλου οι γονείς;
Προφανώς Αλίκη μου ψιλοκλωσσούσαν και επίσης ήταν μέχρι πρότινος αρκετά υψηλές οι θερμοκρασίες. Ίσως έτσι εξηγείται...
 
Διαβάζοντας το μήνυμά σου Ελεάννα μου μου ήρθε στο μυαλό μια απορία...

Πως γίνεται να ήταν τα αυγά ένσπορα


αλλά οι γονείς να μην είχαν μπει καν στη φωλιά;


Για να αναπτυχθεί το έμβρυο μέσα στο αυγό πρέπει οι γονείς να κλωσσάνε ανελλιπώς, όπως στο άλλο σου ζευγάρι (στο οποίο εύχομαι να έρθουν με το καλό οι νεοσσοί!). Πόσο σίγουρη είσαι πως τα αυγά ήταν ένσπορα και μέσα τους είχαν αναπτυχθεί τα έμβρυα χωρίς να έχουν κλωσσήσει καθόλου οι γονείς;
Αλίκη καλημέρα. Στην αρχή, έμπαιναν μέσα, όταν ακόμη έβλεπα τα αυγά πάνω στο νήμα, δηλαδή σε εμφανές σημείο. Μετά τα "έχασα" και έτσι ξεκίνησε όλο αυτό. Είμαι σίγουρη ότι ήταν ένσπορα γιατί το σπασμένο, το έβγαλα και είδα μέσα το έμβρυο, το οποίο είχε σχεδόν σχηματιστεί, είχε και αίμα. Τα υπόλοιπα τα έβαλα στον φακό, και επίσης ήταν κόκκινα όπως πρέπει, αλλά στην κορυφή του αυγού είχε κενό.

Προφανώς Αλίκη μου ψιλοκλωσσούσαν και επίσης ήταν μέχρι πρότινος αρκετά υψηλές οι θερμοκρασίες. Ίσως έτσι εξηγείται...
Έτσι έγινε Μαρία μου, έμπαιναν μέσα στην φωλιά στην αρχή και κλωσούσαν κανονικά. Το έγραψα και πιο πάνω στην Αλίκη το πως έγινε
 
Back
Top