Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά;

@GimDim με 12 βαθμούς γιατί τα πιέζεις τα πουλια; Δεν είναι αυτή κατάλληλη η θερμοκρασία για αναπαραγωγή, για αυγά και για νεοσσους... Ή ρυθμισε τη θερμοκρασία που πρέπει, να την αυξάνεις δηλαδή σιγά σιγά στους 17-20 βαθμούς, ή περίμενε να φτιάξει ο καιρός και να ζεστανει και μέσα στο δωμάτιο για να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή.
Αλίκη καλημέρα, σε διαβεβαιώ ότι δεν πίεσα καθόλου τα πουλιά πέρα από περιποίηση(καθαριότητα - φρέσκο νερό) όλο το χρόνο και τη σωστή αλλά πάντα με μέτρο διατροφή. Σήμερα είχαμε αυγό και σε άλλο ζευγάρι, δεν μπορεί να είναι να είναι τυχαίο αν και είμαι επιφυλακτικός.Φαίνεται πως στα δικά μου πουλιά ισχύει η παροιμία "κρύο καιρός για δύο" για να κάνουμε και λίγο χιούμορ. Όπως και νάχει όμως θα δείξει, θα κάνω αυτό που είπε ο Γιάννης από την Ν.Ιωνία του Βόλου (όπου παρεπιπτόντως πήγαινα Λύκειο στου Φυτόκου) θα αφήσω δηλαδή τη φύση να κάνει τη δουλειά της.
 
Όπως και νάχει όμως θα δείξει, θα κάνω αυτό που είπε ο Γιάννης από την Ν.Ιωνία του Βόλου (όπου παρεπιπτόντως πήγαινα Λύκειο στου Φυτόκου) θα αφήσω δηλαδή τη φύση να κάνει τη δουλειά της.
Η απόφαση του τι θα κάνεις είναι δική σου. Δεν μπορώ να γνωρίζω τις συνθήκες στο χώρο εκτροφής αλλά να τις φανταστώ. Και με βάση τη φαντασία απάντησα...
Η φαντασία χρειάζεται πολλές φορές όχι μόνο για να μαντέψουμε το χώρο διαμονής των πτηνών του άλλου, αλλά και τις επιδιώξεις του αν έχει, το σκοπό του αν υπάρχει, το τι ακριβώς θέλει αν θέλει κλπ...
Ξέρεις πολλά για μένα... Δεν κρύβω τίποτε... Δεν έχω μυστικά και δεν υπάρχει και λόγος... Το όνομά μου είναι παντού. Είμαι κατά της ανωνυμίας γιατί αυτή πάντα βοηθά αυτούς που έχουν κάτι να κρύψουν... έτσι δεν είναι άγνωστε φίλε από το Αρμένιο;
 
Η φαντασία χρειάζεται πολλές φορές όχι μόνο για να μαντέψουμε το χώρο διαμονής των πτηνών του άλλου, αλλά και τις επιδιώξεις του αν έχει, το σκοπό του αν υπάρχει, το τι ακριβώς θέλει αν θέλει κλπ...
Ξέρεις πολλά για μένα... Δεν κρύβω τίποτε... Δεν έχω μυστικά και δεν υπάρχει και λόγος... Το όνομά μου είναι παντού. Είμαι κατά της ανωνυμίας γιατί αυτή πάντα βοηθά αυτούς που έχουν κάτι να κρύψουν... έτσι δεν είναι άγνωστε φίλε από το Αρμένιο;
Φίλε Γιάννη δεν υπάρχουν επιδιώξεις και σκοπός παρά μόνον χόμπυ. Ότι γνωρίζω για σένα είναι μόνον από τις πολύτιμες συμβουλές σου μέσα από τα διάφορα φόρουμ και για τις οποίες σε ευχαριστώ.
 
Από εκεί ενημερώνομαι κι εγώ... Από κει αντλούν γνώσεις πάρα πολλοί άνθρωποι... Δεν υπάρχει σ΄αυτό παρθενογέννηση όποιος διαβάζει μαθαίνει. Οφείλει να μαθαίνει και να εξελίσσεται.
 
Back
Top