Ασθένειες Γεράκι κατά πάσα πιθανότητα, μου έφαγε δυο Μαλινουά αλλά βρήκα ένα Σπίνο

Marial3na

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2019
Μηνύματα
7
Καλησπερα σε όλους..
Σας ανακάλυψα πρόσφατα και αποφάσισα να γραφτώ διότι βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες..
Δυστυχώς έζησα την δεύτερη πιο φρικτή εμπειρία της ζωής μου την Καθαρά Δευτέρα..
Μου έφαγαν τα δυο καναρινακια μου (μαλινουά) πιθανότατα ήταν γεράκι γιατί κατά καιρούς τα βλέπουμε που κάνουν κύκλους πάνω από τα σπίτια.. Να πω ότι μενω σε αστική περιοχή.. μεγάλη στεναχώρια. Το ένα πολύ νεαρό με απίστευτο χαρακτήρα, τον εκπαίδευα κιόλας.. μόνο πούπουλα βρήκα μέσα.. Ήταν θέμα μισής ώρας.. 17.30 με 18.00 έγινε, είχε τέλειο καιρό και τα έβγαλα έξω να χαρουνε λίγο κι αυτά και έγινε το κακό. Το θέμα είναι ότι πίστευα ότι ήταν προστατευμένα σ εκείνο το σημείο, διότι παλιότερα [6-7 χρόνια πριν είχα ένα απίστευτο τιμπραντο το οποίο ζούσε σχεδόν μονιμα στη βεράντα..σε εκτεθειμένο σημείο (τότε δεν είχα ιδέα τι παίζει με γεράκια καρακαξες κτλ) τη νύχτα μόνο το έβαζα μέσα και σε κακοκαιρίες]. Μεσημέρι 13:00 Βρήκα μόνο πούπουλα αίματα και ένα κομμάτι από το δέρμα του μαζί με την ουρά.
Έκανα να συνέλθω πολύ καιρό.
Αλλά δε μπορώ να το χωνέψω ότι μου έφαγαν 2 πουλιά μέσα σε μισή ώρα και σε σημείο που θεωρούσα ότι ήταν καλλυμενα!
Πολύ κλάμα..
Δυστυχώς αυτά δε γυρίζουν πίσω, αλλά λες και με άκουσε ο θεός και μου έστειλε ακριβώς την επόμενη μέρα έναν απίστευτο αρσενικό σπίνο! Μέσα στη μέση του δρόμου.. καθόταν ακούνητος εντελώς λες και με περίμενε.. Τον πλησίασα και πίστευα θα πετάξει αλλά έκατσε σα να μη συμβαίνει τίποτα και τον έπιασα, δεν έκανε ούτε ένα πηδηματάκι! Σίγουρα είχε πάθει κάποιο σοκ.
Τον κρατήσαμε αρκετές ώρες και καθόταν στο δάχτυλο μου σα να ήταν το πιο φυσικό πραγμα του κόσμου..
Αφού ξεκουράστηκε αρκετά άρχισε να πετάει, τον έβαλα σ ένα μεγάλο κλουβί και είναι απίστευτα ζωηρός.. Τρώει την τροφή για άγρια πουλιά που του πήρα, και έχει τρελαθεί να τσαλαβουτάει στη μπανιέρα.. Του έβαλα και άμμο και επίσης φαίνεται να του αρέσει γιατί πάει συνέχεια. Σήμερα πλέον έχει αρχίσει να κελαηδάει.. Δειλά στην αρχή, αλλά τώρα έχει ξεθαρεψει πολύ! Εννοείται πως δεν πρόκειται να ξανά βγάλω πουλί στη βεράντα αν δε φτιάξω ειδική κατασκευή.. Δεν θα επιτρέψω να μου ξανά συμβεί κάτι τέτοιο.
Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε να μου δώσετε για την φροντίδα και την περιποίηση του θα χαρώ να την ακούσω..
Υποψιάζομαι ότι ίσως να έφυγε από κάποιο κλουβί.. Δεν ξέρω μου φάνηκε πολύ ήμερος, εσεις τι λέτε;
Απ την άλλη αν ήταν ελεύθερος δεν θα ήθελα να του το στερήσω.. Ποια είναι η γνώμη σας τι να κάνω για να καταλάβω;
Επίσης αν το κρατήσω ποια θεωρείται η καλύτερη συντροφιά για έναν σπίνο;
 
Μήπως θα πρέπει ο σπίνος να επιστρέψει πίσω στη φύση;
[automerge]1552646985[/automerge]
Η προστασία των πουλιών που έχουμε έξω είναι απαραίτητη και επιβεβλημένη.
Δεν αρκεί η προστασία από τα τετράποδα... χρειάζεται και από τα ιπτάμενα πουλιά.
δυστυχώς για μας τα πουλιά μέσα στα κλουβιά μοιάζουν εύκολα θύματα για τα αρπακτικά και επιτίθενται με συνέπεια το θάνατο στα πουλιά μας.
Υπάρχουν κάποιες προτάσεις για προστασία εδώ...
Κοίτα να βρεις κάποια που να σου ταιριάζει
 
Λυπάμαι ιδιαίτερα για τις απώλειες σου.
Και πολύ φοβάμαι ότι θα δοκιμαστείς και πάλι γιατί και η δίκη μου πρόταση είναι ότι ο σπίνος πρέπει να επιστρέψει στην φύση.
Φυσικά και έπραξες απολύτως σωστά και μπράβο σου που τον έσωσες. Καθώς φαίνεται το πουλάκι για κάποιο λόγο ήταν σε κατάσταση σοκ και σίγουρα εάν δεν το είχες βρει μπορεί και να μην υπήρχε αυτή την στιγμή.

Ο σύνδεσμος που σου παρέθεσε ο Γιάννης έχει πολλές και χρήσιμες πρακτικές για την προστασία των μικρών μας φίλων.
Όμως εκτός από κάποιες λύσεις του εμπορίου όπου είναι ένα είδος πλέγματος που μπαίνει γύρω από το κλουβί τα υπόλοιπα είναι ιδιοκατασκευές συμφωνά με τις ανάγκες, του χώρου και των συνθηκών του καθενός από εμάς.

Για να μπορέσεις να καταλήξεις κάπου θα πρέπει από πριν να γνωρίζεις, πόσα κλουβιά, πόσα πουλιά και που θα γίνει η εγκατάσταση/κατασκευή. Από εκεί και μετά προσαρμόζεις.

Εδώ η δική μου εκδοχή για τρία κλουβιά. Υπάρχουν πάρα πολλές άλλες αξιόλογες δουλείες από φίλους. Μελέτησε τες και σίγουρα θα πάρεις πολλές ιδέες.

Επισης, επειδή το διάβασα, εάν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση. Τα πουλάκια ή μέσα ή έξω. Το μέσα, έξω είναι χειρότερο για να μην πω απαγορευτικό.
Εαν είναι προστατευμένα από ρεύματα αέρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο κρύο ακόμα και σε θερμοκρασίες μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως θα πρέπει ο σπίνος να επιστρέψει πίσω στη φύση;
Γιαννη ο σπινος ειναι αγριο πουλι, αυτο αποτι γραφει είναι του χεριου και σπιτογατος, ουτε κτυπιεται ουτε τίποτα! Μηπως δεν κανει να το αφησει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σωστά Τάκη...
Όταν αποφασίσει να το απελευθερώσει θα το κάνει μέσω της ΑΝΙΜΑ ή του ΕΚΠΑΖ

Είναι όντως του χεριού.. Πραγματικά τόσο ήμερο πουλί δεν ξανά είχα..
Παρ όλα αυτά έχω μια ερώτηση..
Αν αυτό γεννήθηκε σε κλουβί και έχει μάθει έτσι με ανθρώπους από μικρό, πιστεύετε ότι έχει πιθανότητες να επανενταχθεί;
Ρωτάω επειδή δεν έχω ιδέα.. έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;
 
Η διαδικασία επανένταξης τέτοιων πουλιών δεν είναι εύκολη και απαιτεί γνώσεις και εξοπλισμό.
Με τα όσα ξέρω μόνο στο ΕΚΠΑΖ μπορούν - μπορούσαν να το κάνουν σωστά.
Και αν το αναλάβουν θα περάσει πίσω στη φύση σωστά και θα ζήσει πολλά χρόνια ελεύθερο.. όπως του αξίζει.
Αν αυτό γεννήθηκε σε κλουβί και έχει μάθει έτσι με ανθρώπους από μικρό,
Για να γεννήθηκε σε κλουβί απίθανο για να μην πω αδύνατον...
 
Έχω ακούσει ότι αιχμαλωτίζουν σπινους (και γενικά άγρια πουλιά, πολύ κακως) και κάνουν αναπαραγωγή, γι αυτό λέω μήπως γεννήθηκε σε κλουβί..
όπως και να χει δεν πρόκειται να το μαθω αυτό..
Το παρακολουθώ και βλέποντας και κάνοντας..
Θα το ψάξω.
[automerge]1552680941[/automerge]
66337CCB-CD6D-4C37-9BBA-F4B9C5D2BF55.webp
[automerge]1552680992[/automerge]
Παραθέτω και μια φωτό
Αυτός είναι ο μικρός μας καινουργιος φίλος..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πάνω που ήμουν έτοιμη να ζητήσω φωτογραφία για να δω επιτέλους πως είναι ο "σπίνος"(γεννήθηκα και σε χωριό τρομάρα μου).
Είναι πάρα πολύ όμορφο! Ελπίζω και εύχομαι ότι θα αποφασίσετε να κάνετε το καλύτερο για εκείνο!
 
Πάνω που ήμουν έτοιμη να ζητήσω φωτογραφία για να δω επιτέλους πως είναι ο "σπίνος"(γεννήθηκα και σε χωριό τρομάρα μου).
Είναι πάρα πολύ όμορφο! Ελπίζω και εύχομαι ότι θα αποφασίσετε να κάνετε το καλύτερο για εκείνο!

Είναι κούκλος ναι.. σαν ζωγραφιά. Θέλω, κι ελπίζω, ό,τι κάνω να είναι το καλύτερο για κεινο..
Ψάχνω σχετικά να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται.
Παραθέτω ακόμα 2 φωτό για να έχετε μια εικόνα.. εδώ είναι πρώτη μέρα που τον βρήκα στη δουλειά, και πάνω σε αυτοσχέδιο κλαράκι
 

Συνημμένα

  • DDF925DB-0E60-4481-8EEE-19C59847902D.webp
    DDF925DB-0E60-4481-8EEE-19C59847902D.webp
    42,6 KB · Προβολές: 58
  • 87435E93-46CA-40A6-B610-41D2E49C3488.webp
    87435E93-46CA-40A6-B610-41D2E49C3488.webp
    89,3 KB · Προβολές: 58
Πιστεύω ότι οσπινος λόγω ταλαιπωρίας και εξαντλησης αφέθηκε να τον πιάσουν. Άγριο πουλι δεν κάνει πιστεύω μπάνιο
Προφανώς το έσκασε από κλουβί και πολύ πιθανό να μεγάλωσε σ'αυτο από νεοσσος από κλεμμένη φωλιά ισως
Δεν έχω ακούσει για εκτροφή σπινου
 
Πιστεύω ότι οσπινος λόγω ταλαιπωρίας και εξαντλησης αφέθηκε να τον πιάσουν. Άγριο πουλι δεν κάνει πιστεύω μπάνιο
Προφανώς το έσκασε από κλουβί και πολύ πιθανό να μεγάλωσε σ'αυτο από νεοσσος από κλεμμένη φωλιά ισως
Δεν έχω ακούσει για εκτροφή σπινου
Όχι μόνο κάνει μπάνιο.. Δε βγαίνει απ τη μπανιέρα έχει ξετρελαθει να τσαλαβουτάει..
κάπου διάβασα για εκτροφή
Αν το βρω θα το επισύναψω
 
Επισης, επειδή το διάβασα, εάν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση. Τα πουλάκια ή μέσα ή έξω. Το μέσα, έξω είναι χειρότερο για να μην πω απαγορευτικό.
Εαν είναι προστατευμένα από ρεύματα αέρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο κρύο ακόμα και σε θερμοκρασίες μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν.
Ναι όσον αφορά το μέσα έξω δυστυχώς το έμαθα αφού έχασα το πρώτο μου καναρίνι..
Τα δυο μαλινουα τα είχα μέσα πλέον, και λες και μ έβαλε ο διάολος καθαροδευτεριατικα να τα βγάλω λίγο έξω που ήταν τέλειος ο καιρός..
Σα να τα καταδίκασα.. και μόνο τη φρίκη και το φόβο που θα έζησαν, τρελαίνομαι όταν το σκέφτομαι.. Πονάει η καρδιά μου.. Ελπίζω μόνο να ήταν γρήγορο, να μην υπέφεραν. Δε μπορώ να σταματήσω να κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν τα προστάτεψα όταν με χρειάζονταν
 
Σα να τα καταδίκασα

Εκανες μονο οτι θεωρουσες καλο.. Μην δημιουργεις τυψεις στον ευατο σου.. Δεν βοηθουν. Δεν ηξερες.. Ξελαφρωσε απο τις τυψεις σου γιατι να ξερεις οτι.. Καπως ετσι μαθαμε πολλοι απο εμας.
 
Εκανες μονο οτι θεωρουσες καλο.. Μην δημιουργεις τυψεις στον ευατο σου.. Δεν βοηθουν. Δεν ηξερες.. Ξελαφρωσε απο τις τυψεις σου γιατι να ξερεις οτι.. Καπως ετσι μαθαμε πολλοι απο εμας.
Σ ευχαριστώ πολύ.. Θα μου παρει καιρό να το ξεπεράσω όλο αυτό, ήταν πραγματικά δυο μέλη της οικογενειας, δεν ήταν κατοικίδια.. Αλλά το πάθημα να μου γίνει μάθημα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα πουλάκια στα κλουβιά είναι ο εύκολος στόχος και θέλουν παρά μα παρά πολύ προσοχή και προστασία
 
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα πουλάκια στα κλουβιά είναι ο εύκολος στόχος και θέλουν παρά μα παρά πολύ προσοχή και προστασία

Αυτο ακριβως ειναι που ελεγα οτι μαθαμε καποιοι απο εμας.. Δυστυχως με τον δυσκολο τροπο..

Ομως, να που μεσα απο ενα κακο παντα εγκυμονειται (παντα) και βγαινει και ενα καλο! 🙂 Στην προκειμενη περιπτωση..η γνωση👍
 
Ο σπίνος είναι πουλί της φύσης και ως τέτοιο πρέπει να επιστρέψει σ' αυτή...
Αν έρθει στην πόρτα μας ένα άγριο πιασμένο πουλί δεν το κάνει γιατί μας αγαπάει αλλά γιατί πεινάει και δεν έχει τον τρόπο να βρει τροφή.
Ας το στείλουμε εκεί που ξέρουν πως να του δείξουν τον τρόπο να τρώει και να παραμένει ελεύθερο.
Η διαδικασία της επανένταξης αυτών των ιθαγενών περιγράφεται στο περίπου εδώ... https://community.petbirds.gr/threads/Απελευθέρωση-καρδερίνων-εκτροφής.28587/post-354055
Είναι μεγάλο λάθος να επιτρέπουμε ακόμη και στο πιο ταλαιπωρημένο αιχμάλωτο πουλί να παραμένει εγωιστικά δίπλα μας... και πρέπει ως 'άνθρωπος να αισθάνεσαι τυχερός @Marial3na που διάλεξε εσένα ως τελευταία του ελπίδα να ζήσει ελεύθερο.
Μην το απογοητεύεις κι εσύ!
 
Πάντωςτο πουλάκι φαίνεται εντυπωσιακά ήρεμο.. Δεν θα έπρεπε να αρχίσει τα νευρικά πετάγματα μόλις ξανάβρισκε τις δυνάμεις του; σίγουρα η θέση του δεν είναι στο κλουβί. Μπορείς να βρεις καταπληκτικά καναρίνια που θα σε κάνουν ξανά χαρούμενη.
 
Πάντωςτο πουλάκι φαίνεται εντυπωσιακά ήρεμο..

Ποιά είναι η θέση και η μοίρα για ένα "εντυπωσιακά ήρεμο πουλάκι" Γιώργο; Το ερώτημά μου δεν περιέχει ειρωνεία καθώς τόσες μέρες κι εγώ δεν έχω δώσει σαφή απάντηση στον εαυτό μου.

Βλέπω όμως ότι όλοι προτείνουν στη Μαριαλένα να το δώσει σε μια οργάνωση όπως η ΑΝΙΜΑ. Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα κι εγώ ως απο τους πιο καχύποπτους ίσως εδώ μέσα όντας μέλος για πάνω απο 10 χρόνια στο φόρουμ κι έχοντας δει άπειρα παρόμοια θέματα. Μας είπε όμως κανείς ότι αυτές οι οργανώσεις μπορούν να εντάξουν πουλιά που πιθανόν έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία ή έχουν μεγαλώσει απο ανθρώπινο χέρι πίσω στο φυσικό τους περιβάλλον; Είναι άλλο να επιστρέψεις αγρίμια που αιχμαλωτίστηκαν εκεί που ανήκουν κι άλλο να αμολήσεις πουλιά πιο ήμερα απο καναρίνια να ζήσουν έξω.
 
Back
Top