Αναπαραγωγή Γεννητούρια Lovebird

Κατερίνα μου συμβαίνει συχνά τα θηλυκά σε αυτή την φάση να γίνονται τόσο υπερπροστατευτικά που να επιτιθενται στα αρσενικά, προκαλώντας την προσοχή τους και το ενδιαφερον τους. Σε άλλες πάλι περιπτώσεις επειδή μπορεί να ζηλεύουν τα αρσενικά, επιτιθενται εκείνα στους νεοσσούς και τους τραυματίζουν θανάσιμα.

Τι παρατηρείς στη δική σου περίπτωση; Εχει η θηλικια σου ανάγκη στοργής και περιποίησης απο τον αρσενικό και εκείνος αδιαφορεί ικανοποιώντας μόνο τις δικές του ανάγκες χωρίς να φροντίζει την θηλυκια; 😕

Μην αγχώνεσαι, αστα για λιγο μαζί να γεννηθουν όλα τα αυγουλάκια και μην τα στρεσσάρεις με αλλαγές κλουβιών γιατι μπορεί να τα παρατήσει η θηλυκια στη μεση. Αν δεις οτι η κατάσταση γίνεται επικίνδυνη για το αρσενικό... Βλέπουμε...
 
Αυτό που βλέπω καθημερινά είναι οτι δεν τον αφήνει να βγαίνει απο την φωλιά, όταν βγαίνει πάει αμέσως να πιεί νερό ή να φάει κανένα σποράκι κ αυτή βγαίνει κατευθείαν και τον κυνηγάει για να μπεί στη φωλιά..όταν δεν μπαίνει κατευθείαν τον τσιμπάει δυνατά.. Τώρα έχει πριστεί λιγο το αριστερό του πόδι και είναι κόκκινο..
 
και οι δύο λογικά θα κλωσσάνε.. και αν δεν είναι γενικά έτσι τα πράγματα.. ε, στην δικιά μου περίπτωση μάλλον θα είναι..😛
τι να πώ... απλά ανησυχώ μην μου πάθει τίποτα το αρσενικό..
 
Kατερινα εφοσον εχει πρηστει το ποδι του και του εκανε πληγη και στο κεφαλι τοτε γνωμη μου ειναι να τον βγαλεις απο εκει και να τον βαλεις καπου που δεν θα τον ακουει καν. Εαν αυτη θελει να κλωσσησει και να τα μεγαλωσει μονη της καλως, αλλιως δεν αξιζει να σακατεψει το αρσενικο για να γεννηθουνε αυγα...

Αυτο θα εκανα εγω τουλαχιστον... 😉
 
Φοίβο..Αν τον βάλω σε ενα άλλο κλουβί και τους έχω πολύ κοντά;
 
Αν νομιζεις οτι θα παει καλα αυτο το σχεδιο δοκιμασε το... απλα σκεφτηκα να μην παρατησει τα αυγα και καθισει εξω μετα να ασχοληθει μαζι του... Δοκιμασε το και βλεπεις πως θα παει... Αν ολα πανε καλα αφησε τον εκει. 😉

Και φροντισε του τις πληγες αν εχει πληγες ο καημενος! ☹
 
εχω να φάω κάτι δαγκωνιές... απλά αυτή βγαίνει έξω για να φάει κ αυτόν δεν τον αφήνει καθόλου..
 
Back
Top