Αναπαραγωγή Γιατί έχασα νεοσσό 7 ημερών;

Konos1795

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Βούλα
Και σήμερα έχασα τον πρωτότοκο 7 ημερών όλα μέχρι χθες ήτανε όμορφα... Τι θα μπορούσε να έχει συμβεί; Έχω και φωτός αλλά δεν ξέρω πως να τις ανεβάσω, αυτό πάντως που έκανα άλλαξα το νήμα στην φωλιά έβαλα καθαρό γιατί φοβάμαι από ότι διάβασα μπορεί να είχανε αναπτυχθεί μικρόβια... αλλά φαίνεται και Σαν ματωμένος στην μύτη του- στόμα... και φοβάμαι λίγο και τον αρσενικό μου μήπως τον έκανε τίποτε. Γιατί κάπου κάπου τσακώνεται με την κανάρα... αυτά... Ευχαριστώ... μου έχει χαλάσει I μέρα μου ☹

Ευχαριστω πολυ
 
Νομίζω ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις αρκετές ώρες παρατηρώντας διακριτικά το κλουβί. Αν όντως ευθύνεται ο αρσενικός, και το διαπιστώσεις, βγάλε τον ή χώρισέ τον με το διαχωριστικό.
Όπως και να έχει μην αφήσεις το ζευγάρι μαζί από τις 12 ημέρες των νεοσσών και έπειτα διότι ο κύκλος της αναπαραγωγής στα καναρίνια έχει εκπνεύσει, οι κλιματολογικές συνθήκες είναι πλέον ακατάλληλες και τα πουλιά θα πρέπει να ξεκουραστούν ώστε να αναλάβουν και να μπουν σωστά και στην ώρα τους στην πτερόρροια, που είναι περίοδος πολύ κουραστική και απαιτεί την άριστη υγεία.
 
Ξέρεις... Το κακό δεν αργεί να γίνει... Τώρα, έτσι που το ξανασκέφτομαι, λέω ότι στη θέση σου, και με το δεδομένο ότι αναπαραγωγή τέλος για εφέτος, θα χώριζα επιτόπου τον αρσενικό με το χώρισμα της ζευγαρώστρας και θα καθόμουν εκεί για λίγη ώρα να παρατηρώ. Αν έβλεπα την κανάρα πιο χαλαρή να βγαίνει και να τσιμπάει σπόρους, φαγητό κλπ, έτσι άνετη, και πριν δεν ήταν τόσο, δεν θα χρειαζόμουν τίποτα άλλο για να καταλήξω ότι ο αρσενικός καλύτερα να κάτσει, στ' αυγά του.
 
Εξαιρετικά απίθανο να επιτεθεί αρσενικό σε μικρό (δικό του παιδι) μιας εβδομάδας. Τον κύριο λόγο στη φωλιά τον έχει ακομη η καναρα και όλα αυτά απαγορεύονται.
 
Ευχαριστω πολυ! Δεν ξέρω αλλά μπορεί να έκανα και εγώ τραγικά λάθη... όπως η καναρα μου δεν καθάριζε πολυ την φωλιά μάλλον θα έπρεπε να βάλω καθαρό νήμα... και πολυ φοβάμαι το αυγό που το άφηνα και 8 ώρες η που έβαζα και φρούτο κάθε μέρα... Τέλος πάντων τον τρίτο νεοσσό τον έδωσα στο άλλο μου ζευγαράκι και 2 μέρες τώρα πάει καλά :) αυτά :)

Ααα... Ξέχασα να σας πω ότι μετά από μερικές ώρες έχασα και τον δεύτερο νεοσσο. Για αυτό εγραπσα στο προηγούμενο μυνημα τον τελευταιο τον έδωσα στο άλλο μου ζευγαράκι... αυτά τα λυπηρά...
 
Καλημέρα σας... εάν δείτε την φωτό του προφίλ μου είναι ι καναρινα μου... και έχει πρόβλημα στο ένα Ματί της και ορισμένο γύρω γύρω ... Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστω
 
Καλημέρα σας... εάν δείτε την φωτό του προφίλ μου είναι ι καναρινα μου... και έχει πρόβλημα στο ένα Ματί της και ορισμένο γύρω γύρω ... Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστω
Μα καλά, πόσο καιρό έχει που ξεκίνησε ο ερεθισμός στο μάτι της;
 
Πρέπει οπωσδήποτε το πουλί να πάει σε κτηνίατρο ειδικευμένο σε πτηνά. Και πρέπει να το πας άμεσα. Ενδεχομένως αυτό που έχει να είναι μολυσματικό, εξαιρετικά επιθετικό, να έχει οδηγήσει τους νεοσσούς ως πιο αδύναμους στο θάνατο, και να έχει ανάλογες επιπτώσεις και στην κανάρα, αλλά και σε άλλα πουλιά που έχεις εκεί κοντά. Δοκίμασε αυτόν, θεωρείται πολύ καλός και είναι κοντά στη Βούλα. https://community.petbirds.gr/threads/Κυριάκος-Κονταδάκης-Κτηνίατρος.30395/
 
Θα συνιστούσα άμεση απομόνωση και επιστροφή 20 μέρες μετά την ανάρρωση...
Ενδεχομένως αυτό που έχει να είναι μολυσματικό, εξαιρετικά επιθετικό, να έχει οδηγήσει τους νεοσσούς ως πιο αδύναμους στο θάνατο, και να έχει ανάλογες επιπτώσεις και στην κανάρα, αλλά και σε άλλα πουλιά που έχεις εκεί κοντά.
Αν και μη ειδικός στις ασθένειες νομίζω πως περιγράφεις αυτό που υποψιάζομαι για τη συγκεκριμένη περίπτωση... Πολύ πιθανόν να έχουμε τριχομονάδες (μακάρι να κάνω και λάθος).
 
Θα συνιστούσα άμεση απομόνωση και επιστροφή 20 μέρες μετά την ανάρρωση...

Αν και μη ειδικός στις ασθένειες νομίζω πως περιγράφεις αυτό που υποψιάζομαι για τη συγκεκριμένη περίπτωση... Πολύ πιθανόν να έχουμε τριχομονάδες (μακάρι να κάνω και λάθος).
Βασικά κι εγώ αυτό φοβάμαι, συν του ότι η ασθένεια είναι μολυσματική και στον άνθρωπο, και για αυτό ζήτησα στο μέλος μας να πάει εσπευσμένα σε πτηνίατρο.
 
Επειδή δεν είχε τύχει να το διαβάσω και ίσως πολλοί έχουν την απορία για την συγκεκριμένη ασθένεια: https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/

Μα καλά, πόσο καιρό έχει που ξεκίνησε ο ερεθισμός στο μάτι της;

@Konos1795, δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό που βλέπουμε έγινε από την μια στιγμή στην άλλη. Καλό θα είναι να παρατηρούμε τα καναρίνια μας κατά την διάρκεια της καθημερινής τους φροντίδας που περιλαμβάνει τα στοιχειώδη όπως νερό και τροφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα ιανος... ευχαριστω για το ενδιαφέρων 🙂 τώρα προς το παρών ξεκίνησα την αγωγή από χθες και την δίνω chevita δοξυσικλινη ; κάπως έτσι λέγεται για 25 μέρες... Προληπτικά δίνω και στον μικρό και στον μπαμπά... αισιοδοξώ να πάνε όλα καλά...
 
Konos, γράψε μας και το όνομά σου στο προφιλ σου. Μπορείς να μας πεις ακριβώς τη δοσολογία του φαρμάκου και το σχήμα της θεραπείας; Θα έχετε κάποιο διάλειμμα μέσα στις 25 ημέρες ή θα παίρνει το φάρμακο συνεχόμενα για 25 ημέρες;
 
Δεν πήγα στον γιατρό το πήρε πάνω του ο άνθρωπος που μου τα έδωσε είναι του χώρου και είπε ότι μπορεί να είναι μυκοπλασμα ι ορνιθωσι; κάπως έτσι πάντως... μόλις μπήκα σπίτι μου και με χαρά είδα ότι άνοιξε το μάτι της! Γιατί μέχρι το πρωί που έφυγα ήταν κλειστό και πρισμενο... Φαίνεται πολυ καλύτερα και χαρούμενη... η δόση πάντως που μου έβαλε να βάλω είναι λίγο δυνατή ! 1 καπσουλα σε 100 ml nerou
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
1 καπσουλα σε 100 ml nerou
1 κάψουλα των πόσων mg?
Και θα δίνεις αυτή τη δόση συνεχόμενα για 25 ημέρες;
Οι οδηγίες του φαρμάκου γράφουν αυτή τη δόση και αυτήν τη διάρκεια συνεχόμενης θεραπείας;
 
Back
Top