Αναπαραγωγή Γεννητούρια Lovebird

Katerina_

PB Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
140
Πόλη
Χανιά
Σήμερα είδα το πρώτο αυγό! Δεν ξέρω αν θα ακολουθήσει και δεύτερο..
Η φωλιά έχει το ειδικό νήμα για να είναι στα μαλακά το αυγο..
Πρέπει να κάνω κάτι εγώ;
 
Κατερινάκι με το καλό να εκκολαφθούν και τα πουλάκια!

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή, να μην τα ενοχλείς καθόλου μετακινώντας το κλουβί σε διαφορες μεριές, να τους προσφέρεις υγιεινή διατροφή και να αφήσεις την φύση να λειτουργήσει... Εκείνη ξέρει καλύτερα! 🙂

Σε λιγες μερες θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της γέννησης και θα ακολουθήσει το στάδιο της επώασης!
 
Θα πρέπει να τα χωρίσω το ζευγάρι κάποια στιγμή; Κάτι τέτοιο έχω ακoυσει..
 
να σας πω την αληθεια με προβληματίζει λίγο το μέγεθος της φωλιάς..
νομίζω οτι είναι μικρή..
 
Η αληθεια ειναι οτι θα ηταν καλυτερο αν ηταν λιγο μεγαλυτερη.:) Τωρα μαλλον πρεπει να την αφησεις ως εχει... Ας δουμε τι λενε και οι αλλοι που εχουν ασχοληθει με αναπαραγωγη Lovebirds...
 
απο τη στιγμη που αποφασισε να φτιαξει φωλια εκει παει να πει οτι βολευεται, οπωτε η γνωμη μας περισσευει!:D
στο μελλον αν τους ξαναβαλεις φωλια βαλε καποια μεγαλυτερη γιατι αμα σου κανει 5 μικρα, ε καταλαβαινεις οτι θα ειναι το ενα πανω στο αλλο!

και δεν ειναι μονο η ανεση, ειναι και η ποσοτητα της κουτσουλιας που οσο πιο κλειστα τοσο πιο πολυ θα πατανε πανω τους τα μικρα.
 
ασε που έχει ζεστη τωρα τρελή.. κ μπορεί να υποφέρουν οταν με το καλό γεννηθούν
 
ευχομαι ολα να πανε καλα! Μου κανει εντυπωση που χρησιμοποιησαν υλικο φωλιας καναρινιων..
 
τι υλικο φωλιάς καναρινιών
τι άλλο ειναι για Lovebirds. Απο το pet shop mou to edwsan
 
Τώρα έχω άλλο πρόβλημα.. η θυλυκιά κυνηγάει το αρσενικό όποτε αυτός πάει να φάει..
Συνήθως είναι αγαπημένα αλλα όποτε να επιχειρεί να πάει να φάει, το θηλυκό τον κυνηγάει να τον τσιμπίσει..
τι να κάνω;
 
Κατερινα εαν δεν εχεις ηδη βαλε μια ταιστρα ανοιχτου τυπου εσωτερικη στο κλουβι. Ετσι θα προλαβαινει να τσιμπησει κατι... εξαλλου μολις αρχισει το θηλυκο να κλωσσαει θα εχει ολο το χρονο να φαει οσο θελει το αρσενικο και να την φροντισει. :)
 
μαλλον δεν την ταιζει αρκετα η οσο θα ηθλε αυτη, ο αρσενικος γιαυτο και η επιθετικη συμπεριφορα.
εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι, απλα θα περασει.

βαλε και μια αλλη ταιστρα οπως σου ειπε ο φοιβος, δε χανεις τιποτα και δινε και στον αρσενικο κανα τσαμπι με κεχρι να τρωει η λιγο ψωμι η καποια αλλη λιχουδια που του αρεσει πολυ ωστε να τρωει πολυ και να εχει φαι να βγαλει να ταισει και την θηλυκια!
 
Καλησπέρα σας..
Έχω φοβερό πρόβλημα με τα Lovebirds μου.. σήμερα είδα το 4 αυγό.. όσο περνάνε οι μέρες το θηλυκό παπαγαλάκι γίνεται όλο και πιο επιθετικό προς το αρσενικό.. Δεν τον αφήνει να φάει κ τον κυνηγάει συνέχεια να μπεί στη φωλιά και τον τσιμπάει..
σήμερα είδα οτι τον είχε τσιμπίσει στο κεφαλάκι του η κακούργα! Τι να κάνω;
Έχει φρικάρει αυτή!
 
δεν μπορεις να κανεις τιποτα! Γιατι αν τα χωρισεις θα χεις αλλα! Ακολουθησε τις οδηγεις των υπολοιπων!
 
α ωραία... 😡
κοντεύει να τον σακατέψει και δεν μπορώ να κάνω τίποτα;
Αν τους χωρίζω για λίγο έστω να φάει ο κακομοίρης τι θα γίνει; θα υπάρχει πρόβλημα;
 
Back
Top