Γενικά Γιατί δεν τρώει το παπαγαλάκι μου;

Καλημέρα!
Τι κάνει σήμερα το παπαγαλάκι σου;
Οι παπαγάλοι είναι ζώα της συνήθειας.
Οποιαδήποτε αλλαγή στην καθημερινότητα τους, κκόμα και η αλλαγή κλουβιού, μπορεί να είναι υπεύθυνη για την περίεργη συμπεριφορά.
Ίσως στο άλλο κλουβί είχε κάποιο αγαπημένο μέρος για να κάθεται, πολλά μπορεί..
Γενικά είναι περίεργοι χαρακτήρες και δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουν σε κάθε νέα αλλαγή, ειδικά αν αυτή την φάση περνάει και πτερόρροια που είναι μια αρκετά στρεσογόνα περίοδος για το πουλάκι απο μόνη της.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο αν είχατε βάλει το νέο κλουβί δίπλα του τουλάχιστον 2 μέρες πριν την αλλαγή για να το συνηθίσει.
Βάλτου λίγο κεχρί σήμερα που είναι εγγύηση και είμαι σίγουρη ότι θα φάει και τα σποράκια του.
 
Τι κάνει σήμερα το παπαγαλάκι σου;
Καλημερα σπο χτες αρχισε να τρωει λογακι και σημερα το πρωι τον ειδα να τρωει και νσ πινει με ορεξη θα πω να του παρω κεχρι. Σε ευχαριστω και εσενα και ολους για το ενδιαφέρον πραγματικα η συμβουλες σας τον εσωσαν να ειστε ολοι καλα.

Στοιχεία επικοινωνίας και εκτιμήσεις για τους παραπάνω μπορείς να βρεις στο ακόλουθο link
Ευτυχως δεν μου χρειαστηκαν οι πτηνιατροι τους κραταω φυσικα για ωρα αναγκης. Το παπαγαλακι ακολουθοντας τις συμβουλες που πηρα απο τα μελη της ομαδας ευτυχως αρχισε να τρωει να πινει νερο λαι απο το πρωι μας εχει παρει τα αυτια. Ειλικρινα δεν εχω λογια να σας ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ θετική εξέλιξη. Τώρα που επανήλθε η όρεξη του προσπαθήστε να εντάξετε στη διατροφή του και φρούτα και λαχανικά. Μπορεί να χρειαστεί καιρό για να τα δοκιμάσει αλλά θα του κάνουν πολύ καλό, ιδιαίτερα κατά την περίοδο της πτερορροιας. Τα δικά μου δεν αντιστάθηκαν πότε σε μήλο, μπανάνα, κολοκύθι και μπρόκολο.
 
Πολύ θετική εξέλιξη. Τώρα που επανήλθε η όρεξη του προσπαθήστε να εντάξετε στη διατροφή του και φρούτα και λαχανικά. Μπορεί να χρειαστεί καιρό για να τα δοκιμάσει αλλά θα του κάνουν πολύ καλό, ιδιαίτερα κατά την περίοδο της πτερορροιας. Τα δικά μου δεν αντιστάθηκαν πότε σε μήλο, μπανάνα, κολοκύθι και μπρόκολο.
Θα το κάνω σίγουρα γιατί πλέον θέλει περισσότερη προσοχή γιατί είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία. Καλη σας μέρα και ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top