Αναπαραγωγή Γιατί έχασα νεοσσό 7 ημερών;

Ναι γράφει το κουτί για 25 μέρες αλλά πιο αραιομενη... αλλά μου είπε ότι για τις πρώτες μέρες θα δώσουμε πιο δυνατή... και θα δούμε τώρα θα προσπαθήσω να σου στείλω φωτός το κουτί

Μου βγάζει το αρχείο είναι μεγάλο έχεις ένα email?
 
@Dimitris.P , θυμάμαι καλά, ότι μία κανάρα σου είχε περάσει την ίδια ασθένεια; Αν ναι, πες μας σε παρακαλώ για το φάρμακο που δόθηκε (είδος-όνομα φαρμάκου, περιεκτικότητα - mg - , διάλυση-δόση-διάρκεια θεραπείας)

Μου βγάζει το αρχείο είναι μεγάλο έχεις ένα email?
Κωνσταντίνε, δεν χρειάζεται να μας - μου στείλεις φωτό από το φάρμακο. Των πόσων mg γράφει έξω στο κουτί είναι, ρωτώ.
 
Φαίνεται στην φωτό του προφίλ μου;

Πάντως η καπσουλα είναι 23mg
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φαίνεται στην φωτό του προφίλ μου;
Φαίνεται, αλλά εγώ δεν μπορώ να διαβάσω τι λέει...
Να το θέσω αλλιώς, σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου, που συνήθως εσωκλείονται μέσα στο κουτί, τι λέει για τη δόση εφόδου (έναρξης), για τις επόμενες δόσεις και για τη διάρκεια θεραπείας; Αυτά που λέει κάνεις;
 
Δεν μπορώ να σου απάντησω αναλυτικά το κουτί το πήρα φωτό από το πετ μαγαζί γιατί το κουτί είχε 100 καπσουλες και εγώ πήρα 30 ... η δε δοσολογια που γράφει αναφέρεται για περιστέρια μια καπσουλα την ημέρα για περιστέρι 500 γραμμαρίων... και επειδή δεν βρήκα φακελάκια με σκόνη μου είπε ο δικός μου οκ πάρε τις καπσουλες... Θα τις άνοιγεις και θα διαλυεις την σκόνη της καπσουλας σε 100 μλ νερού για τις πρώτες μέρες... ελπίζω να κατάλαβες.,. :)
 
Ευχαριστω ιανος αλλά θεωρώ μπορείς να τα βρεις στο διαδύκτιο αλλά εμπιστεύομαι τον άνθρωπο μου εκτρεφη από μικρό παιδί έχει σπουδάσει πολιτικός μηχανικός από τα πουλάκια και ειδικά με τα lizard... είναι χαδελφος μου... έχει πάρει βραβεία με πουλιά... μου είπε όταν είδε την καναρα ότι είναι μεγάλο πρόβλημα αλλά είναι αισιόδοξος... στην αρχή πάντως είχε ονομάσει ένα άλλο φάρμακο νομίζω tylon... αλλά μετά από λίγο με πήρε και μου είπε καλύτερα να ξεκινήσουμε με doxycyclin-t chevita και βρίσκεται στο Qatar :)

Τυλοζινη είχε ονομάσει το άλλο φάρμακο αλλά μου δύσκολο να το βρεις για αυτό μου το άλλαξε στο chevita ... αυτά :)

Tylan ! Οχι taylon...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εντάξει Κωνσταντίνε, απλά ο ίδιος θα προτιμούσα να είχα την πιο επιστημονική και πιο ειδική προς τούτο άποψη ενός κτηνίατρου ειδικευμένου στα πουλιά. Κάποτε, κι εμένα, ένας γνωστός μου σύστησε μία αντιβίωση για ένα καναρίνι μου, που την είχα πάει σε 2-3 πτηνιάτρους και τίποτα δεν γινόταν. Μου έδωσε επίσης "δόση εφόδου", είχε ο ίδιος δώσει πολλές φορές στα δικά του πουλιά και όλα πήγαν καλά. Η κανάρα μου όμως μετά την τρίτη χορήγηση πέθανε. Οπότε γενικά λέω να είμαστε πολύ προσεκτικοί.
Άλλωστε, άλλη η διάλυση (η συγκέντρωση του φαρμάκου ) για ένα περιστέρι, άλλη για το καναρίνι, και για αυτόν το λόγο με βλέπεις και δεν λαμβάνω άλλη θέση πέραν του να επισκεφτείς γιατρό.
 
@Dimitris.P , θυμάμαι καλά, ότι μία κανάρα σου είχε περάσει την ίδια ασθένεια; Αν ναι, πες μας σε παρακαλώ για το φάρμακο που δόθηκε (είδος-όνομα φαρμάκου, περιεκτικότητα - mg - , διάλυση-δόση-διάρκεια θεραπείας)
Γιάννη βρήκα το θέμα!
Για ψάξε αν μπορείς. https://community.petbirds.gr/threads/Θηλυκιά-με-κλειστό-μάτι.26716/
 
Για να δούμε... εγώ πάντως πήρα τηλέφωνο στον γιατρό που με συστησες και ήμουν σχεδόν καθ οδον και με σταμάτησε ο ξάδελφος μου... Τώρα το αποτέλεσμα θα δείξει... Δικά του πουλάκια είναι και ένα είναι σίγουρο... ότι τα αγαπάει πιο πολυ ίσως από μένα, αυτό το ξέρω! Είμαι σίγουρος ότι το έχει το θέμα... Πάντως μου τα έψαλε γιατί δεν το πρόσεξα πιο έγκαιρα...υπομονή και μάθημα για μένα... Πάντως θα σε κρατάω ενήμερο όπως και να έχει! Ευχαριστω και εσένα και όλους εδώ...
 
@Dimitris.P , θυμάμαι καλά, ότι μία κανάρα σου είχε περάσει την ίδια ασθένεια; Αν ναι, πες μας σε παρακαλώ για το φάρμακο που δόθηκε (είδος-όνομα φαρμάκου, περιεκτικότητα - mg - , διάλυση-δόση-διάρκεια θεραπείας)
..η δική μου θηλυκιά, είχε θέμα τριχομονάδος, μου προτάθηκαν 2 φάρμακα αλλά μετά από πολύ συζήτηση με την γιατρό καταλήξαμε στη χρήση του chevi-col
chevita-chevi-col-plus.webp
..όσον αφορά τη δοσολογία,1 φακελάκι ανά 2 λίτρα νερό αλλά για 1 πουλί μόνο..λίγη ποσότητα σκόνης στη μύτη ενός μαχαιριού διαλυμένο σε ποτήστρα 100ml για 7 ημέρες.
Η θηλυκιά χαίρει αυή τη στιγμή άκρας υγείας και η κοπέλα που την έχει απόλαυσε φέτος 8 μικρά από το κορίτσι μας..όλα υγιέστατα.

υ. Γ: ζητώ συγνώμη που ''άργησα'' να απαντήσω.. Ελπίζω ο φίλος Κων/νος να έκανε ότι έπρεπε και να είναι καλά αυτή τη στιγμή που γράφω το καναρίνι του..👍
 
Καλησπέρα :) όλα δείχνουνε καλά... Το ματάκι της επανηλθε και το τρίχωμα γύρω από το μάτι σχεδόν γέμισε... Ξεπριστηκε τελείως... αλλά ο λαιμός της ακόμη είναι γυμνός... αλλά η διάθεση της είναι πολυ ζωηρή και ζωντανή σαν να μην περασε τίποτε... και από σήμερα μείωσα και την δόση... αν θυμηθώ αύριο θα την βγάλω μια φωτογραφία να την δης...
 
Back
Top