Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα δεν φτιάχνει φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
και τι να κανω εγω τωρα; Τις φωλιες τις εχω ακομα μεσα αλλα δεν κανει τιποτα με καμια απο τις δυο
 
Δεν έχω εμπειρία στα καναρίνια μεγαλη
Έτσι είχα ανχωθει και εγώ. Όπως θα σου πουν οι περισσότεροι εδώ αν ταιριάζουν όλα θα πάρουν τον σωστό τον δρομο
 
Γιώργο δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα! Προφανώς ή κάτι ενοχλεί την κανάρα σου ή δεν είναι έτοιμη ακόμα ή δεν έχει ταιριάξει το ζευγάρι.. Επιλογές της έχει δώσει και σε νήματα και σε φωλιές.. Εκτός αν την ενοχλεί η θέση της ζευγαρώστρας.. Που τα έχεις;
 
Εγώ θα πώ μόνον το εξής. Οταν η κανάρα είναι ΕΤΟΙΜΗ, με το "αυγό στον κ@λο" που έλεγαν οι παλαιότεροι, τίποτε δεν την σταματά. Θα κάνει φωλιά στο σημείο που θέλει με όποιοδήποτε υλικό... Μοιάζει με νήμα, και θα στηθεί στον πρώτο τυχόντα 😉 .
 
Χρεισιμοποιησα το oleovita solusion ένα συμπλήρωμα για την αναπαραγωγή
Δεν τα πιστεύω όλα αυτά. Το είχα πει και σε ένα άλλο Post αλλά μόλις το χρεισιμοποιησα άρχισαν να ζευγαρώνουν
Συγγνώμη που προτείνω κάποιο συμπλήρωμα αλλά πιστεύω πως δεν έχει κάτι να χάσει
 
την ζευγαρωστρα την εχω εξω στο μπαλκονι Αλικη, αυτο το συμπληρωμα τι ακριβως ειναι χριστο;
 
Καλημέρα. Απλά είπα πως και τα δικά μου δεν έφτιαχναν φωλιά και όταν έβαλα το oleovita μετά από 2 μέρες έφτιαξαν ( που όπως είπα μάλλον σύμπτωση ήταν) απλά μου έκανε εντύπωση. Λένε πως τα πυρώνει κιόλας...
 
ποσο κοστιζει αυτο περιπου; Τα δικα μου ειναι πυρωμενα δεν εχω προβλημα σε αυτο απλα δεν ξερω γιατι δεν φτιαχνει.. Τους τα εχω ολα και δυο φωλιες και αυγο καθε μερα και αυγοτροφη και ζευγαρωστρα ολα και δεν κανουν τιποτα
 
Υπήρξε κάποια εξέλιξη με το συγκεκριμένο ζευγάρι φιλαράκι; (ξέρω ότι πέρασε καιρός..ρωτάω για να μαθαίνω) :)
 
γεννησε τελικα ενα αυγο το κλωσσαγε κανονικα αλλα δεν βγηκε το πουλακι... Επειδη ηταν αργα τα αφησα να ξεκουραστουν για να περασουν πτερρορια και δεν προχωρισα σε αλλη γεννα, σε λιγους μηνες παλι
 
Δλδ τώρα περνάτε πτεροροια Γιώργο;

Το ζευγάρι να το έχεις χωριστά. Τώρα αν θα ξανάπυρωσει σε λίγους μήνες η καναρα σου παίζεται!
 
εχουν περασει εδω και 1 με 2 μηνες πτεροροια... Το ζευγαρι το εχω χωριστα... Περιμενω να ερθει η καταλληλη εποχη για να τα ξαναζευγαρωσω!
 
Τώρα με τέτοιο καιρό σε εξωτερικό χώρο δε θα πυρωσουν και πάλι καλά! Άστα να ξεχειμωνιασουν, ενίσχυσε τη διατροφή τους με λιπαρούς σπόρους και βάλε χώρισμα για να μη βλέπονται καλύτερα. Δεν νομίζω οτι την άνοιξη θα ξανάπυρωσει η καναρα σου...
 
Back
Top