Γενικά Γιατί η κανάρα γέννησε αυγό χωρίς να έχει ζευγαρώσει;

Πριν απαντήσω, θα πρέπει να σου πω πως αν διακοπεί η αναπαραγωγική διάθεση, μπορεί να είναι εντελώς για φέτος. Περιμένω.
 
Δηλαδή να μην τα χωρίσω... Αλλά επειδή τα έχω σε κλουβί τώρα και θέλω να τα βάλω σε ζευγαρώστρα, πώς μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να ταράξω τα πουλιά;
 
Δεν είναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αλλά αν το κρίνεις απαραίτητο θα καταθέσω την προσωπική μου άποψη, ώστε να υπάρχει η μικρότερη δυνατή όχληση στο αναπαραγωγικό ζευγάρι ευελπιστώντας στη συνέχιση της δραστηριότητας τους.
Θα ετοιμάσεις το νέο κλουβί από όλες τις απόψεις.
Υπόστρωμα, τροφές κλαδάκια νερά κλπ. αυγό και ένα κομμάτι μήλο.
Πρώτος προτεινόμενος τρόπος αν έχεις χρόνο.
Αν είναι φυσικά εφικτό, θα τοποθετήσεις τα δυο κλουβιά διαδοχικά στη σειρά με ανοικτές πόρτες ώστε να επικοινωνούν. Αν λοιπόν υπάρχουν λιχουδιές στο νέο κλουβί σύντομα θα τος τιμήσουν, θα μπαίνουν και θα βγαίνουν στο νέο χώρο... μετά το 1-2 εικοσιτετράωρο θα είναι είδη παλιός και δεν θα χρειαστεί μεγαλύτερη ανησυχία σ' αυτά. Εσύ απλά θα μεταφέρεις κάποια στιγμή τη φωλιά και θα κλείσεις τις πόρτες επικοινωνίας.
Δεύτερος τρόπος (καλύτερα να γίνει μεσημέρι)
Αν ο χρόνος που έχεις είναι περιορισμένος ή υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι, τότε αφού ετοιμάσεις όλα όσα είπα στο νέο κλουβί, θα το τοποθετήσεις στη θέση που πρέπει και θα σβήσεις τελείως τα φώτα. Με οριακό φωτισμό θα μεταφέρεις απαλά τα πουλιά από το ένα κλουβί στο άλλο, μαζί και τη φωλιά τους.
Η αύξηση του φωτισμού να γίνει σταδιακά.
Και τις δύο μεθόδους τις δοκίμασα με επιτυχία... στη δεύτερη περίπτωση μάλιστα μετέφερα τη φωλιά με τα αυγά τόσο ήρεμα που το θηλυκό δεν έφυγε από αυτή, ούτε σηκώθηκε όταν άναψαν τα φώτα.
 
Πρώτος προτεινόμενος τρόπος αν έχεις χρόνο.
Αν είναι φυσικά εφικτό, θα τοποθετήσεις τα δυο κλουβιά διαδοχικά στη σειρά με ανοικτές πόρτες ώστε να επικοινωνούν. Αν λοιπόν υπάρχουν λιχουδιές στο νέο κλουβί σύντομα θα τος τιμήσουν, θα μπαίνουν και θα βγαίνουν στο νέο χώρο... μετά το 1-2 εικοσιτετράωρο θα είναι είδη παλιός και δεν θα χρειαστεί μεγαλύτερη ανησυχία σ' αυτά. Εσύ απλά θα μεταφέρεις κάποια στιγμή τη φωλιά και θα κλείσεις τις πόρτες επικοινωνίας.
+100 !
 
Back
Top