Γενικά Γιατί δεν κελαηδά καναρίνι που δέχτηκε επίθεση από γεράκι;

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας ειμαι νεο μελος εδω. Ειμαι εκτροφέας καναρινιων και ειχα ενα μικρο καναρινι 1 χρονων και ειναι ο καλυτερος δασκαλος! Αλλα σταματησε να κελαιδαει απο τοτε που το τραυματισσε ενα γερακι κι απο τοτε δεν εχει ξανατραγουδησει ποτε ξανα! Τι μπορει να εχει;

Περιμενω να μου στειλετε!
 
χμμ καλή ερώτηση. Πόσο καιρό είναι που στο τραυμάτισε; Γιατί κάπου διάβαζα ότι αν ένα καναρίνι σταματήσει να κελαηδά (πχ από αρρώστια), ακόμα και όταν αναρρώσει, δε συνεχίζει το κελάηδημα και τότε πρέπει να περιμένουμε μέχρι του χρόνου για να ξαναέρθει στη σωστή εποχή και να κελαηδήσει από την αρχή. Δε συνεχίζει δηλαδή από 'κεί που είχε "μείνει". Βέβαια επειδή είμαι αρχάρια, δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος άνθρωπος για να σου λύσω την απορία, μπορεί να λέω και χαζομάρες. Οπότε ας περιμένουμε κάποιον πιο έμπειρο να μας πει!
 
οπως βλεπεις και στην εικονα προφιλ μου ειμαι εκτροφεας αλλα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναπαθει και με εχι ποιασει μελαγχολια μωρε

ασε που τωρα το εχω βαλει για αναπαραγωγη αλλα νομιζω οτι εχει ακαρεα τραχειας
 
Ένα video ίσως βοηθούσε περισσότερο... απ' όσα γνωρίζω έχουν "ειδική" συμπεριφορά, με θορύβους κλπ, χαρακτηριστικό αυτών των παρασίτων...
 
το ελεξγα misalouris δεν κανει αυτο που λενε (τσικ τσικ) αλλα ειναι πολυ φουσκωμενο τελευταια χανει πουπουλα αν και εχει περασει αυτη η περιοδος τρωει τα πιο λυπαρα σπορια και τον εχω βαλει για αναπαραγωγη αλλα και παλι τσακωνεται με την καναρα γιατι;
 
Πότε έγινε η επίθεση;

Καλά είναι φουσκωμένο, χάνει πούπουλα και τον έβαλες για αναπαραγωγή;! Χωρισε τον άμεσα και βάλτον μόνο τούδε ένα κλουβί!
 
το ελεξγα misalouris δεν κανει αυτο που λενε (τσικ τσικ) αλλα ειναι πολυ φουσκωμενο τελευταια χανει πουπουλα αν και εχει περασει αυτη η περιοδος τρωει τα πιο λυπαρα σπορια και τον εχω βαλει για αναπαραγωγη αλλα και παλι τσακωνεται με την καναρα γιατι;
Αν θες τη γνώμη μου να το απομακρύνεις από το θηλυκό μέχρι αυτή να αρχίσει να φτιάχνει τη φωλιά της... στο χρόνο ασφαλώς που αυτή θα αισθανθεί έτοιμη. Δε χρειάζεται να πιέζεις καταστάσεις και να αφήνεις τα πουλιά να μαλώνουν... Και χάνουν ενέργεια που τους χρειάζεται γιατί ακόμη κάνει κρύο... και δεν τρώνε άρα δεν την αναπληρώνουν...
 
οκ αυριο θα τα χωρισω και θεωρω οτι εχει ακαρεα της τραχειας το αρσενικο τι πρεπει να κανω ;
Η επίθεση πότε έγινε; Αν έγινε ακόμα και πριν ένα μήνα το πουλί πιθανότατα είναι στρεσαρισμενο από την επίθεση και γι αυτό. Δεν τραγουδάει! Λογικό!

Έξω στο μπαλκονι έχεις τα κλουβιά απροστατευτα από τα αρπακτικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
οκ αυριο θα τα χωρισω και θεωρω οτι εχει ακαρεα της τραχειας το αρσενικο τι πρεπει να κανω ;

κάνε το τεστ της πετσέτας και αν βγει θετικό επισκέψου κάποιον ειδικό ή κάνε αγωγή με pulmosan. Αν δεν είσαι σίγουρος για τα ακάρεα μην του βάλεις Pulmosan γιατί είναι βαρύ και μπορεί να το βάλεις τσάμπα. Μπορεί να έχει άλλο πρόβλημα και να θέλει αντιβίωση ή μπορεί απλά να είναι ακόμα ταραγμένο...
 
ναι τα εχω απροστατευτα γιατι θεωρουσα οτι δεν θα πηγαινε εκει το γερακι και ειναι απο τον Σεπτεμβριο που τραυμματιστηκε

στη πετσετα να κουκουλωσω το καναρινι μου;
 
ναι τα εχω απροστατευτα γιατι θεωρουσα οτι δεν θα πηγαινε εκει το γερακι και ειναι απο τον Σεπτεμβριο που τραυμματιστηκε
Από την στιγμή που δεν κάνει κάποιο θόρυβο δε πιστεύω πως έχει ακαρεα. Μην του βάλεις pulmosan.. Είχα ένα καρδερινοκαναρο που χάλαγε το κόσμο. Μετά από επίθεση έκανε 6 μήνες να ξανακελαηδησει!

Όταν λες σε άλλο μήνυμα σου είναι φουσκωμένο και χάνει πούπουλα, μπορείς να μας πεις περαιτέρω πληροφορίες;
 
ετσι οταν παω λιγο κοντα και φοβαται και πεταει γεμιζει το κοσμο με πουπουλα και φουσκωνει και ειναι σαν εχει εσωστρεφει!

μηπως θελετε να σας δειξω αυριο μια φωτογραφια!;
 
Ναι Γιάννη! Βάλτο μόνο του σε ένα κλουβάκι και ανέβασε φώτο του πουλιού, των κουτσουλιων του, του στερνου του και της κοιλιάς του.
Δες. Και αυτά:
  1. https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Επίσης διάβασε αυτά:
Εποχική προστασία κλουβιών στο μπαλκόνι απο τα αρπακτικά | PetBirds
Εχθροί των καναρινιών και λύσεις για την προστασία τους | PetBirds
Προστασια απο αρπακτικα | PetBirds
Πως να προστατέψουμε τα καναρίνα απο τα αρπαχτικά πουλιά; | PetBirds
Για να προστατέψεις τους φίλους σου! 😉
 
To πουλάκι σοκαρίστηκε από την επίθεση και θέλει καιρό να συνέλθει. Μπορεί να πάρει λίγες εβδομάδες έως και την επόμενη πτερόρροια. Εκεί έκανες το σφάλμα να το αναπαραγάγεις (τι σε πιέζει από τώρα; ) και έδεσε το γλυκό. Τα ακάρεα της τραχείας φαίνονται μόνο φέγγοντας με φακό στον λαιμό αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Στρεσαρίστηκε το πουλί το έβαλες και ζεστά για αναπαραγωγή ! τσουπ ρίχνουμε φτεράκια... Θα το βοηθήσουμε και με πλούσια διατροφή για να προετοιμαστεί... Πιθανόν το έχασες το πουλάκι... Καλή χρονιά και καλή συνέχεια...
 
Δωσε στο πτηνο σου τον χρονο που χρειαζεται να "αναρρωσει" απο το συμβαν που βιωσε κρατοντας το ηρεμο και χορηγοντας του βοηθητικα καποιο σκευασμα αντιστρες. Η επιθεση απο αρπακτικο αφηνει στο πουλι σημαδια οπως η αφωνια η οποια μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ειναι ακομα και μονιμη. Μεγαλο λαθος η προσπαθεια αναπαραγωγης του σε αυτην την περιπτωση μιας και δημιουργησε για αυτο μια πιο στρεσογονα και επιβαρημενη κατασταση.
 
Back
Top