Αναπαραγωγή Γιατί δεν κάνει να ζευγαρώνουμε αδέρφια;

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Διαβαζοντας θεματα του φορουμ αντικρισα πολλες φορες την συμβουλη να μην ειναι αδερφια το ζευγαρι που προοριζουμε για αναπαραγωγη. Γιατι ομως δεν κανει να ειναι αδερφια;
 
Ο εκφυλισμός των ειδών αρχίζει και τελειώνει με την αιμομιξία. Οι πρώτες φανερές επιπτώσεις αφορούν το μέγεθος, την καλή υγεία και την παρουσία μεγάλων σωματικών αναπηριών. Πολυ πιθανόν και πνευματικών.
 
Nα αντιστρέψω το ερώτημα;
Αν κάποιος άνθρωπος συνουσιαστεί με την αδερφή του, ποιό νομίζεις (αν νομίζεις) ότι θα είναι το πρόβλημα με τους απογόνους τους;
Δεν ειναι το ιδιο ακριβως

Ο εκφυλισμός των ειδών αρχίζει και τελειώνει με την αιμομιξία. Οι πρώτες φανερές επιπτώσεις αφορούν το μέγεθος, την καλή υγεία και την παρουσία μεγάλων σωματικών αναπηριών. Πολυ πιθανόν και πνευματικών.
Δλδ αν αναπαραχθουν αδερφια οι απογονοι θα εχουν προβληματα υγειας;
 
Δλδ αν αναπαραχθουν αδερφια οι απογονοι θα εχουν προβληματα υγειας;
Ασφαλώς και ναι.
Ίσως είναι λίγο οφ τοπικ ... αλλά υπάρχουν και ανθρώπινα παραδείγματα με επανειλημμένες ενώσεις συγγενικών προσώπων για να μη χαθεί το "γαλάζιο" αίμα της οικογένειας. Τα όποια αποτελέσματα αυτής της "εξέλιξης" μπορούμε σε κάποιες περιπτώσεις να τα καμαρώνουμε ακόμη και σήμερα.
 
Τα πιο συνήθη προβλήματα αιμομιξίας στους απογόνους είναι ιχθύαση, πολυδακτυλία, επιληψία και αιμορροφιλία.
https://el.wikipedia.org/wiki/Αιμομιξία
Για τα πουλιά ειδικότερα, υπάρχουν διάφορες αναφορές για προβλήματα στους πνεύμονες, τύφλωση, γενική ευπάθεια, μικρότερο μέγεθος και πρόωρος θάνατος.
Υπάρχει και το παρακάτω άρθρο όπου αναφέρεται πως τα θαλασσοπούλια, χρησιμοποιούν την γενικά ελάχιστα χρησιμοποιούμενη όσφρησή τους, για να αποφύγουν συγγενικά ζευγαρώματα.
http://www.livescience.com/13889-seabirds-smell-identify-relatives.html
Γενικά υπάρχει πλήθος δημοσιεύσεων όπου επιβεβαιώνεται ότι και από μόνα τους τα πτηνά στην φύση αποφεύγουν τα αιμομικτικά ζευγαρώματα.
Εξάλλου γνωρίζουμε ότι και στις ανθρώπινες σχέσεις τα ταμπού και οι ηθικοί κανόνες, κτίστηκαν πάνω σε αναγκαίες για την επιβίωση του είδους συνθήκες και δεν προέκυψαν από ιδεοληψίες.
Στην προσπάθεια των ανθρώπων για την δημιουργία ή διατήρηση κάποιας "ράτσας" , είδους, σίγουρα γίνονται κάποιες επιλεκτικές αναπαραγωγές, που περιλαμβάνουν και αιμομικτικά ζευγαρώματα αλλά αυτά δεν είναι πειράματα που δικαιούται να πραγματοποιεί καθένας μας, ούτε και γενικότερα μπορούμε αβίαστα να τοποθετηθούμε υπέρ ή κατά της τακτικής αυτής.
 
Είναι προτιμότερο να ζευγαρώσεις μαμά με γιο ή μπαμπά με κόρη παρά να ζευγαρώσεις αδέλφια.. κάποια στιγμή όμως θα πρέπει στο κοπάδι σου να βάλεις νέο αίμα.. αλλιώς θα έχουν οι απόγονοι τα προβλήματα που λένε παραπάνω τα παιδια. Γιατί να έχεις μια ζωή ένα ανάπηρο ζωάκι που θα κάνει και τη δική σου ζωή δύσκολη; Ενώ μπορείς με κάποια ανταλλαγή με κάποιο προξενιό να βάλεις νέο αίμα! 😉
 
Στην προσπάθεια των ανθρώπων για την δημιουργία ή διατήρηση κάποιας "ράτσας" , είδους, σίγουρα γίνονται κάποιες επιλεκτικές αναπαραγωγές, που περιλαμβάνουν και αιμομικτικά ζευγαρώματα αλλά αυτά δεν είναι πειράματα που δικαιούται να πραγματοποιεί καθένας μας, ούτε και γενικότερα μπορούμε αβίαστα να τοποθετηθούμε υπέρ ή κατά της τακτικής αυτής.
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Είναι πρακτική πολλών εκτροφέων να μπαίνουν όλα τα πουλιά σε κλούβα κατά την περίοδο της ξεκούρασης ώστε να ταιριάζουν σε ζευγάρια μόνα τους και να χωρίζονται πριν την αναπαραγωγική περίοδο. Αυτό αυξάνει αρκετά το ποσοστό επιτυχίας των ζευγαριών στην αναπαραγωγή. Έτσι τυχαίνει να ταιριάζουν απο μόνα τους πουλιά που μπορεί να έχουν κάθε είδους σχέση μεταξύ τους όπως θα συνέβαινε (με μικρότερες πιθανότητες λόγω φυγής ή θηρευτών) σε πουλιά που ζουν κοπαδιαστά και οι απόγονοι μένουν στο κοπάδι. Έχω συζητήσει το θέμα και με εκτροφείς παπαγάλων αλλά και με εκτροφείς οικόσιτων και μου απάντησαν το ίδιο. Για να μην πιάσουμε το πιο πονεμένο θέμα των καθαρόαιμων φυλών σκύλων και γατιών.
 
Ζευγάρωμα μεταξύ αδερφών πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία. Ζευγάρωμα μεταξύ γονιών και παιδιών επιτρέπεται αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος όπως για παράδειγμα η σταθεροποίηση κάποιας νέας μετάλλαξης, όχι όμως ότι δεν θα υπάρχουν και προβλήματα. Σε αυτή την περίπτωση προτιμούμε τον συνδυασμό πατέρας-κόρη και όχι μητέρα-γιος.

Κατά την γνώμη μου ο μέσος εκτροφέας πρέπει να αποφεύγει εντελώς την αιμομιξία, διαφορετικά θα οδηγήσει το κοπάδι του στον εκφυλισμό.

Είναι πρακτική πολλών εκτροφέων να μπαίνουν όλα τα πουλιά σε κλούβα κατά την περίοδο της ξεκούρασης ώστε να ταιριάζουν σε ζευγάρια μόνα τους και να χωρίζονται πριν την αναπαραγωγική περίοδο.

Αυτή η πρακτική είναι λάθος. Την περίοδο ανάπαυσης τα πτηνά πρέπει να χωρίζονται και να ζουν ξεχωριστά αρσενικά με θηλυκά, χωρίς οπτική επαφή και λιτή διατροφή. Την περίοδο ανάπαυσης θέλουμε οι ορμόνες να πέσουν σε χαμηλή επίπεδα, τα γεννητικά όργανα συρρικνόνονται. Το σώμα ξεκουράζεται από τις ορμόνες και ο οργανισμός εστιάζει στους μύες, τα όργανα και τα οστά τα οποία δυναμώνουν. Αυτό δεν θα συμβεί αν αρσενικά και θηλυκά συζούν. Εξαίρεση ίσως αποτελούν τα ιθαγενή είδη.
 
...


Αυτή η πρακτική είναι λάθος. Την περίοδο ανάπαυσης τα πτηνά πρέπει να χωρίζονται και να ζουν ξεχωριστά αρσενικά με θηλυκά, χωρίς οπτική επαφή και λιτή διατροφή. Την περίοδο ανάπαυσης θέλουμε οι ορμόνες να πέσουν σε χαμηλή επίπεδα, τα γεννητικά όργανα συρρικνόνονται. Το σώμα ξεκουράζεται από τις ορμόνες και ο οργανισμός εστιάζει στους μύες, τα όργανα και τα οστά τα οποία δυναμώνουν. Αυτό δεν θα συμβεί αν αρσενικά και θηλυκά συζούν. Εξαίρεση ίσως αποτελούν τα ιθαγενή είδη.

Γιάννη σαφώς δεν αναφέρομαι σε καναρίνια τα οποία είναι είδος που δημιουργήθηκε απο τον άνθρωπο αλλά σε παπαγάλους για τους οποίους έχω μια ιδέα παραπάνω. Η πρακτική αυτή δεν είναι μακριά απο τη φύση του κοπαδιού αφού δεν θα χωρίζονταν ποτέ κατά φύλα στη φύση. Επίσης υπάρχουν αρκετά πουλιά που αναπαράγονται αυστηρά εποχιακά ότι μαγικά και να κάνει κάποιος, όπως είναι και οι αμαζόνες. Με άλλα λόγια αυτό που περιγράφεις έρχεται απο φυσικού. Παρόλα αυτά το αυθόρμητο ταίριασμα είναι το "φλέγον" ζήτημα κι όχι η συνύπαρξη των δύο φύλλων κατα την περίοδο της "ανάπαυσης".

Σχετικά με τα εξωτικά σαφώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα. :)
 
Τρομερες γνωσεις μου προσφερετε.σας ευχαριστω. Ομως το θεμα μου ειναι το εξης; Αν βαλω ολα τα αρσενικα μαζι δεν θα τσακωνονται. Το λεω αυτο γιατι εχω 3 αρσενικα μαζι κ τους γονεις ξεχωριστα. Τωρα περιμενω 3 αυγα να σπασουν.Αν εστω οτι εχω +2 αρσενικα ακομα τι θα γινει στην περιπτωση οπου πρεπει να συγκατοικει ο μπαμπας με τους 5 γιους του απο την στιγμη που δεν θελω να προχωρησω σε αλλη γενα λογω χωρου;
 
τι θα γινει στην περιπτωση οπου πρεπει να συγκατοικει ο μπαμπας με τους 5 γιους του;
Η σκέψη πως μπορείς να ανταλλάξεις τα αρσενικά με θηλυκά ή ακόμη και να τα χαρίσεις αφού δεν έχεις χώρο... σου πέρασε από το μυαλό?
 
Τρομερες γνωσεις μου προσφερετε.σας ευχαριστω. Ομως το θεμα μου ειναι το εξης; Αν βαλω ολα τα αρσενικα μαζι δεν θα τσακωνονται. Το λεω αυτο γιατι εχω 3 αρσενικα μαζι κ τους γονεις ξεχωριστα. Τωρα περιμενω 3 αυγα να σπασουν.Αν εστω οτι εχω +2 αρσενικα ακομα τι θα γινει στην περιπτωση οπου πρεπει να συγκατοικει ο μπαμπας με τους 5 γιους του απο την στιγμη που δεν θελω να προχωρησω σε αλλη γενα λογω χωρου;
Δεν εχω ιδεα απο εξωτικα, αλλα αν ο χωρος που θα τους παρεχεις ειναι επαρκης για τον αριθμο των πουλιων δε βλεπω το λογο να υπαρχει προβλημα συγκατοικησης 6 αρσενικων.
Διορθωστε με αν κανω λαθος.
 
Η σκέψη πως μπορείς να ανταλλάξεις τα αρσενικά με θηλυκά ή ακόμη και να τα χαρίσεις αφού δεν έχεις χώρο... σου πέρασε από το μυαλό?
H πρωτη ιδεα ειναι αλλα δεν εχω 50 PB για να κανω θεμα στο φορουμ

Δεν εχω ιδεα απο εξωτικα, αλλα αν ο χωρος που θα τους παρεχεις ειναι επαρκης για τον αριθμο των πουλιων δε βλεπω το λογο να υπαρχει προβλημα συγκατοικησης 6 αρσενικων.
Διορθωστε με αν κανω λαθος.
Υπαρχει περιπτωση να τσακωνονται για κυριαρχικους λογους
 
H πρωτη ιδεα ειναι αλλα δεν εχω 50 PB για να κανω θεμα στο φορουμ
Σιγά σιγά και όλα θα γίνουν... συμμετοχή χρειάζεται.
Υπαρχει περιπτωση να τσακωνονται για κυριαρχικους λογους
Διόλου απίθανο και εντελώς φυσιολογικό.
 
Σιγά σιγά και όλα θα γίνουν... συμμετοχή χρειάζεται.

Διόλου απίθανο και εντελώς φυσιολογικό.


Να ρωτήσω και εγώ κάτι κύριε Γιάννη μου; Έχω μια διαφωνία με έναν εκτροφεα ο οποίος λέει ότι δεν πρέπει να ζευγαρώσουν αδέρφια από τους ίδιους γονείς αλλά μπορούν να ζευγαρώσουν παραδερφια από διαφορετική μητέρα και ίδιο πατέρα! Ισχύει;
 
Έχω μια διαφωνία με έναν εκτροφεα ο οποίος λέει ότι δεν πρέπει να ζευγαρώσουν αδέρφια από τους ίδιους γονείς αλλά μπορούν να ζευγαρώσουν παραδερφια από διαφορετική μητέρα και ίδιο πατέρα! Ισχύει;
Καλό είναι να το αποφεύγουμε τέτοιου είδους ζευγάρωμα. Τι κι αν είναι από άλλη μητέρα; Πάλι αδέρφια δεν είναι; Ασφαλώς σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες να προκύψουν νεοσσοι με διάφορα προβλήματα όπως στην περίπτωση που βάλουμε αδέρφια από τους ίδιους γονείς. Πιστεύω δεν πρέπει να ρισκάρουμε κάτι τέτοιο. Αν διαθέτουμε μόνο αδέρφια καλό κατά τη γνώμη μου είναι να ανταλασσουμε μερικά με κάποιον, ώστε να μπαίνει νέο αίμα στην εκτροφή μας.
 
μπορούν να ζευγαρώσουν παραδερφια από διαφορετική μητέρα και ίδιο πατέρα! Ισχύει;

Ασφαλώς σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες να προκύψουν νεοσσοι με διάφορα προβλήματα όπως στην περίπτωση που βάλουμε αδέρφια από τους ίδιους γονείς.
Έτσι όπως τα λέει η Παναγιώτα είναι και ο εκτροφέας καλά στα λέει, εφόσον από τον έναν τουλάχιστον γονέα φέρουν διαφορετικά γονίδια.
Αυτά για τους εκτροφείς φυσικά, εμείς οι εντελώς-εντελώς ερασιτέχνες μόνο εγκυκλοπαιδικά ασχολούμαστε με αυτά, γιατί δεν έχουμε στόχους εκτροφικούς ώστε να μπαίνουμε σε τέτοιους προβληματισμούς.
 
Καλό είναι να το αποφεύγουμε τέτοιου είδους ζευγάρωμα. Τι κι αν είναι από άλλη μητέρα; Πάλι αδέρφια δεν είναι; Ασφαλώς σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες να προκύψουν νεοσσοι με διάφορα προβλήματα όπως στην περίπτωση που βάλουμε αδέρφια από τους ίδιους γονείς. Πιστεύω δεν πρέπει να ρισκάρουμε κάτι τέτοιο. Αν διαθέτουμε μόνο αδέρφια καλό κατά τη γνώμη μου είναι να ανταλασσουμε μερικά με κάποιον, ώστε να μπαίνει νέο αίμα στην εκτροφή μας.
Έτσι όπως τα λέει η Παναγιώτα είναι και ο εκτροφέας καλά στα λέει, εφόσον από τον έναν τουλάχιστον γονέα φέρουν διαφορετικά γονίδια.
Αυτά για τους εκτροφείς φυσικά, εμείς οι εντελώς-εντελώς ερασιτέχνες μόνο εγκυκλοπαιδικά ασχολούμαστε με αυτά, γιατί δεν έχουμε στόχους εκτροφικούς ώστε να μπαίνουμε σε τέτοιους προβληματισμούς.

Εντάξει μου την λύσατε την απορία και από ότι κατάλαβα εννοούσε ότι μπορούν να ζευγαρώσουν καναρινια που είναι 50% εξαιματος αλλά μόνο μια φορά σωστά;
 
Back
Top