Ασθένειες Γιατί είναι έτσι το πόδι του παπαγάλου μου;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Καλησπέρα παιδιά. Εγώ με τον κοκη έχουμε προχωρήσει μπροστά. Τώρα του έμαθα να πετάει και να είναι έξω χωρις να φοβάτε Επίσης του έχω μάθει να έρχεται όταν το φωνάζω. Τώρα τελευταία παρατήρησα ότι όταν είναι πάνω στον καναπέ η στο τραπέζι κουτσενι λίγο. Δεν ξέρω γιατί, ατύχημα δεν έγινε κανένα. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το πόδι του είναι έτσι. Να σημειώσω επίσης ότι δεν του πονάει το πόδι ούτε τον εμποδίζει να περπατάει πάνω στις πατιθρες. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί είναι έτσι το πόδι του. Το πόδι του ήταν έτσι από τότε που τον πήρα. Τι να κάνω είναι κάτι σοβαρό.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190717-132148_Facebook.webp
    Screenshot_20190717-132148_Facebook.webp
    76,1 KB · Προβολές: 79
Οχι ολόκληρο κόκαλο είναι αλλά δεν ξέρω πώς βρέθηκε εκεί στο άλλο πόδι δεν έχει τίποτα. Να φανταστείς εδώ και 2 μήνες το έχει και νόμιζα ότι ήταν φυσιολογικό τώρα παρατήρησα ότι δεν έχει στο άλλο τέτοιο κόκαλο
 
Οταν κάθεται είναι κανονικά. Μόνο όταν περπατάει κουτσενι. Και όταν γυρνάει ανάποδα φαίνετε. Αλλά και πάλι ορίστε η φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • 20190717_134801.webp
    20190717_134801.webp
    101,1 KB · Προβολές: 50
Δεν βλέπω κάτι στη φωτογραφία δυστυχώς. Μέχρι να σου απαντήσει και κάποιος άλλος παρατήρησε τον, σκέψου αν έμεινε καθόλου μόνος και χτύπησε κάπου, και μην τον γυρίζεις ανάποδα γιατί σίγουρα νιώθει ανασφαλής έτσι.
 
Δεν νιώθει ανασφαλείς. Καμιά φορά γυρίζει και μόνος του όταν είναι έξω. Οχι δεν έχει χτυπήσει πουθενά. Το πόδι του ήταν έτσι από τότε που τον πήρα και τώρα είδα που κουτσενι γιατί τώρα άρχισε να βγαίνει έξω. Δεν τον πονάει Καθόλου είναι κάτι φυσιολογικό για αυτόν λογικά έτσι γεννήθηκε η μπορεί να είναι κανένα εξόγκωμα η λυπομα. Θα τον πάω και στον γιατρό αλλά δεν είμαι τώρα στο Βόλο για αυτό έβαλα το θέμα αυτό γιατί δεν ξέρω εάν είναι κάτι σημαντικό.
 
Δεν νιώθει ανασφαλείς. Καμιά φορά γυρίζει και μόνος του όταν είναι έξω. Οχι δεν έχει χτυπήσει πουθενά. Το πόδι του ήταν έτσι από τότε που τον πήρα και τώρα είδα που κουτσενι γιατί τώρα άρχισε να βγαίνει έξω. Δεν τον πονάει Καθόλου είναι κάτι φυσιολογικό για αυτόν λογικά έτσι γεννήθηκε η μπορεί να είναι κανένα εξόγκωμα η λυπομα. Θα τον πάω και στον γιατρό αλλά δεν είμαι τώρα στο Βόλο για αυτό έβαλα το θέμα αυτό γιατί δεν ξέρω εάν είναι κάτι σημαντικό.
Παρατήρησε το μέχρι να γυρισεις ώστε να μην γίνει χειρότερο και μόλις γυρίσεις πήγαινε τον στον γιατρό ή ρωτά και τον άνθρωπο που τον αγόρασες αν ήταν έτσι
 
Χειρότερο δεν γίνετε από τότε που τον έχω ήταν έτσι απλά φοβάμαι να μην χρειαστεί κανένα χειρουργείο η μην γίνει χειρότερο.
 
Χειρότερο δεν γίνετε από τότε που τον έχω ήταν έτσι απλά φοβάμαι να μην χρειαστεί κανένα χειρουργείο η μην γίνει χειρότερο.
Για αυτό παρακολούθησε τον και θα δεις στην πορεία
 
Δεν νιώθει ανασφαλείς. Καμιά φορά γυρίζει και μόνος του όταν είναι έξω. Οχι δεν έχει χτυπήσει πουθενά. Το πόδι του ήταν έτσι από τότε που τον πήρα και τώρα είδα που κουτσενι γιατί τώρα άρχισε να βγαίνει έξω. Δεν τον πονάει Καθόλου είναι κάτι φυσιολογικό για αυτόν λογικά έτσι γεννήθηκε η μπορεί να είναι κανένα εξόγκωμα η λυπομα. Θα τον πάω και στον γιατρό αλλά δεν είμαι τώρα στο Βόλο για αυτό έβαλα το θέμα αυτό γιατί δεν ξέρω εάν είναι κάτι σημαντικό.
Αφού έχεις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτας κι εμας 😁
Πάντως ανεξάρτητα με αυτό που νομίζεις εσύ, οι παπαγάλοι δεν είναι γάτες και δεν πρέπει να τους βάζουμε να καθίσουν ανάποδα. Αν θέλει να το κάνει μόνος, τότε οκ, αλλά να μην τον βάζεις εσύ να καθίσει έτσι.
 
Ναι δεν είναι το θέμα μας στο προς κάθετε ο παπαγάλος. Εγώ ρωτάω εάν είναι κάτι το σοβαρό αυτό το εξόγκωμα δεν λέω ότι ξέρω τι ειναι.
 
Αν όντως το είχε πάντα, τότε είναι δύσκολο να μαντέψεις τι συνέβη. Ίσως κάποιο σπάσιμο που έδεσε στραβά. Είδα πρόσφατα κάτι τέτοιο σε ένα παρροτλετακι. Σε κάθε περίπτωση ένας ειδικευμένος στα πτηνά γιατρός θα λύσει όλες σου τις απορίες.
 
Back
Top