Ασθένειες Γιατί είναι έτσι το πόδι του παπαγάλου μου;

Ήταν γαλάζιος πριν από δέκα μήνες; Μετά πέρασε πτερροροια και έγινε κίτρινος πράσινος; Γίνεται αυτό; 🤔

Οχι Ελενη 😛
Blue parrotlet βλεπουμε στην τελευταία φωτο,ως παραδειγμα μπηκε!
 
Ήταν γαλάζιος πριν από δέκα μήνες; Μετά πέρασε πτερροροια και έγινε κίτρινος πράσινος; Γίνεται αυτό; 🤔
Εγώ ανεφερα στον Γιώργο την περίπτωση ενός παρροτλετ που έσπασε το πόδι του οταν ήταν νεοσσός και έδεσε στραβά κι επειδή μου ζήτησε φωτογραφία, την ανέβασα. Αν και με τις φωτογραφίες δεν γίνεται να βγάλεις άκρη σε τέτοια θέματα. Αν όντως υπάρχει πρόβλημα, μόνο γιατρός θα δώσει τη λύση.
 
Εγώ ανεφερα στον Γιώργο την περίπτωση ενός παρροτλετ που έσπασε το πόδι του οταν ήταν νεοσσός και έδεσε στραβά κι επειδή μου ζήτησε φωτογραφία, την ανέβασα. Αν και με τις φωτογραφίες δεν γίνεται να βγάλεις άκρη σε τέτοια θέματα. Αν όντως υπάρχει πρόβλημα, μόνο γιατρός θα δώσει τη λύση.
Ναι συμφωνώ απόλυτα. Όταν το πάω στον γιατρό θα μάθω και τι συμβαίνει. Απλά εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό
 
Οκ. Μπερδεύτηκα. Γιατί φαίνεται ίδιο το πρόβλημα στο ποδαράκι τους. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
Εγώ πάλι που δεν βλέπω το πρόβλημα σε καμία από τις δύο φωτογραφίες, χρειάζομαι γυαλιά; 🤔😂
 
Αχ βρε Γιώργο δεν τον προσέχεις καθόλου...
Λογικά μπορεί να πονάει το καημενο...
Εγώ στη θέση σας θα του έφτιαχνα σίγουρα για λίγες ημέρες σκέτο χαμομήλι μιας που είναι αντιφλεγμονωδες η θα του έδινα κάποια βιταμίνη στο νερό άμα δεν υπήρχε κάποιος γιατρός να το δει...
Μην το αμελήσετε... Πρέπει να το δει γιατρός...
Και για το καλό του... Μην τον πιάνεις από τα πόδια αλλά ούτε και να μην κάνεις διαφορα κόλπα μαζί του...
Δεν ειναι παιχνίδι... Αλλά ένας παπαγάλος.
Εύχομαι να γίνει καλά και να μην ξανά πάθει κάτι...
 
To πόδι έχει πολύ περίεργη κι αφύσικη κλίση στην πρώτη φωτο που το κρατάς. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε παλιό κάταγμα και στον τρόπο που κόλλησε. Το γεγονός ότι είναι πλήρως λειτουργικό και δεν το κρατάει μαζεμένο είναι καλό διότι δείχνει ότι δεν πονάει. Χρειάζεσαι γιατρό με γνώσεις στα πουλιά και μάλλον ακτινογραφία για να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο πανικού και υποθέσεων περί χειρουργείων σε ένα πουλί που δείχνει να μην πονάει και να φέρεται φυσιολογικά. Ξέρεις που να το πας για εξέταση;
 
Χρειάζεσαι γιατρό με γνώσεις στα πουλιά και μάλλον ακτινογραφία για να βγει ασφαλές συμπέρασμα
Ανέστη, αφού πρέπει να κάνει ακτινογραφία, κανονικά δεν θα πρέπει να αφαιρεθεί το δαχτυλίδι του;
 
Αρχικά eva vrs έτσι δεν του έγινε το πόδι του τώρα έτσι ήταν από τότε που τον πήρα απλά δεν το είχα συγκρίνει με το άλλο και νόμιζα ότι έτσι ήταν το φυσιολογικό τώρα όμως που άρχισα να το βγάζω έξω συνειδητοποίησα ότι ήταν έτσι το πόδι του. Στη συνέχεια φοιβο οχι δεν ξέρω που να τον πάω για εξέταση σκέπτομαι να τον πάω σε εκείνον τον κτηνίατρο που μου είχατε συστήνει για το τσιμπούρι αλλά δεν ξέρω εάν κάνει για ακτινογραφία. Πάντως εάν ξέρεις εσύ κανέναν που να κάνει ακτινογραφίες και να γνωρίζει από αυτά τα θέματα πες μου.
 
Λοιπον επειδη εδω προσπαθουμε να σε βοηθησουμε με τον καλυτερο δυνατο τροπο καλο ειναι να λες πραγματικα τι εχει συμβει! Κ οχι να αφηνεις ολους μας να καθομαστε να γραφουμε για να σε βοηθησουμε χωρις να πεις τι εχει πραγματικα γινει! Ολοι μας καταναλωνουμε απο τον ελευθερο μας χρονο για να γραψουμε κ να βοηθησουμε! Κ εμενα προσωπικα δε μου αρεσει αυτο που κανεις!
 
Ανέστη, αφού πρέπει να κάνει ακτινογραφία, κανονικά δεν θα πρέπει να αφαιρεθεί το δαχτυλίδι του;

Ναι Εύα.

@Γιωργος Λαιος Γιώργο αν τελικά τον πας και κάνετε ακτινογραφία, κι αφαιρέσει ο γιατρός το δαχτυλίδι, ζήτησε να το πάρεις πίσω, μην το πετάξετε. Είναι τα στοιχεία του πουλιού αυτά. Αλήθεια δεν μας τα έχεις γράψει ποτέ ολόκληρα. Έχω περιέργεια να δω απο που κρατάει η σκούφια του.

Επίσης σε ποια πόλη ψάχνεις γιατρό?
 
Καλησπέρα παιδιά. Εγώ με τον κοκη έχουμε προχωρήσει μπροστά. Τώρα του έμαθα να πετάει και να είναι έξω χωρις να φοβάτε Επίσης του έχω μάθει να έρχεται όταν το φωνάζω. Τώρα τελευταία παρατήρησα ότι όταν είναι πάνω στον καναπέ η στο τραπέζι κουτσενι λίγο. Δεν ξέρω γιατί, ατύχημα δεν έγινε κανένα. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το πόδι του είναι έτσι. Να σημειώσω επίσης ότι δεν του πονάει το πόδι ούτε τον εμποδίζει να περπατάει πάνω στις πατιθρες. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί είναι έτσι το πόδι του. Το πόδι του ήταν έτσι από τότε που τον πήρα. Τι να κάνω είναι κάτι σοβαρό.
Γιώργο καλό είναι όταν ζητάς βοήθεια να λες ακριβώς τι συνέβη για να σε βοηθήσει όποιος έχει εμπειρία κατά τύχη είδα στο φεισμπουκ μια ανάρτηση σου ή όποια έλεγε ότι ενώ πετούσε ο παπαγάλος σου τον έπιασες και του γύρισε το πόδι... Ισχύει;
 
Γιώργο καλό είναι όταν ζητάς βοήθεια να λες ακριβώς τι συνέβη για να σε βοηθήσει όποιος έχει εμπειρία κατά τύχη είδα στο φεισμπουκ μια ανάρτηση σου ή όποια έλεγε ότι ενώ πετούσε ο παπαγάλος σου τον έπιασες και του γύρισε το πόδι... Ισχύει;
Δυστυχώς το είχα προβλέψει αλλά ήμουν υπερβολική. Εύχομαι μόνο Βάσω μου να μην ισχύει γιατί αν ισχύει κι αν προκλήθηκε τώρα η ζημιά, θα υποφερει από τον πόνο το καημένο.
 
Δυστυχώς το είχα προβλέψει αλλά ήμουν υπερβολική. Εύχομαι μόνο Βάσω μου να μην ισχύει γιατί αν ισχύει κι αν προκλήθηκε τώρα η ζημιά, θα υποφερει από τον πόνο το καημένο.
Δεν ξέρω αν κάνει να ανεβάσω τον σύνδεσμο από το φβ... Ο μόνος λόγος είναι για να καταλάβεις Γιώργο ότι είναι αθώες ψυχουλες.. Δεν είναι αστείο ούτε παιχνίδι ένας παπαγάλος... Όταν ζητάς βοήθεια από τις γνώσεις όλων των μελών τρέχουν κ σου απαντάνε.. Δεν σε λιθοβολω αλίμονο, θέλω μόνο να καταλάβεις ότι έχουν ψυχουλα και θέλουν προσοχή όλα τα ζωάκια.. Καλά είναι να μας λες τι πραγματικά συμβαίνει..
 
Οχι ακριβός απλά εάν θυμάστε όταν έλεγα και Ποιο παλιά ότι τον έπιανα από τα πόδια και έκανε άσκηση τα φτερά του κουνώντας τα. Ε τότε νόμιζα ότι ήταν από αυτό αλλά Όταν κοίταξα αργότερα κάποιες παλιες φωτογραφίες με τον κοκη είδα ότι το είχε από τότε και δεν ήταν από τότε που τον κρατούσα από τα πόδια. Να και η παλιά φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • 20190718_094219.webp
    20190718_094219.webp
    96,3 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία:
Ολοι αντιμετωπιζουμε τον Κοκη σαν μικρο Σενεγαλακη! Εχουμε σκεφτει οτι ισως ειναι παππούς ο Κοκης;
Ακομα περιμενουμε τα στοιχεια του δακτυλιδιου, βλεποντας κ εκεινο το 02.
 
Ολοι αντιμετωπιζουμε τον Κοκη σαν μικρο Σενεγαλακη! Εχουμε σκεφτει οτι ισως ειναι παππούς ο Κοκης;
Ακομα περιμενουμε τα στοιχεια του δακτυλιδιου, βλεποντας κ εκεινο το 02.


Aκομη χειροτερα αν ειναι παππους γιατι βλεπουμε οτι περναει εκπαιδευση OYKαδων το πουλακι...
 
Aκομη χειροτερα αν ειναι παππους γιατι βλεπουμε οτι περναει εκπαιδευση OYKαδων το πουλακι...
Ε γιαυτο το λεω, ισως κανει οτι δεν εκανε στα νιάτα του! Αν ειναι οντως μεγαλος το μονο που θα θελει ειναι ησυχια κ στοργη!
[automerge]1563441132[/automerge]
Ο Ριγκνεκ απετυχε στην εκπαίδευση και κοπηκε! Συνεχιζει ο μπαρμπα; Κοκης! Οταν θα μαθουμε την ηλικια θαχουμε να λεμε!
 
Back
Top