Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα δεν φτιάχνει φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας παιδια.. Εδω αι ε μερες εχω βαλει στην θυλικια μου εσωτερικη και εξωτερικη φωλια και εχει βαλει και στις δυο φωλιες λιγο νημα αλλα δεν φτιαχνει καμια απο τις δυο, αυτο που με προβλιματησε ειναι πως σημερα το απογευμα εβαλε νημα στην τροφη. Γιατι το κανει αυτο; Μηπως δεν ξερει να φτιαξει φωλια;
 
Σύντομα θα δεις την μια από της δύο φωλιές στρωμένη! το ότι βάζει το νήμα στην ταΐστρα δείχνει ότι το θηλυκό είναι έτοιμο για αναπαραγωγή ! το αποτέλεσμα βέβαια της αναπαραγωγής δεν έχει να κάνει με το που τοποθετεί το νήμα αλλά στο αν τα πουλιά είναι έτοιμα διατροφικά ! Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;

μην πειράξεις τίποτα στο κλουβί και απλά δώσε χρόνο στα πουλιά και όλα θα πάνε καλά !
 
Αν η θηλυκια παιζει με το νημα κα το σκορπάει το αποσυρουμε και το ξαναδινουμε λιγο αργότερα…
Προσεξε η ζευγαρωστρα να βρίσκεται σε ήσυχο περιβάλλον, με φυσικό φωτισμό, σταθερή θερμοκρασία & υγρασία.
Ειναι ώριμη για αναπαραγωγή ; Εχεις κανει προετοιμασια;
Η θηλυκιά που βρίσκεται σε αναπαραγωγική ετοιμότητα, ανταποκρίνεται, όταν την δούμε στην κουρνιάστρα με την ουρά σηκωμένη, κουνάει γρήγορα & ρυθμικά τα φτερά, τιτιβίζει, και αρχίζει να μαζεύει υλικά για φωλιά.
Οχι συχνες επισκεψεις και ασκοπες κοντα στο κλουβι...
 
Εγω πιστευω πως νιωθει ανασφαλεια και στις δυο φωλιες, καλυψε την εξωτερικη με χοντρο χαρτι απο ολες τις μεριες και αφησε μονο το ανοιγμα να φαινεται και θα παει εκει να κανει φωλια
 
εγω κανει διατροφικη προετημασια και ειναι ειναι περιπου εναμιση χρονων αρα ειναι ετοιμη για αναπαραγωγη

τι μπορει να φταιει;
 
Πολλά μπορούν να φταίνε! Από τον καιρό μέχρι και τη θέση της ζευγαρώστρας... Εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι... Έχει βάλει νήμα και δεν κάθεται μέσα ή δεν στρώνει καν φωλιά;
 
εχει βαλει πολυ λιγο νημα την φωλια και δεν βαζει αλλο και ουτε καθεται μεσα
 
Της έχεις βάλει φωλιές σε πολλά και διάφορα σημεία; Και εσωτερική και εξωτερική; Της έχεις δώσει διάφορα είδη νημάτων; Βαμβάκι; Επίσης η ζευγαρωστρα έχει καμία πλευρά κλειστή με τοίχο ώστε να νιώθει ασφάλεια;
 
της εχω και εσωτερικη και εξωτερικη φωλια και τις εχω δωσει διαφορα ειδη νηματων και βαβακι.. Με το βαμβακι επαιζε και δεν ειχε βαλει καθολου στην φωλια και ειχα αγορασει και ενα νημα αποστρειεωμενο που και με αυτο επαιζε και ετσι πηγα στο pet shop και μου προτεινε αυτος ενα νημα... Με αυτο το νημα κατι κανει δηλαδη εχει βαλει απο λιγο και στις δυο φωλιες αλλα δενν φτιαχνει καμια απο τις δυο.. Το κλουβι στην πισω μερια εχει τοιχο και απο την μια μερια στα πλαγια
 
Μήπως δε θέλει τον αρσενικό; Έχουν ταιριάξει σα ζευγάρι; Έχεις δει ταισματα και βατεματα; Δε ξέρω τι άλλο. Μπορεί να φταίει... ☹
 
δεν ξερω αν εχουν ταιριαξει σαν ζευγαρι γιατι πρωτη χρονια ειπα να ασχολειθω με καναρινια.. Τα ειδα μια μερα το πρωι να φιλιουνται απο το χωρισμα και το απογευμα τα ξαναειδα και ειπα να τα βαλω μαζι την επομενη μερα.. Τα εβαλα αλλα δεν εκαναν τιποτα..η θυλικια τον εδιωχνε
 
Χχμμ από την μία τα ταισματα σημαίνει ότι ταίριαξαν αλλά από την άλλη τον εδιωχνε.. Δε ξέρω! Τα καναρίνια μας δεν ταιριάζουν πάντα μεταξύ τους σαν ζευγάρι! Έχουν κι αυτά τις ιδιαιτεροτητες και παραξενιές τους!
 
Εγω θα τα χώρισα ξανά για καμία βδομαδα θα βάζα τον αρσενικό σε τυφλό χωρισμα (βάλε σκληρό χαρτόνι στο χωρισμα) θα βγάζα και τις δυο φωλιές. Σε δυο τρεις μέρες θα άφηνα μονο το κανονικό χωρισμα και θα βλέπα αντιδράσεις. Αν πάλι δεν ταίριαξουνε δηλαδή δεν δεις φιλάκια ταισματα κτλ μαλλον δεν ταιριάζουν. Εγω ετσι θα κανά τωρα ας μας πουν οι πιο έμπειροι.
 
το θεμα ειναι πως τα ιδια να φυλιουνται για αυτο τα εβαλα μαζι.. Αμα δεν φυλιοταν δεν θα τα εβαζα θα τα αφηνα λιγο ακομα αλλα οταν πηγαινε κοντα το αρσενικο η θυλικια τον εδιωχνε
 
Χώρισε τα για δυο τρεις μέρες ετσι όπως σου πα. Και ξανά προσπάθησε.
 
Στη δικιά μου είχα βάλει μια εξωτερική φωλιά και για μια εβδομάδα μόνο πετούσε το νήμα κατό. Μόλις έβαλα εσωτερική αμέσως άρχισε να χτίζει. Έχω κατάλαβει πώς η θα κλείσεις μια εξωτερική φωλιά η θα βάλεις μια εσωτερική και όχι προς τις άκρες του κλουβιού. Νομίζω πως πρέπει να νιώσουν πολύ ασφάλεια για να αρχίσουν να φτιάχνουν
 
εχω βαλει και εσωτερικη και εξωτερικη φωλια αλλα δεν φτιαχνει καμια απο τις δυο... Τα ειδα να φιλιουνται απο το χωρισμα για αυτο τα εβαλα μαζι μηπως και κανουν τιποτα γιατι δεν τα εχω πολυ καιρο διπλα διπλα.. Μολις τα εβαλα μαζι η θυλικια εβαλε λιγο νημα και στις δυο φωλιες αλλα δεν εφτιαξε καμια απο τις δυο
 
Μήπως την Χάλαει το αρσενικό σε εμένα έγινε και αυτό
Από ότι λέγαμε εδώ με τα παιδιά πρέπει να ήταν πολύ πυρομενος και δεν ήθελε ακόμα οικογένεια
Κάνουν πολλά περιεργα τα πουλιά.
Τα δικά μου έχουν κάνει φωλιά με πολύ λίγο νήμα, τροποποίησαν την τσόχα τσιμποντας όπως ήθελαν και χρεισιμοποιησαν πολύ λίγο νημα
 
Back
Top