Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα ενώ ζευγαρώνει δεν πάει στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τουλα φυσικά και τις καθαρίζουμε αλλά προσέχουμε ώστε οι κινήσεις μας να είναι γρήγορες, αποτελεσματικές και χωρίς να αναστατώσουμε πολύ τα πουλιά. Αν τις καθάριζες κάθε 3 μέρες, προσπάθησε να την αλλάζεις κάθε 5 για παράδειγμα ώστε να μειώσεις στο ελάχιστο την ενόχληση στα πουλιά. Δεν είναι σωστο να παραμελήσουμε την υγιεινή των κλουβιών καθώς η συσσώρευση ακαρθασιών μπορεία να επιφέρει άλλα προβλήματα. Φρόντισε όμως να το κανεις με όσο το δυνατόν ανώδυνο τρόπο.
 
Καλημέρα κ καλώς ήρθες
Λοιπόν κ γώ έχω βάλει ένα ζευγάρι εδώ κ μια βδομάδα κ πριν δύο μέρες έβαλα φωλιά κ νημα σήμερα βρήκα όλο το νήμα κάτω που δείχνει ότι δεν είναι έτοιμη κ παίζει η καναρα,υπομονή, αυγό,υπομονή κ ηρεμία θέλουν χρονο τα πουλια κ θα κάνουν τη δουλειά ετσι θέλω να πιστεύω κ γω βασικά για τα δικά μου,τώρα για την καθαριοτητα της φωλιάς πιστευω πως δεν χρειάζεται τοσο να βαζουμέ χέρι κ ειδικά στη φωλιά έτσι πιστεύω τουλάχιστον εκτος αν την κάνουν χάλια οποτε...άμεσα καθαριότητα, καλη συνέχεια και υ π ο μ ο ν η και η ρ ε μ ι α!
Αναμένουμε νέα σου...
 
καλησπερα τουλα. Οπως εσυ ετσι και εγω ημουν ανυπομονος. Ειχα 2 αρσενικα καναρινια και αγορασα 2 θηλυκα. Τα εκανα ζευγαρια πριν μια εβδομαδα. Αρχαριος και εγω. Πριν 3 μερες τους εβαλα φωλια και νημα.η μια καναρα εφτιαξε τη φωλια σε 3 ωρες.η αλλη σε μια μερα. Και οι 2 εχουν απο ενα αυγο.υπομονη, ηρεμια στα πουλια και διατροφικη προετοιμασια
 
μετα απο τις συμβουλες που μου δωσατε εβαλα και εσωτερικη φωλια και τωρα περιμενω :στην δευτερη ζευγαρωστρα δεν εχω βγαλει ακομη το χωρισμα και εβαλα τη φωλια και νημα για να δω αν ειναι ετοιμη η καναρα και μετα να βγαλω το χωρισμα; χαιρετισμους σε ολους
 
Απο την εμπειρία μου και μόνο θέλω να πώ κάτι.

Οι πρωτάρες κανάρες το μόνο πρόβλημα που έχουν( όχι όλες) είναι ότι δεν φτιάχνουν καλή φωλιά(αν και αυτό νομίζω ότι είναι κληρονομικό).
Το ότι δεν δέχοντε την εξωτερική φωλιά μου κάνει εντύπωση.
Ισα ισα που οι εξωτερικές κλειστές φωλιές κάνουν τα πουλιά να αισθάνοντε πιο ασφαλή.
Δεν είναι το ίδιο με μια εσωτερική που το πουλί είναι ευάλωτο απο παντού.

Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι σε όσες φωτογραφίες βλέπουμε απο μεγάλα και οργανομένα εκτροφεία όλοι έχουν εξωτερικές φωλιές.
 
κι εγω βιαζομουν και εκανα γκαφες... Ομως τελικα καταλαβα οτι τι πρωτο που χρειαζεται να εχεις ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ!βαλτης τα σχοινακια και οταν ειναι ετοιμη θα φτιαξει μονη της τη φωλια της.
 
Απο την εμπειρία μου και μόνο θέλω να πώ κάτι.

Οι πρωτάρες κανάρες το μόνο πρόβλημα που έχουν( όχι όλες) είναι ότι δεν φτιάχνουν καλή φωλιά(αν και αυτό νομίζω ότι είναι κληρονομικό).
Το ότι δεν δέχοντε την εξωτερική φωλιά μου κάνει εντύπωση.
Ισα ισα που οι εξωτερικές κλειστές φωλιές κάνουν τα πουλιά να αισθάνοντε πιο ασφαλή.
Δεν είναι το ίδιο με μια εσωτερική που το πουλί είναι ευάλωτο απο παντού.

Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι σε όσες φωτογραφίες βλέπουμε απο μεγάλα και οργανομένα εκτροφεία όλοι έχουν εξωτερικές φωλιές.

Εχεις δικιο για τις οργανωμενες εκτροφες και τις εξωτερικες κλειστου τυπου φωλιες. Εγω στα δικα μου πουλια χρησιμοποιησα φετος πρωτη φορα τετοιες φωλιες και μαζευα τα αυγα απο τις ταιστρες. Καμια καναρα μου δεν εκανε εκει φωλια. Δεν εγταιγαν ομως οι φωλιες αλλα η αγνοια μου.
Ευτυχως αμεσως παραγγειλα τσοχακια για μεσα στις φωλιες και σε χρονο μηδεν ειχα ολοκληρωμενες φωλιες απο τις καναρες μου.
Αρα σε αυτου του τυπου τις φωλιες ειναι απαραιτητες οι τσοχες σαν βαση.
 
καλημερα. Αυτο με την τσοχα δεν το καταλαβαινω. Με σωστη απολυμανση πριν την αναπαραγωγη τα πουλια δεν εχουν προβλημαμε το να τους βγαλεις το νημα απο την φωλια. Ποτε δεν εβαλα τσοχα και ποτε δεν ειχα προβλημα. Και γιατι λετε οτι η τσοχα δεν πιανει ψειρες; Εγω παντως εχω και εξωτερικες φωλιες αλλα και εσωτερικες, ολα εχουν να κανουν με το καναρινι. Ποτε μα ποτε καναρα δεν ειχε προτημιση η σε εσωτερικη η σε εξωτερικη, ολες καθοταν σε αυτη που θα τους εβαζα εγω, απο κει και περα ειχε να κανει με το χαρακτηρα και ποσο παλιο η καινουριο ηταν το πουλι αν θα τα παει καλα η οχι στην περιοδο αναπαραγωγης.
 
επιτελους η καναρα εκατσε στην φωλια αν εχουν σπορο τα αυγα που πιθανον να κανει δεν ξερω, οποιοςψαχνει τσοχα και δεν βρισκει τα πετ σοπ στον βολο τουλαχιστον δεν εχουν εγω βρηκα στο τζαμπο στο τμημα με τα σχολικα, εγω εβαλα τσοχα και εχω παρει ενα σπρει για να ριξω προληπτικα για τις ψειρες καλημερα σε ολους και καλη μας επιτυχια
 
Back
Top