Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά;

Papadopoulos G

PB Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2014
Μηνύματα
505
Πόλη
Αρμένιο
Βρίσκομαι στο σπίτι ενός φίλου μου που έχει καναρίνια 6 ζευγάρια καναρίνια απλά. Τα τρία είναι σε αναπαραγωγή. Του πρότεινα και θα μπει στην ομάδα μας.
1. Έχει μια κανάρα του 2014 που στις 18 Ιανουαρίου έκανε το 5 αυγό. Κλωσσάει όλη την ημέρα αλλά το βράδυ σηκώνεται καικοιμάτοι στο κλαδί. Ξέρει κανείς το λόγο ή τι πρέπει να κάνουμε;
2. Έχει άλλη μια κανάρα του 2012 που κάθεται σε άδεια φωλιά αδιάκοπα, χωρίς αυγά για πάνω από 10 μέρες. Μπορεί κάποιος να μας πει την αιτία και τι πρέπει να κάνει;
3. Αν βάλουμε τα αυγά της μιάς που δεν κλωσσά συνεχώς, στη φωλιά της άλλης που είναι άδεια θα υπάρξει πρόβλημα;
 
Βρίσκομαι στο σπίτι ενός φίλου μου που έχει καναρίνια 6 ζευγάρια καναρίνια απλά. Τα τρία είναι σε αναπαραγωγή. Του πρότεινα και θα μπει στην ομάδα μας.
1. Έχει μια κανάρα του 2014 που στις 18 Ιανουαρίου έκανε το 5 αυγό. Κλωσσάει όλη την ημέρα αλλά το βράδυ σηκώνεται καικοιμάτοι στο κλαδί. Ξέρει κανείς το λόγο ή τι πρέπει να κάνουμε;
2. Έχει άλλη μια κανάρα του 2012 που κάθεται σε άδεια φωλιά αδιάκοπα, χωρίς αυγά για πάνω από 10 μέρες. Μπορεί κάποιος να μας πει την αιτία και τι πρέπει να κάνει;
3. Αν βάλουμε τα αυγά της μιάς που δεν κλωσσά συνεχώς, στη φωλιά της άλλης που είναι άδεια θα υπάρξει πρόβλημα;
Έχουν ζευγαρώσει και τα δυο ζευγάρια ή απλά υπάρχει μια διαμάχη.
Τα αρσενικά κελαηδάνε... είναι δηλαδή έτοιμα για αναπαραγωγή;
Η θερμοκρασία και διάρκεια φωτισμού στο χώρο είναι απαραίτητα να μας είναι γνωστή.
Πολλά παράξενα συμβαίνουν στο "φίλο" σου, για ρώτα και πες μας.
 
Βρίσκομαι στο σπίτι ενός φίλου μου που έχει καναρίνια 6 ζευγάρια καναρίνια απλά. Τα τρία είναι σε αναπαραγωγή. Του πρότεινα και θα μπει στην ομάδα μας.
1. Έχει μια κανάρα του 2014 που στις 18 Ιανουαρίου έκανε το 5 αυγό. Κλωσσάει όλη την ημέρα αλλά το βράδυ σηκώνεται καικοιμάτοι στο κλαδί. Ξέρει κανείς το λόγο ή τι πρέπει να κάνουμε;
2. Έχει άλλη μια κανάρα του 2012 που κάθεται σε άδεια φωλιά αδιάκοπα, χωρίς αυγά για πάνω από 10 μέρες. Μπορεί κάποιος να μας πει την αιτία και τι πρέπει να κάνει;
3. Αν βάλουμε τα αυγά της μιάς που δεν κλωσσά συνεχώς, στη φωλιά της άλλης που είναι άδεια θα υπάρξει πρόβλημα;

1. Δεν υπάρχει τέτοιο θηλυκό. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνον όταν τα φώτα σβήσουν απότομα και μείνει εκτός φωλιάς το πουλί. Μήπως όμως δεν μπαίνει καθόλου στην φωλιά να κλωσήσει, ούτε την ημέρα, αλλά απλά "παίζει" γνωρίζοντας οτι η γέννα είναι άσπορη ;
2. Οφείλεται σε κάποιου είδους αδυναμία του θηλυκού να ωοτοκήσει. Για να πεισθεί κανείς σ' αυτή την περίπτωση, διαλύει την φωλιά, και αφού ταΐσει εντατικά για μερικές μέρες,ξαναδίνει φωλιά και νήμα, ώστε όλα να ξαναρχίσουν απο την αρχή. Αν δεν υπάρχει κάποια βλάβη του αναπαραγωγικού της κανάρας (αντιβιώσεις-άλλες φαρμακευτικές αγωγές),ίσως τα πράγματα πάρουν τον δρόμο τους.
3. Μπορεί να κλωσήσει, αλλά δεν είναι σίγουρο οτι αυτό θα γίνει μέχρι τέλους ή θα παρατήσει την φωλιά μόλις "κλείσει ο κύκλος της"
Μια δοκιμή δεν θα έβλαπτε κιόλας. Βέβαια στις 5-6 μέρες μια ωοσκόπηση για να ξέρετε πώς θα συνεχίσετε.
 
Κανονικά για την πρώτη περίπτωση θα έπρεπε να κάθετε στη φωλιά και μάλιστα να έχει ανεβάσει θερμοκρασίες εκκόλαψης. Όμως επειδή έχω προσωπική εμπειρία με μια κανάρα και την επόμενη χρονιά με την κόρη της θα σας συμβούλευα να την αφήσετε άλλη μια μέρα ίσως και δύο. Πιστεύω πως τελικά θα καθίσει.
Τώρα αν τα αυγά θα παραμείνουν γόνιμα και ενεργά ή θα έχουν χάσει τις θερμοκρασίες και άρα θα νεκρώθηκε το έμβρυο ή δεν ξεκίνησαν την εκκόλαψη... αυτό όμως μόνο η ιστορία θα δείξει.
Για το δεύτερο ερώτημα... Νομίζω πως αυτό που γράφτηκε νωρίτερα καλύπτει όλες τις εκδοχές.
Για το τρίτο νομίζω είναι ρίσκο... αναρωτηθήκατε τι θα γίνει αν αρχίσει ωοτοκία ή εκδηλώσει τη διάθεση γι αυτή;
Θα χτίσει φωλιά πάνω στα αυγά ή στη χειρότερη θα πετάξει ή θα παρατήσει τα μικρά.
Βέβαια αν συνεχίσει και δεν κάθετε η πρώτη... Δοκιμάστε. Δεν έχετε τίποτε να χάσετε...
Το παιχνίδι θα είναι χαμένο έτσι ή αλλιώς
 
Εγώ με όσα είπαν οι προλαλήσαντες καλύφθηκα, η απορία μου είναι η εξής, στη δεύτερη περίπτωση έχει δώσει στη θηλυκιά ασβέστιο ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο δυστοκίας;
 
Εγώ με όσα είπαν οι προλαλήσαντες καλύφθηκα, η απορία μου είναι η εξής, στη δεύτερη περίπτωση έχει δώσει στη θηλυκιά ασβέστιο ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο δυστοκίας;
Με τόσες μέρες δυστοκία... Θα είχε ταξιδέψει στον δημιουργό της ζωής...
 
Δηλαδή πιστεύεις πως θα γυρίσει μετά από τόσες μέρες και θα κάτσει στη φωλιά; Εμένα μου φαίνεται απίθανο. Πρώτη φορά ακούω για τέτοια συμπεριφορά.
Κι αν τελικά κάτσει, τα αυγά θα είναι εντάξει ή θα έχουν "κλουβιάσει" που λένε στο χωριό μου;
 
Δηλαδή πιστεύεις πως θα γυρίσει μετά από τόσες μέρες και θα κάτσει στη φωλιά; Εμένα μου φαίνεται απίθανο. Πρώτη φορά ακούω για τέτοια συμπεριφορά.
Σίγουρα η κατάσταση δεν είναι φυσιολογική.
Αν μάλιστα μου έλεγες πως και τη μέρα δεν κάθετε στη φωλιά θα μιλούσαμε για εναλλακτικούς τρόπους μήπως σωθούν και τα αυγά.
Το γεγονός ο,τι κάθετε στα αυγά την ημέρα και σηκώνεται το βράδυ είναι ένα τρελό σενάριο που δεν πρέπει να το περάσουμε στα απαρατήρητα.
Γνώμη μου είναι πως για κάποιους δικούς της λόγους καθυστέρησε το "κανονικό" και φυσιολογικό κλώσημα των αυγών της και απλά τη μέρα κάθετε πάνω τους, τα γυρίζει και με χαμηλή θερμοκρασία τα συντηρεί. Τουλάχιστο αυτό σκέφτομαι εγώ.
Αν σήμερα ή αύριο δεν κάτσει στα αυγά το βράδυ (8 - 9 βράδυ από το πρώτο αυγό) τότε τα πράγματα δεν θα είναι καλά και θα πάμε σε λύση παρένθετης μητέρας, στο τρίτο ερώτημα που έκανες.
Όπως έγραψα και πριν είχα κι εγώ μια παράξενη συμπεριφορά από κανάρα (παρόμοια), δεν έκατσε καθόλου στα αυγά τις πρώτες πέντε μέρες που γεννούσε και έκατσε την έκτη μόνο την ημέρα και από την επόμενη συνεχόμενα. Την ίδια συμπεριφορά είχε την άλλη χρονιά μια κόρη της. Απλά ήμουν πιο έτοιμος να το αντιμετωπίσω.
Κι αν τελικά κάτσει, τα αυγά θα είναι εντάξει ή θα έχουν "κλουβιάσει" που λένε στο χωριό μου;
Αν είναι η σκέψη μου σωστή και αν όντως τα πουλιά έχουν ζευγαρώσει θα ρισκάρω να σου πω, πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα...
Αν πάλι κάτι από αυτά που φαντάζομαι αλλάξει... Τότε δεν ξέρω.
Εσύ μαζί με το φίλο σου να μας κρατάτε ενήμερους τουλάχιστο σήμερα και αύριο.
Ειλικρινά έχω μεγάλη απορία... και θέλω να μάθω την εξέλιξη.
 
Πήγα στο φίλο μου πριν λίγο.
Η κανάρα είναι στη φωλιά και κλωσάει.
Αυτός επέμενε να τα αλλάξει από σήμερα. Τον έπεισα για παράταση.
Θα την αφήσουμε και σήμερα και αύριο το πρωί θα βάλουμε τα αυγά στην άλλη.
Ελπίζω να έχεις δίκιο.
 
Δίκιο ή άδικο θα φανεί σύντομα. Δε βλέπω να μπορείτε να αλλάξετε κάτι είτε προς το θετικό είτε προς το αρνητικό.
Αν στα αυγά ξεκίνησε η εκκόλαψη και επήλθε νέκρωση θα παραμείνουν έτσι είτε τα αλλάξετε τώρα είτε αύριο.
Απλά αφήστε τη και μην την ενοχλείτε.
 
Βασικα γιατί φωτισμό μιλάμε αν έχει του σπιτιού κλαφτα Χαράλαμπε, λογική συμπεριφορά, κ η καναρα που κάθεται στην φωλιά συνεχείακαι δεν έχει αυγά τι ηλικία έχει;
 
κ η καναρα που κάθεται στην φωλιά συνεχείακαι δεν έχει αυγά τι ηλικία έχει;
Έχει γράψει.. είναι του 2012
Βασικα γιατί φωτισμό μιλάμε αν έχει του σπιτιού κλαφτα Χαράλαμπε, λογική συμπεριφορά,
Τι ακριβώς θέλεις να πεις;
 
Αμ δεν υπάρχει σωστή ανατολή δύση πολύ πιθανόν το πουλάκι να μπερδεύεται και ν σηκώνεται να φάει την ώρα που κλείνουν τα φώτα και να κοιμάται έξω πολύ πιθανόν γιατί η καναρα η θα φάει τις πολύ πρωινές η το σούρουπο.
 
Ίσως ν συμβαίνει κάθε μέρα ίσως η καναρα ξεγελαστηκε για ν ζευγαρωσει αλλά όχι 100%
 
Τα νέα είναι ευχάριστα.
Το θηλυκό τελικά εχτές κάθισε στη φωλιά και δε σηκώθηκε το βράδυ. Ο φίλος μου σηκώθηκε δυο φορές τη νύχτα για να το σιγουρέψει.
Θα δούμε πως θα πάει στη συνέχεια... Εκ μέρους του σας ευχαριστώ όλους.
 
Να ρωτήσω εγώ τώρα για να μαθαίνω ποιοι παράγοντες έπαιξαν ρόλο στην αλλαγή συμπεριφοράς της καναρας..
 
"Ἂγνωσται αἱ βουλαὶ τοῦ Ὑψίστου"
Για τους ίδιους λόγους που διαλέγουν να γεννήσουν κάτω κι ας έχουμε βάλει 10 φωλιές ή επιμένουν για φωλιά στις ταΐστρες τους μέχρι να "υποχωρήσουμε" και να βάλουμε εκεί τη φωλιά, Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά • PetBirds
Φυσικά αυτό δεν είναι ο κανόνας, αλλά μια σπάνια εξαίρεση...
 
Back
Top