Γενικά Γιατί είναι έτσι τα φτερά του;

Να σας πω ότι σεν ξέρω τίποτα για το πουλί.. Διότι δεν είναι δικό μου τώρα το βάλαμε να κάνει
 
Δηλαδή δεν είναι κατι παθολογικό; Αυτό Από τι έχει συμβεί;
 
Δεν φαίνεται να είναι κάτι το παθολογικό. Άσε το να κάνει μπάνιο μερικά πρωινά και βλέπουμε, αλλά πότε πέρασε πτερόρροια; Μήπως είναι ήδη σε πτερόρροια; Μήπως χτυπιόταν στο κλουβί σε κάποια μεταφορά ή κάτι το τρόμαξε;
 
Τώρα τι να σας πω δεν ξέρω τιποτα για το πουλάκι το είχε κάποιος και μου το έδωσε! Αλλά από ότι ξέρω αυτό κατά τς 15 Αυγούστου άρχισε πτερρορια Επίσης βλέπω ότι επάνω στο κεφάλι βγάζει βελονιτσες

Επίσης το πουλακι έχει υποστεί ταλαιπωρία μεγάλη καθώς δεν ήταν σε καθαρό κλουβί δεν έπαιρνε βιταμίνες
.. Εγω Από σήμερα έβαλα αυγό μήλο άμμο με όστρακα αυγοτροφη και τροφή... Και αυτές τς μέρες θα βάλω σουπιοκοκαλο
! Και φυσικά καθε πρωί θα βάζω μπανιέρα
 
Οι φύτρες φτερών στο κεφάλι δείχνουν πως ολοκληρώνεται η πτερόρροια στο πουλί.
Η διατροφή που προτείνεις είναι υπερβολική για να είναι τακτική.
Μια δυο φορές την εβδομάδα εναλλάξ αυγό κ αυγοτροφή, λίγα χορταρικά που αφθονούν αυτή την εποχή κι ένα καλό μείγμα σπόρων είναι αρκετά.
Το καθημερινό αν είναι δυνατόν μπάνιο, νωρίς το πρωί θα προσφέρει θετικά στην βελτίωση της εικόνας του.
 
Στη θέση σου θα εξακολουθούσα με χορταρικά καθημερινά ή έστω 5 φορές την εβδομάδα και το αυγό θα του το έδινα με μεγάλη συχνότητα τον πρώτο καιρό δλδ 4 φορές την 1η εβδομάδα, 3, την επομένη, 2 μετά κι έπειτα έως την άνοιξη μία φορά την εβδομάδα και αυτό διότι το πουλάκι προφανώς κατά την πτερόρροια δεν έλαβε όση πρωτεΐνη κλπ έπρεπε να είχε λάβει, μήπως και έτσι καλύψω διατροφικές ελλείψεις. Τα δε χορταρικά θα εξακολουθούσα να τα δίνω όσο πιο συχνά γινόταν.
 
Back
Top