Αναπαραγωγή Γιατί βρίσκω νεκρούς τους νεοσσούς;

@Evangelia2018 καλησπέρα. Θεωρώ πως δεν κάνεις κάτι λάθος. Καλά έκανες και αφαίρεσες τα κοχύλια-grit, όπως πολύ σωστά και καθαρά για προληπτικούς λόγους σου πρότεινε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@. Μέχρι πέρυσι κ εγώ άφηνα το grit (μικρές πετρούλες-όπως είπες και εσύ), στα ζευγάρια που ανέθρεφαν νεοσσούς. Δυστυχώς στην αναπαραγωγική του 2018, έχασα 2 μικρά επειδή η μητέρα τους κατανάλωνε εξαιρετικά μεγάλη ποσότητα grit. Την παρατήρησα κ διαπίστωσα ότι περνούσε περισσότερη ώρα στο δοχείο με το grit, παρά σε αυτό με τους σπόρους. Το αφαίρεσα αμέσως και τα υπόλοιπα 4 μικρά έζησαν μια χαρά. Φέτος δεν άφησα καθόλου grit σε κλουβιά με νεοσσούς και δόξα τω Θεώ όλα πάνε κατ ευχήν. Εύχομαι να εξελιχθούν τα πράγματα αισίως για τα υπόλοιπα μικρά σου.
Οσον αφορά στην συμπεριφορά του αρσενικού, σου παραθέτω δύο βίντεο από ένα ζευγάρι που έβαλα φέτος, για να καταλάβεις πόσο εύκολα, όπως λέει ο αγαπητός @misalouris, μπορούμε να παρερμηνεύσουμε και να καταδικάσουμε έναν αρσενικό.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τα συμπεράσματα δικά σου.
 
Καλησπέρα σας, να πω την αλήθεια επειδή βρήκα για δυο συνεχόμενες μέρες νεκρά πουλάκια έξω από την φώλια και βλέποντας το αρσενικό να συμπεριφέρεται έτσι θεώρησα ότι το αρσενικό σκοτώνει τα μικρά και γι' αυτόν τον λόγω τον χώρισα από την υπόλοιπη οικογένεια. Όπως εξελίσσεται η ιστορία έκανα λάθος εκτίμηση...
Την Παρασκευή το πρωί βρήκα ακόμα ένα πουλάκι νεκρό, το πήγα σε μια κτηνίατρο που εξειδικεύεται στα ωδικά πουλιά. Από την εξέταση που του έκανε μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι να ήταν άρρωστο γιατί ο λαιμός του ήταν γεμάτος φαγητό ενώ το στομάχι του ήταν άδεια και τα έντερα του αιμορραγούσαν. Μου έδωσε αντιβίωση σε σκόνη (tailand) για να την βάλω στο νερό.
 
Καλησπέρα σας, να πω την αλήθεια επειδή βρήκα για δυο συνεχόμενες μέρες νεκρά πουλάκια έξω από την φώλια και βλέποντας το αρσενικό να συμπεριφέρεται έτσι θεώρησα ότι το αρσενικό σκοτώνει τα μικρά και γι' αυτόν τον λόγω τον χώρισα από την υπόλοιπη οικογένεια. Όπως εξελίσσεται η ιστορία έκανα λάθος εκτίμηση...
Ανέλαβες την σωστή πρωτοβουλία χωρίζοντας τον αρσενικό, είχες μια κατάσταση να αντιμετωπίσεις και ορθά άρχισες περιορίζοντας κάτι που υποπτευόσουν. Στην θέση σου το ίδιο θα έκανα, δεν έμεινες απαθής και έπραξες ένα κλασικό βήμα.
Την Παρασκευή το πρωί βρήκα ακόμα ένα πουλάκι νεκρό, το πήγα σε μια κτηνίατρο που εξειδικεύεται στα ωδικά πουλιά. Από την εξέταση που του έκανε μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι να ήταν άρρωστο γιατί ο λαιμός του ήταν γεμάτος φαγητό ενώ το στομάχι του ήταν άδεια και τα έντερα του αιμορραγούσαν. Μου έδωσε αντιβίωση σε σκόνη (tailand) για να την βάλω στο νερό.
Και εδώ έπραξες πολύ σωστά, πηγαίνοντας τον νεοσσό για νεκροψία, εν μέρει όμως εκ του αποτελέσματος αδικείσαι.Από την κλινική εξέταση μπορείς να είσαι ήσυχη για το γκριτ απο την άλλη όμως μια εξέταση που καταλήγει στο "πιθανόν" δεν είναι ακριβώς εξέταση, είναι περίπου εξέταση με περίπου διάγνωση.
Καλή συνέχεια.
 
Back
Top