Αναπαραγωγή Γιατί δεν κάνει να ζευγαρώνουμε αδέρφια;

Μακριά απο αιμομιξίες απο αδέλφια!
Εγώ έπαθα και έμαθα και από τότε ούτε γονείς με τα παιδιά τους επιτρέπω παρόλο που με έχουν διαβεβαίωση 3 εκτροφείς ότι μάνα με υιό και πατέρας με Κόρη κάνει για 2-3 φορές δεν το ρισκάρω.
 
Μακριά απο αιμομιξίες απο αδέλφια!
Εγώ έπαθα και έμαθα και από τότε ούτε γονείς με τα παιδιά τους επιτρέπω παρόλο που με έχουν διαβεβαίωση 3 εκτροφείς ότι μάνα με υιό και πατέρας με Κόρη κάνει για 2-3 φορές δεν το ρισκάρω.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμενος; Τα αδερφια που ζευγαρωσες ήταν 100% συγγενείς; ΔηΔηλαδή ίδια μητέρα και ίδιος πατέρας; Και τι προβλήματα είχες;
 
Θεοδώρα μου αντιμετωπίζεις κάποιο συγκεκριμένο δίλημμα που θα ήθελες να συζητήσουμε; Ή έτσι γενικά μιλάμε;
 
Θεοδώρα μου αντιμετωπίζεις κάποιο συγκεκριμένο δίλημμα που θα ήθελες να συζητήσουμε; Ή έτσι γενικά μιλάμε;

Όχι όχι κανένα απλά ήθελα να λύσω την απορία που μου δημιουργηθηκε όταν συζητούσα με έναν εκτροφεα ο οποίος έλεγε πως δεν υπάρχει πρόβλημα στο ζευγάρωμα αδερφών από διαφορετική μητέρα ενώ εγώ ήμουν βέβαιη πως αυτό επιφέρει σοβαρά προβλήματα αλλά εκείνος ισχυριζόταν ότι αν γίνει μια φορά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τους απογόνους.

Γι αυτό και μόνο Μαρία τίποτα άλλο 👍
 
Καλά κάνεις και ρωτάς :)
Η κληρονομικότητα είναι πολύ σοβαρό θέμα, που πρέπει να μας απασχολεί όχι μόνο ως προς την αιμομιξία που είναι το παρόν θέμα μας αλλά και ως προς τα πιθανά κουσούρια.
Το κακό είναι πως αγοράζοντας πουλιά από μαγαζιά, δεν γνωρίζουμε το κληρονομικό ιστορικό τους, ούτε αν είναι τα ίδια αποτέλεσμα αιμομιξίας, ούτε καν αν είναι αδέλφια με άλλα που πιθανόν προμηθευτούμε από το ίδιο μαγαζί.
Γι αυτό προτιμούμε έναν γνωστό μας εκτροφέα που να έχουμε εμπιστοσύνη ή τουλάχιστον προτιμούμε πουλιά με δαχτυλίδια, να αντλούμε κάποιες πληροφορίες τουλάχιστον για τις ρίζες τους.
 
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμενος; Τα αδερφια που ζευγαρωσες ήταν 100% συγγενείς; ΔηΔηλαδή ίδια μητέρα και ίδιος πατέρας; Και τι προβλήματα είχες;
Αδέρφια απο την ίδια γεννα ήταν και αφού με είχε διαβεβαίωση ένας γνωστός ερασιτέχνης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην πρώτη γέννα έκανε 5 ενσπορα αυγα τα τρία πέθαναν λίγο πριν σκάσουν τα αυγά και τα άλλα δύο μόλις βγήκαν απο το αυγό στην 2 γεννα έκανε πάλι 5 αυγά 4 ενσπορα σκασανε και τα 4 τα 2 πεθάνανε σε 2 μέρες ταϊσμένα την 3 ημέρα η μάνα παράτησε την φωλιά και ανάλαβα εγώ με σύριγγα τα αλλα δυο το ένα είταν υγιές αλλά πολύ μικρό σε μέγεθος πέθανε 2.5 ετών περίπου ξαφνικά το άλλο είχε πρόβλημα με το αναπνευστικό είχα δοκιμάσει ότι υπήρχε για τα αναπνευστικά προβλήματα αλλά τίποτα δεν το βοήθησε και πέθανε 2 ετών και τα δυο είχαν προβλήματα με τα νύχια έστριβαν σαν βίδες.
 
Αδέρφια απο την ίδια γεννα ήταν και αφού με είχε διαβεβαίωση ένας γνωστός ερασιτέχνης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην πρώτη γέννα έκανε 5 ενσπορα αυγα τα τρία πέθαναν λίγο πριν σκάσουν τα αυγά και τα άλλα δύο μόλις βγήκαν απο το αυγό στην 2 γεννα έκανε πάλι 5 αυγά 4 ενσπορα σκασανε και τα 4 τα 2 πεθάνανε σε 2 μέρες ταϊσμένα την 3 ημέρα η μάνα παράτησε την φωλιά και ανάλαβα εγώ με σύριγγα τα αλλα δυο το ένα είταν υγιές αλλά πολύ μικρό σε μέγεθος πέθανε 2.5 ετών περίπου ξαφνικά το άλλο είχε πρόβλημα με το αναπνευστικό είχα δοκιμάσει ότι υπήρχε για τα αναπνευστικά προβλήματα αλλά τίποτα δεν το βοήθησε και πέθανε 2 ετών και τα δυο είχαν προβλήματα με τα νύχια έστριβαν σαν βίδες.

πολυ κριμα λυπαμε πολυ νικο ελπιζω να δουν κι' άλλοι το μήνυμα σου για να μην κάνουν το ίδιο λάθος ☹
 
Καλά κάνεις και ρωτάς :)
Η κληρονομικότητα είναι πολύ σοβαρό θέμα, που πρέπει να μας απασχολεί όχι μόνο ως προς την αιμομιξία που είναι το παρόν θέμα μας αλλά και ως προς τα πιθανά κουσούρια.
Το κακό είναι πως αγοράζοντας πουλιά από μαγαζιά, δεν γνωρίζουμε το κληρονομικό ιστορικό τους, ούτε αν είναι τα ίδια αποτέλεσμα αιμομιξίας, ούτε καν αν είναι αδέλφια με άλλα που πιθανόν προμηθευτούμε από το ίδιο μαγαζί.
Γι αυτό προτιμούμε έναν γνωστό μας εκτροφέα που να έχουμε εμπιστοσύνη ή τουλάχιστον προτιμούμε πουλιά με δαχτυλίδια, να αντλούμε κάποιες πληροφορίες τουλάχιστον για τις ρίζες τους.

Μαρία μου συμφωνώ σε όλα και δεν νομίζω πότε να ρισκάρω να βάλω για αναπαραγωγή αδερφακια εξάλλου λύσεις υπάρχουν για εμένα τουλάχιστον καθώς μπορώ να τα ανταλλάξω με κάποιον εκτροφεα που γνωρίζω και εμπιστεύομαι.
 
Ήταν στην αρχή μου Μαρία και μου έγινε μάθημα τότε δεν έμπαινα σε φόρουμ και άκουγα ανθρώπους που σήμερα μόνο ένα γεια και από μακριά λέμε όχι να πάρω ξανά συμβουλές απο αυτούς τώρα έχουμε το pb και βοηθάτε πολύ να μάθουμε πράγματα απο εμπειρίες μελέτες ακόμα και από παθήματα οπός το δικό μου.
 
Ήταν στην αρχή μου Μαρία και μου έγινε μάθημα τότε δεν έμπαινα σε φόρουμ και άκουγα ανθρώπους που σήμερα μόνο ένα γεια και από μακριά λέμε όχι να πάρω ξανά συμβουλές απο αυτούς τώρα έχουμε το pb και βοηθάτε πολύ να μάθουμε πράγματα απο εμπειρίες μελέτες ακόμα και από παθήματα οπός το δικό μου.
Εννοείται και προς τιμήν σου που το αναφέρεις για να καταλάβουν από το δικό σου πάθημα οι νεότεροι στο "άθλημα" και να μην κάνουν τα ίδια.
 
Και το πουλάκι με το αναπνευστικό ήταν και η ετια που είχα γραφτεί στο pb το 2011 το πουλάκι ήταν του 2010 και έψαχνα πως να το βοηθήσω.
 
Αδέρφια απο την ίδια γεννα ήταν και αφού με είχε διαβεβαίωση ένας γνωστός ερασιτέχνης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην πρώτη γέννα έκανε 5 ενσπορα αυγα τα τρία πέθαναν λίγο πριν σκάσουν τα αυγά και τα άλλα δύο μόλις βγήκαν απο το αυγό στην 2 γεννα έκανε πάλι 5 αυγά 4 ενσπορα σκασανε και τα 4 τα 2 πεθάνανε σε 2 μέρες ταϊσμένα την 3 ημέρα η μάνα παράτησε την φωλιά και ανάλαβα εγώ με σύριγγα τα αλλα δυο το ένα είταν υγιές αλλά πολύ μικρό σε μέγεθος πέθανε 2.5 ετών περίπου ξαφνικά το άλλο είχε πρόβλημα με το αναπνευστικό είχα δοκιμάσει ότι υπήρχε για τα αναπνευστικά προβλήματα αλλά τίποτα δεν το βοήθησε και πέθανε 2 ετών και τα δυο είχαν προβλήματα με τα νύχια έστριβαν σαν βίδες.
Νίκο ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες όλο αυτό μαζί μας. Είμαι βέβαιη πως θα είναι αρκετοί εκείνοι που θα το διαβάσουν στο μέλλον και μέσα από το δικό σου λάθος θα καταλάβουν πως πρέπει να αποφεύγουν τέτοιου είδους ζευγαρώματα.
 
Ήταν στην αρχή μου Μαρία και μου έγινε μάθημα τότε δεν έμπαινα σε φόρουμ και άκουγα ανθρώπους
Στην αρχή όλοι κάναμε τραγικά λάθη.. και ακόμα κάνουμε απλά δεν είναι τόσο τραγικά! 😀 αυτό όμως είναι η εμπειρία μας τα λάθη μας! Αυτό να μην το ξεχνάμε!

Γενικά σαν αρχή λένε πως αν 2 καναρίνια έχουν 50% διαφορετικό DNA τότε μπορούν να ζευγαρώσουν χωρίς προβλήματα. Αλλά αυτό καλό θα ήταν να το αφήνουμε σε εκτροφείς που το κάνουν γιατί έχουν κάποιους καθορισμένους εκτροφικούς στόχους και όχι γιατί έχουν 2 καναρίνια που τους περίσσεψαν και είπαν να τα ζευγαρώσουν! 😛
 
Να ρωτήσω και εγώ κάτι κύριε Γιάννη μου; Έχω μια διαφωνία με έναν εκτροφεα ο οποίος λέει ότι δεν πρέπει να ζευγαρώσουν αδέρφια από τους ίδιους γονείς αλλά μπορούν να ζευγαρώσουν παραδερφια από διαφορετική μητέρα και ίδιο πατέρα! Ισχύει;
Στις αιμομεικτικές αναπαραγωγές μπορούμε να βρούμε κι ακόμη χειρότερα σενάρια.
Είναι ο πιο εύκολος ή καλύτερα ο πιο σύντομος δρόμος να φτάσεις σε κάποιο εκτροφικό στόχο.
Όταν φτάνεις σε τέτοιες "πρακτικές" μετρούν όλα τα γενετικά χαρακτηριστικά και κυρίως η εμπειρία κάποιου να διαβάσει τα "σημάδια" πάνω στα πουλιά γεννήτορες ή τους απογόνους τους.
Αν η εμπειρία και ικανότητα για τα παραπάνω απουσιάζουν καλύτερα να μη γίνεται καμία παρόμοια προσπάθεια.
Έχω μεταφέρει μέσα εδώ τις απόψεις μου για τον εκφυλισμό κάθε είδους μέσα από αιμομεικτικές προσπάθειες.
Γιατί χάνουμε τη ζωή για την παροδική ομορφιά κι αυτό είναι σίγουρα άδικο για τη φύση.
Εντάξει μου την λύσατε την απορία και από ότι κατάλαβα εννοούσε ότι μπορούν να ζευγαρώσουν καναρινια που είναι 50% εξαιματος αλλά μόνο μια φορά σωστά;
Μπορεί και καμία...
Αν κατατάξουμε την αιμομιξία στις λάθος πρακτικές αναπαραγωγής... Τότε καλύτερα για τη ζωή να αποφεύγονται τα λάθη
 
Εξάλλου γνωρίζουμε ότι και στις ανθρώπινες σχέσεις τα ταμπού και οι ηθικοί κανόνες, κτίστηκαν πάνω σε αναγκαίες για την επιβίωση του είδους συνθήκες και δεν προέκυψαν από ιδεοληψίες.
Υπάρχουν βιβλία όπου αναφέρεται πως ακριβώς αυτή η αποφυγή των τραγικών συνεπειών της αιμομιξίας στον άνθρωπο ήταν που καθόρισε της πρώτες στοιχειώδεις δομές μιας ανθρώπινης κοινωνίας με σταδιακή αύξηση της πολυπλοκότητάς της.
Επι του θέματος όμως...η προς τα μπρός ή προς τα πίσω αναπαραγωγή έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε;
Αν ναί,τί είναι ακριβώς;
 
Υπάρχουν βιβλία όπου αναφέρεται πως ακριβώς αυτή η αποφυγή των τραγικών συνεπειών της αιμομιξίας στον άνθρωπο ήταν που καθόρισε της πρώτες στοιχειώδεις δομές μιας ανθρώπινης κοινωνίας με σταδιακή αύξηση της πολυπλοκότητάς της.
Επι του θέματος όμως...η προς τα μπρός ή προς τα πίσω αναπαραγωγή έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε;
Αν ναί,τί είναι ακριβώς;

Δεν έχει να κάνει και πολύ με αυτό που συζητάμε όμως ταυτόχρονα είναι ενδιαφέρον ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό εκτροφικά έστω και εγκυκλοπαιδικά. Όπως αναφέρει και ο κ.misalouris

Είναι ο πιο εύκολος ή καλύτερα ο πιο σύντομος δρόμος να φτάσεις σε κάποιο εκτροφικό στόχο.

Mεταφράζω κάτι σχετικό απο ένα κείμενο που βρήκα online.

Τι κάνει η αιμομιξία (γενετικά); Ουσιαστικά, αυξάνει την πιθανότητα οτι δύο αντίγραφα οποιουδήποτε γονιδίου θα είναι πανομοιότυπα και θα προέρχονται απο τον ίδιο πρόγονο. Τεχνικά το άτομο θα είναι ομόζυγο γι'αυτό το γονίδιο. Το ετερόζυγο άτομο έχει κάποιες διαφορές στα δύο αντίγραφα του γονιδίου. Θυμηθέιτε οτι κάθε άτομο (ζωο η φυτο) έχει δύο αντίγραφα για κάθε γονίδιο (δύο αλληλόμορφα για κάθε σημείο αν θέλουμε να το θέσουμε τεχνικά) το ένα προέρχεται απο τον πατέρα και το άλλο απο τη μητέρα.Αν ο πατέρας και η μητέρα είναι συγγενείς,υπάρχει μια πιθανότητα τα δύο γονίδια του απογόνου να είναι δύο πανομοιότυπα αντίγραφα στα οποία συνέβαλε ο κοινός πρόγονος.

Δηλαδή μπορούμε "έυκολα" να πάρουμε χαρακτηριστικά όπως (συγκεριμένοι χρωματισμοί, μέγεθος, στήστιμο, φωνή;) όταν και οι δύο γονείς τα φέρουν αλλά το ίδιο εύκολα μπορούμε να ταιριάξουμε και "κακα" γονίδια φέρνοντας στην επιφάνεια ασθένειες και αδυναμίες.

http://bowlingsite.mcf.com/genetics/inbreeding.html
 
αλλά το ίδιο εύκολα μπορούμε να ταιριάξουμε και "κακα" γονίδια φέρνοντας στην επιφάνεια ασθένειες και αδυναμίες.
Σίγουρα ισχύει και αυτό, που όμως αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς, όλοι κληροδοτούμε στις επόμενες γενιές και αρνητικά-βλαπτικά στοιχεία αλλά εδώ δεν είναι αυτό το θέμα μας, είναι οι ασθένειες και οι τερατώδεις ατέλειες που προκύπτουν από αυτήν και μόνον την επιλεκτική αιμομεικτική αναπαραγωγή. Ακόμα και ο απόγονος που εμφανισιακά μπορεί να είναι το τέλειο προσδοκώμενο δείγμα είναι φορέας αυτών των κληρονομικών στοιχείων.
Τα έχω ήδη γράψει και στην πρώτη μου απάντηση.
Ένα ιστορικό παράδειγμα με κληρονομικό διάγραμμα μπορείτε να διαβάσετε εδώ .
 
Back
Top