Διατροφή Γιατί δεν τρώνε το μείγμα Prestige της Versele-Laga τα πτηνά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης epo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τοτε τι να πεις...🙄
για ολα φταει το εμποριο... φαινεται οι δικες μου,
αλλαξαν πιο πολλα "χερια..":):D
 
Συμφωνώ με την Georgina στην τιμή για την συγκεκριμένη τροφή. Είχα πάρει πριν 2-3 μήνες για να την δοκιμάσω από ένα σακουλάκι για κανάρια και ένα για άγρια. Την πήρα από κεντρικό μαγαζί στην Αθήνα και η τιμή ήταν 3,60 ευρώ.
 
εδω
Animalerie en ligne, vente accessoire et produit animal domestique, aquariophilie. S0001 - Canaris 1 kg
ποστ #9 το ειχα απο πριν... Οταν θα μπεις στη σελιδα πανω πανω γραφει με μεγαλα γραμματα
Aliment pour Canaris 1 kg -4,40€
 
Το σαιτ αυτό δεν είναι της εταιρίας πρέπει να είναι κάποιο eshop. Το σαιτ της εταιρίας είναι...
"http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Start/index.jsp"
 
εδω
Animalerie en ligne, vente accessoire et produit animal domestique, aquariophilie. S0001 - Canaris 1 kg
ποστ #9 το ειχα απο πριν... Οταν θα μπεις στη σελιδα πανω πανω γραφει με μεγαλα γραμματα
Aliment pour Canaris 1 kg -4,40€
?
ευα εχεις δικιο, αλλα δε μιλαμε για την ιδια τροφη!

κοιτα τισ φωτο... Εσυ εχεις την premium το κοκκινο σακουλακι που περιεχει pellets
εγω το; Πρασινο].. Την απλη...

καταλαβες;
 

Συνημμένα

  • s0001.webp
    s0001.webp
    23,4 KB · Προβολές: 102
απο το post #15 κιολας, σου ειχα πει Γιώργο οτι η τροφη ειναι διαφορετικη.😛
 
Το σαιτ αυτό δεν είναι της εταιρίας πρέπει να είναι κάποιο eshop. Το σαιτ της εταιρίας είναι...
[x]
"http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?ran=203&pro=5055&fam=138&ani=140&rac=0"
ευχαριστω για το site. 🙂
βρηκα την τροφη που πηρα, αλλα δεν ειδα πουθενα τιμες. 🙂
αν δεις καπου πες μου, οκ?
 
γνωριζει κανενας αν η εταιρια βγαζει και μεγαλυτερες συσκευασιες εκτος του κιλου;
 
γνωριζει κανενας αν η εταιρια βγαζει και μεγαλυτερες συσκευασιες εκτος του κιλου;


Βγάζει συσκευασίες των 2,5 κιλών και των 20 κιλών εκτός του ενός κιλού.
Νομίζω όμως ότι δύσκολα θα τις βρεις αυτές τις συσκευασίες.
 
Epo, και λοιποί φίλοι.
Την οποιαδήποτε αλλαγή τροφής, την κάνουμε σταδιακά και με αναλογίες.
Δηλαδή 20% νέα τροφή, και 80% άπό αυτή που έχουν συνηθίσει.
Μετά από 5-6 μέρες,
30% η 40% νέας τροφής και 70% ή 60% παλιάς.
Έτσι ώστε σε διάστημα 2-3 εβδομάδων να τρώνε μόνο από την καινούργια τροφή.
Αυτό έχει να κάνει τόσο με την γεύση και την επιλογή των σπόρων από τα πουλιά, όσο όμως και πολύ περισσότερο με την πιθανή εκδήλωση συμπτωμάτων πεπτικών ανωμαλιών, με διάρροιες, κλπ.
Ποτέ δεν πρέπει να γίνεται η αλλαγή απότομα και άμεσα.
Είτε από χειρότερη σε πιό πλούσια και καλύτερη τροφή, ΕΙΔΙΚΑ αυτή η περίπτωση είναι πολύ πιό επικίνδυνη,
είτε από καλύτερη τροφή, σε λιγότερο καλή.
Π.χ.
Εγώ τρώω πάντα σαλάτα πράσινη πρίν, και μετά το κυρίως πιάτο της ημέρας. Επίσης δεν τρώω κανένα γαλακτοκομικό προϊόν. Φανταστείτε λοιπόν ξαφνικά, μετά από συνήθεια 30 και ετών, να πέσω με τα μούτρα στο κυρίως και σε γαλακτοκομικά, τυριά κ. Α.
Το στομάχι μου θα εκραγεί.
Δεν έχει συνηθίσει σε τέτοια διατροφή και με αυτό τον τρόπο.
Ο δε οργανισμός μου θα βαρέσει tilt με τα γαλακτοκομικά που δεν έχω βάλει ποτέ στο στόμα μου!
Τον τρόπο αυτό με έχει συμβουλέψει να ακολουθώ με την διατροφή των πουλιών και ο κτηνίατρος μου. Την ίδια συμβουλή δίνει και για τα υπόλοιπα οικόσιτα ζώα συντροφιάς!
Φιλικά,
ολόσωστος

Υπάρχει και η Premium Canaries prestige 1kg με 4,70 σε σηγκεκριμένο κατάστημα
Περιγραφή :
Αυτό το ποιοτικό μίγμα σπόρων έχει μια ποικίλη και ισορροπημένη σύνθεση ειδικά προσαρμοσμένη στις ειδικές ανάγκες διατροφής των καναρινιών. Με VAM, σβόλους φρούτων -γεμάτους βιταμίνες, αμινοξέα και μέταλλα-Florastimul που ενισχύει την φυσική κατάσταση των πτηνών αλλά και την πέψη τους, σπόρους chia που παρέχουν περισσότερα ω-3 λιπαρά οξέα και κέλυφος στρειδιών για τη σωστή λειτουργία του στομαχιού και του ασβεστίου/σε ισορροπία με τον φώσφορο.
Συστατικά : Σύνθεση: Σπόροι (τουλάχιστον 2% Chia), δημητριακά, παράγωγα φυτικής προέλευσης, ορυκτά (τουλάχιστον 2% κοχύλια), έλαια και λίπη, φρούτο, σάκχαρα, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (%): Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 18
Ακατέργαστο λίπος: 13
Ακατέργαστη τέφρα: 7
Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 6
Ασβέστιο: 1,1
Φώσφορος: 0,5
DL-Μεθειονίνη: 950mg/kg
L-Λυσίνη: 250mg/kg
Βιταμίνη Α: 8.000 IU/kg
Βιταμίνη D3: 1.600IU/kg
Βιταμίνη Ε: 20mg/kg
Χαλκός-χαλκού (II) θειικός: 7mg/kg
Χαρακτιρηστικά : Ανάλογα με τον τύπο και την ηλικία του πουλιού η ημερήσια ποσότητα των σπόρων μπορεί να διαφέρει σε μεγάλο βαθμό. Για το λόγο αυτό, παρέχετε μια γενναιόδωρη μερίδα στην αρχή και στη συνέχεια ορίσετε την ιδανική καθημερινή ποσότητα. Η ανανέωση της τροφής και του πόσιμου νερού επιβάλλεται σε καθημερινή βάση.TROFH-GIA-KANARINIA-VERSELE-LAGA-CANARIES-PRESTIGE-PREMIUM-1KG-1440-0693440.webp
 
Back
Top