Ασθένειες Γιατί δεν κελαηδάει το αρσενικό καναρίνι και γιατί ξύνονται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evi29
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Evi29 Καλησπερα 🙂

Πως ειναι τα καναρινακια σημερα;

Οχι το σουσαμι λιγο θα βαζεις!

Να κανω μια ερωτηση: στο κλουβι που εχεις τα 2 καναρινακια ποσες ταϊστρες εχεις; η μια εχει σουσαμι και η αλλη εχει την τροφη!Αλλη δεν υπαρχει πιο διπλα;
 
Καλησπέρα @Elli
Σήμερα τα βλέπω πιο ζωηρά. Έχουν βάλει λίγο νήμα στην φωλιά και μέχρι στιγμής δεν την έχουν χαλάσει ακόμα. Παρατήρησα ότι πριν βάλλουν το νήμα στην φωλιά το μαδανε πρώτα. Υπάρχει περίπτωση να μην τους αρέσει το συγκεκριμένο νήμα και γιαυτό να την χαλάνε;
Έχω δύο ταΐστρες με τροφή, μια με σουσαμι και χθες τους έβρασα και αβγό. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν τους βάζω καθόλου αυγοτροφη. Παρατήρησα ότι έχει μαζέψει υγρασία. Θα αγοράσω σύντομα συσκευασμενη. Ωστόσο το σουπιοκοκκαλο δεν το τσιμπάει καθόλου το ζευγάρι.
Το άλλο καναρινι εξακολουθεί να μην κελαϊδαει αλλά συμπεριφορεται φυσιολογικά.
 
@Evi29 Το μεσημερι κοιμηθηκαν παλι;

Ετσι κανουν το νημα, γιατι συνηθως το νημα μεσα στο κουτι ειναι κολλημενο και με αυτο τον τροπο μπορουν και στρωνουν πιο ευκολα την φωλια!Σε περιπτωση που δεν ειχαν στρωσει φωλια θα ηταν για εκεινα ενα παιχνιδι και θα το εριχναν κατω στο κλουβι!

Καλυτερο ειναι το αυγο μεχρι να τους παρεις μια συσκευασμενη αυγοτροφη!

Το σουπιοκοκκαλο εφοσον δεν υπηρχε στο κλουβι πιο πριν δεν το ξερουν!Καποια στιγμη απο περιεργεια θα το δοκιμασουν!Μπορεις αν θελεις να τριψεις το σουπιοκοκκαλο και να το βαλεις σε μια αυγοθηκη σκετο ή ανακατεμενο με την αυγοτροφη!

Το αλλο το καναρινακι δωστου λιγο χρονο ακομα, εφοσον συμπεριφερεται φυσιολογικα!Εχεις δοκιμασει να βαλεις, να ακουσει αρσενικα καναρινια μεσω youtube να δεις ποια ειναι η συμπεριφορα του εκεινη την στιγμη;
 
Το μεσημερι κοιμηθηκαν παλι;
Οχι, όσο ήμουν σπίτι τουλάχιστον.
Ετσι κανουν το νημα, γιατι συνηθως το νημα μεσα στο κουτι ειναι κολλημενο και με αυτο τον τροπο μπορουν και στρωνουν πιο ευκολα την φωλια!Σε περιπτωση που δεν ειχαν στρωσει φωλια θα ηταν για εκεινα ενα παιχνιδι και θα το εριχναν κατω στο κλουβι!
Ωραια. Πόσες μέρες κάνουν να τελειώσουν την φωλιά;
Εχεις δοκιμασει να βαλεις, να ακουσει αρσενικα καναρινια μεσω youtube να δεις ποια ειναι η συμπεριφορα του εκεινη την στιγμη;
Ναι, το κάνω σχεδόν κάθε μέρα. Κάποιες φορές πιπιριζει, άλλες δεν κάνει τίποτα, αντίθετα το άλλο αρσενικό τις περισσότερες φορές αρχίζει και κελαϊδαει και αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
@Evi29 Ωραια!Μπορει να εχουν βρει μια "ωρα ξεκουρασης" οσο μπορουμε να το πουμε αυτο!Εφοσον ολα ειναι φυσιολογικα (διαθεση,φαγητο,κουτσουλιες)!

Μην εισαι ανυπομονη 😝 αλλα ειμαι και εγω ανυπομονη 🤣
Λογικα θα την τελειωσουν την φωλια μεχρι αυριο-μεθαυριο αν ειναι ετοιμη η μιση!Και εγω οταν ειχα το πρωτο μου ζευγαρι συνεχεια απο πανω τους ημουν να δω ποτε θα αρχισουν να φτιαχνουν φωλια αυτο γινοταν συνεχεια μεχρι που μια μερα ξαφνικα ειδα ενα πολυ ομορφο κεντημα φωλιας!Τα καναρινακια αυτην την περιοδο πρεπει να τα βλεπουμε διακριτικα!η κοντινη μας αποσταση θα ειναι μονο φαγητο,νερο και καθαρισμο κλουβιου οσο πιο σιγα γινεται!

Κελαϊδαει μονο το αλλο ε;ας του δωσουμε τοτε λιγο χρονο μεχρι να δουμε το φυλο τους!Παντως ειναι ζωηρο ετσι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λογικα θα την τελειωσουν την φωλια μεχρι αυριο-μεθαυριο αν ειναι ετοιμη η μιση
Μακάρι, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ανυπομονη, όλη την ώρα τα τσεκάρω. 😅
Κελαϊδαει μονο το αλλο ε;ας του δωσουμε τοτε λιγο χρονο μεχρι να δουμε το φυλο τους!Παντως ειναι ζωηρο ετσι;
Ναι είναι ζωηρό, τα κοίταξα όλα αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι φύλο είναι.
 

Συνημμένα

  • received_905089126977292.webp
    received_905089126977292.webp
    36,9 KB · Προβολές: 11
  • received_905089126977292.webp
    received_905089126977292.webp
    36,9 KB · Προβολές: 11
  • received_2797085013886853.webp
    received_2797085013886853.webp
    39,4 KB · Προβολές: 11
@Evi29 Οταν το επιασες ειδες και πιο πανω μηπως εχει λιπος το καναρινακι;γιατι στην φωτογραφια ολα τα βλεπω στρουμπουλα 🙂
[automerge]1615408123[/automerge]
@Evi29 Γιατι εφοσον ειναι μια χαρα (διαθεση,φαγητο,κουτσουλιες) δεν νομιζω να ειναι σημαδι ασθενειας!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli Είναι φυσιολογικός πιστεύω. Στην φωτογραφία ήταν φουσκωμένα.
[automerge]1615409091[/automerge]
@Evi29 Γιατι εφοσον ειναι μια χαρα (διαθεση,φαγητο,κουτσουλιες) δεν νομιζω να ειναι σημαδι ασθενειας!
Μήπως είναι ψυχολογικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Evi29 Οι ζευγαρωστρες 90αρες ειναι;Λοιπον αλλαξε την θεση στις πατηθρες γιατι τωρα προσεξα οτι ειναι ολες σε μια ευθεια!Πρεπει το καναρινακι να γυμναζεται!ωστε οταν ειναι στην πανω πατηθρα και θελει να πιει νερο να κατεβει στην κατω πατηθρα ή το αντιθετο μην τα βρισκει ολα μπροστα του!
Κοιτα την φωτογραφια πως πρεπει να ειναι να παρεις μια ιδεα 🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_20210228_155603.webp
    IMG_20210228_155603.webp
    35,2 KB · Προβολές: 11
  • Like
Αντιδράσεις: Evi29
@Elli Οχι είναι 60αρες. Δεν το ήξερα για τις πατηθρες, θα τις αλλάξω. Σ'ευχαριστω πολύ!
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Elli
Back
Top