Ασθένειες Γιατί η κανάρα κλείνει τα μάτια σα νυσταγμένη;

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2016
Μηνύματα
117
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! σημερα επιτελους ιντερνετ μετα απο 15ημερο ισως παραπανω! Εχω πολλα να πω σημερα οχι τοσο λεπτομεριες!
1) απο την δευτερη φωλια δεν εχει ουτε κανει ενα αυγο μεχρι τωρα εχει περασει πολλες μερες δεν μετρησα λογικο αλλα βλεπω ακομη ζευγαρωνουν (δλδ ταιζουν και φιλακια) μια νυχτα εμεινε στη φωλια η θυλικια και δεν ξαναεκατσε
2) η φωλια ακομη πουπουλα εχει (προς τα κατω νηματα και πανω πουπουλα) γιατι ο αρσενικος εγινει 11 μηνων και εχουν πεσει τα φτερα και η θυλικια χρονισε και μαζευει φτερα απο τον αρσενικο για την φωλια μηπως ειναι ασχημο αυτο...;
3) ο αρσενικος προσπαθει να ανεβει στην θυλικια ενω η θυλικια ειναι ετοιμη να κρατηθει για να ανεβει αλλα δεν μπορει λογο τα φτερα του αρσενικου που επεσαν..
4) αποφασισα να βαλω φωνη μαθηματα καναρινιων απο το ιντερνετ και ακουνε πολυ και τρελενονται απο την χαρα τους... εχω πολυ καιρο να ακουσω τα καναρινια μου να κελαιδουν
5) πριν ηθελα να απαντησω στην @alicedros λογο δεν εχω ιντερνετ η θυλικια φτιακτηκε καλα ο κωλος δεν εχει προβλημα ετυχως μια χαρα ειναι αλλα λιγο εμαθα αυτο το σαββατοκυριακο ειδα ολη μερα να κλεινει τα ματια της σαν νυστασμενη και αποφασισα να δωσω φαρμακο για κατα ανεπνευστηκων και εντερικων λοιμωξιων στο νερο οποτε φοβαμαι μην αρρωστησει το κρατησα για 4 μερες (καθε μερα αλλαγη) και εβαλα κανονικο νερο σημερα!
6) Απαντηστε μου αν εχει κανενα προβλημα και τα λοιπα προσπαθω να εχω τα πρωτα καναρινακια μου ευχαριστω και χρονια πολλα σε ολους και καλο τριημερο να εχετε!
 
ειδα ολη μερα να κλεινει τα ματια της σαν νυστασμενη και αποφασισα να δωσω φαρμακο για κατα ανεπνευστηκων και εντερικων λοιμωξιων στο νερο οποτε φοβαμαι μην αρρωστησει το κρατησα για 4 μερες (καθε μερα αλλαγη) και εβαλα κανονικο νερο σημερα!
Αυτό το έκανες από μόνος σου αυθαίρετα; Ή σε συμβούλευσε κάποιος; Αν ναι, σε συμβούλευσε γιατρός; Μετά από αυτά που χορήγησες το θηλυκό πως είναι; Ζωηρό και κινητικό ή συνεχίζει να κλείνει τα μάτια της σαν νυσταγμένη; Μήπως είναι και φουσκωμένη; Λιγότερο κινητική;

2) η φωλια ακομη πουπουλα εχει (προς τα κατω νηματα και πανω πουπουλα) γιατι ο αρσενικος εγινει 11 μηνων και εχουν πεσει τα φτερα και η θυλικια χρονισε και μαζευει φτερα απο τον αρσενικο για την φωλια μηπως ειναι ασχημο αυτο...;
3) ο αρσενικος προσπαθει να ανεβει στην θυλικια ενω η θυλικια ειναι ετοιμη να κρατηθει για να ανεβει αλλα δεν μπορει λογο τα φτερα του αρσενικου που επεσαν..
Δεν κατάλαβα τι λες εδώ... Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς..
 
Αυτό το έκανες από μόνος σου αυθαίρετα; Ή σε συμβούλευσε κάποιος; Αν ναι, σε συμβούλευσε γιατρός; Μετά από αυτά που χορήγησες το θηλυκό πως είναι; Ζωηρό και κινητικό ή συνεχίζει να κλείνει τα μάτια της σαν νυσταγμένη; Μήπως είναι και φουσκωμένη; Λιγότερο κινητική;.

Πολυ κινητικη τρωει μια χαρα ζωηρο αλλα συνεχεια κλεινει τα ματια σαν νυσταγμενη... Δεν ειναι ουτε φουσκωμενη!
Συγνωμη παιδια ειμαι λιγο δυσλεξικος αλλα προσπαθω να διορθωσω!
η διορθωση μου
1) ο αρσενικος εχει πεσει τα φτερα του ενω η θυλικια περνει τα φτερα απο τον αρσενικο στο κατω πατο του κλουβιου και τα βαζει στη φωλια της
2) ο αρσενικος επειδη ειχε πεσει τα φτερα αλλα προσπαθει να ανεβει στην θυλικια αφου η θυλικια ειναι ετοιμη να γαστρωθει αλλα δεν μπορει ο αρσενικος!
 
Άρα η θηλυκιά είναι ζωηρή και κινητική αλλά κλείνει συνέχεια τα μάτια της σαν νυσταγμένη... Αυτό δεν είναι και πολύ καλό δείγμα φίλε μου.. Ίσως αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα βίντεο να δούμε τι εννοείς...
Και άρα ο αρσενικός παρόλο που χάνει φτέρωμα είναι πυρωμένος και θέλει να βατέψει (έτσι το λέμε σαν όρο στο χόμπι 😉 ) τη θηλυκιά. Αν αυτά τα πούπουλα πέφτουν από μόνα τους τότε κάτι τον έχει μπερδέψει γιατί πρόκειται για https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/. Και αν περνάει πτερόροια δεν μπορεί να είναι και πυρωμένος και να θέλει να την καβαλήσει... Μήπως τα φτερά που βλέπεις κάτω του τα τραβάει και του τα βγάζει η θηλυκιά για να φτιάξει φωλιά;
 
Γιατι να εχει πτερορροια τετοια εποχη;:/
 
Γιατι να εχει πτερορροια τετοια εποχη;:/
Αν διαβάσεις το άρθρο που έβαλα: https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/ γράφει που μπορεί να οφείλεται η παθολογική πτερόροια. Γενικά διάβασε το άρθρο και θα σου λυθούν πολλές απορίες! 😉
 
Άρα η θηλυκιά είναι ζωηρή και κινητική αλλά κλείνει συνέχεια τα μάτια της σαν νυσταγμένη... Αυτό δεν είναι και πολύ καλό δείγμα φίλε μου.. Αν αυτά τα πούπουλα πέφτουν από μόνα τους τότε κάτι τον έχει μπερδέψει γιατί πρόκειται για. Και αν περνάει πτερόροια δεν μπορεί να είναι και πυρωμένος και να θέλει να την καβαλήσει... Μήπως τα φτερά που βλέπεις κάτω του τα τραβάει και του τα βγάζει η θηλυκιά για να φτιάξει φωλιά;

καλημερα!
Πρωτα νεα οσο η καναρα τωρα αυτη η στιγμη δεν βλεπω να κλεινει τα ματια μαλλον θα ηταν κουρασμενη δεν ξερω τι τουτο ηταν απλα εβαλα το φαρμακο οτι λεει η οδηγιες για να μην εχουμε προβληματα! Και τωρα ειναι μια χαρα απο τις 6 μερες πριν γινει το συμβαν!
Δευτερον διαβαζα που με εστειλε η κοπελα @alicedros σε ευχαριστω πολυ.. Παρολα αυτα ξερω ποτε πεφτει η εποχη το φτερωμα τους τα πτηνα.. αλλα μαλλον παθολογικη πτερορροια.. αλλα δεν νομιζω οτι ειδα καμοια ψειρα στο κλουβι και τον αρσενικο φυσικα και την θυλικια... εδωσα βιταμινες και αυγοτροφη για να θρεψει καλα να δυναμωσουν τα φτερωμα! Καμοια σχεση οταν δεν ειδα την θυλικια να βγαζει φτερα και να τραβαει για να φτιαξει φωλια απλα ειδα μονο πεφτει πχ ενα φτερο απο τον αρσενικο στο πατο του κλουβιου και μολις βλεπει το πεσμενο φτερο η θυλικια τρεχει και το περνει και βαζει στη φωλια!
Υ. Γ= Μηπως πρεπει να βαλω φαρμακο για ψειρες που ειχα αγορασει στα καναρινια μην τυχον προβληματα...;
 
καλησπερα εμαθα τα ασχημα νεα... Τελικα η θυλικια το πρωι επαναηλθε παλι να ανοιγοκλεινουν τα ματια της επειδη το ματι της γυρω γυρω εχει χασει λιγο το φτερωμα της απορω να εχει επιπεφυκιτιδα; θα ρωτησω μπορω να βαλω tobrex; αν ναι ποσες μερες και ποσες σταγονες. Θα βαλω γενικα; Ευχαριστω περιμενω απαντηση! σημερα το μεσιμερι καθαριζα ολο το κλουβι τις ταιστρες τα ποτηστηρια και τα κλαρια με χλωρινη να φυγουν τα μικροβια και καμοια ιωση και φυσικα εβαλα στο πατο το κλουβι χαρτι κουζινας τη αποφευγω την αμμο που ειχα αγορασει απο το pet shop!
Οσο ο αρσενικος ειναι μια χαρα βγαζει τα καινουργια φτερωματα μαλλον ειναι σε φυσικη κατασταση
 
Να σας πω την αλήθεια από τις περιγραφές έχω την αίσθηση πως μιλάμε για πολυ-άρρωστο πουλί που έχει μπει σε κίνδυνο η ζωή του.
Με κακή διάθεση, με κακή υγεία, με σοβαρά προβλήματα, με πρόβλημα στα μάτια, με, δεν ξέρω και τι άλλο.
Αν δεν κάνω λάθος για την κατάστασή του... και είναι κάπως έτσι... μπορώ να ρωτήσω γιατί στην ευχή παραμένει σε αναπαραγωγή;
Τι ζητάμε από ένα άρρωστο πουλάκι;
Θα σου πρότεινα να σταματήσεις κάθε φαρμακο-πειραματισμό και να προσπαθήσεις να βρεις βοήθεια από κάποιον ειδικό. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Ωστόσο αν θέλεις βρέξε λίγο τα πούπουλα της κοιλιάς και του στήθους της και βγάλε μια καθαρή φωτογραφία. Επίσης, βάλε ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού για να φωτογραφήσεις τις κουτσουλιές της.
Αυτές τις φωτογραφίες αν θέλεις βάλτες εδώ να δούμε αν τελικά κάνω λάθος.
 
Με κακή διάθεση, με κακή υγεία, με σοβαρά προβλήματα, με πρόβλημα στα μάτια, με, δεν ξέρω και τι άλλο.
Αν δεν κάνω λάθος για την κατάστασή του... και είναι κάπως έτσι... μπορώ να ρωτήσω γιατί στην ευχή παραμένει σε αναπαραγωγή;
Τι ζητάμε από ένα άρρωστο πουλάκι;
έλα ντε. Γιατί μένει ακόμη, μετά από τόσες μέρες που τυρρανιέται η κακομοίρα, σε αναπαραγωγή;
γιατί βρε φίλε Αντίνοε, δεν έχει τοποθετηθεί τόσες μέρες σε πιο μικρό κλουβί μόνη της και γιατί δεν έχεις αναζητήσει ακόμη βοήθεια γιατρού;
Αντίνοε, καλέ μας φίλε, είσαι και στην Αθήνα, με πολλές μα πάρα πολλές επιλογές γιατρών! Τι να πουν και οι φίλοι στην περιφέρεια που θέλουν ένα γιατρό δίπλα τους, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει;
προσπάθησε σε παρακαλώ πολύ να κάνεις κάτι!

Κτηνίατρος: Δουκάκη Χριστίνα
Γρηγορίου Λαμπράκη 54-56, Πειραιάς
τηλ: 211 - 012 4251
 
@misalouris

20160327_120051.webp 20160327_120026.webp 20160327_120025.webp 20160327_120007.webp 20160327_115949.webp
εγω την βρησκω πολυ ζωηρη τρωει πολυ και φωναζει και δεν καθεται καθολου ουτε την βλεπω αρρωστη ειναι μια χαρα αλλα προβλημα ειναι το ματι που βλεπω απλα την φαγουριζει!
 
Βρε Αντίνοε... μήπως ανησυχείς υπερβολικά και λάθος;
Μήπως στην προσπάθεια να έχεις όλα όσα χρειάζονται απλά υπερβάλλεις;
Μήπως ταλαιπωρείς άδικα το καναρίνι;
Εγώ σε αυτό το πουλί πέρα από το μείγμα σπόρων δεν θα έδινα απολύτως τίποτε...
Μια δυο μέρες πριν την εκκόλαψη των μικρών, θα έβαζα αυγοτροφή και λίγο αργότερα αυγό σφιχτό...
Και φυσικά θα την άφηνα στην απόλυτη ησυχία της... Να απολαύσει την ξεκούραση της φωλιάς, γιατί θα τραβήξει σύντομα "ανηφορικό" δρόμο...
 
ανυσηχως μερικες φορες οταν καθε προβληματιζει καθε αρρωστια! Εγω αυτα δεν τα ταλαιπωρω τα καναρινια μου αδικα μονο τα ταιζω τα ποτιζω και τα καθαριζω απλα καθε φορα την βλεπω ζωηρη αλλα με κλειστα ματια ουτε τα πιανω απλα πραγματα φυσικα κι την φαγουριζει δεν το καταλαβαινω αυτο διαβασα μερικες οδηγιες απο την ιστοσελιδα εχει συμβει και αυτος που εχει καναρινι το ιδιο κι η καναρα μου δεν την βλεπεις αν εχει γυρω γυρω πουπουλα; Εγω οταν την αγορασα ειχε πουπουλα γυρω στο ματι τωρα μερικα ειναι κενα! Πες μου την γνωμη μου που ειπες για το μειγμα σπορων γιατι σε ολα τα pet shop που εχουν ειναι τα ιδια οτι περιεχει η συσκευασια της τροφης μεσα στη σακουλα! Πες μου εσυ τι μαρκα αγορασεις για να το παρω κι εγω για να ειναι υγιες τα καναρινια μου... ευχαριστω
 
ανυσηχως μερικες φορες οταν καθε προβληματιζει καθε αρρωστια!
Κατανοητό... η περίπτωση όμως του καναρινιού δε νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία.
εγω οταν την αγορασα ειχε πουπουλα γυρω στο ματι τωρα μερικα ειναι κενα!
Ίσως...
Λείπουν λίγα φτερά... αλλά δεν είναι και για να μπει σε φάρμακα...
πες μου εσυ τι μαρκα αγορασεις για να το παρω κι εγω για να ειναι υγιες τα καναρινια μου... ευχαριστω
Δοκίμασε κάποιες από αυτές..
https://culpret.gr/home.php?cat=223
https://culpret.gr/home.php?cat=215
https://culpret.gr/home.php?cat=226
http://zoopolispetshop.tech-services.eu/web/shop/index.php?route=product/category&path=64_87
Εγώ δίνω αυτές https://culpret.gr/product.php?productid=14430&cat=226&page=1, https://culpret.gr/product.php?productid=8653&cat=223&page=1
 
σε ευχαριστω εγω ειχα αγορασει τροφη πριν ενα μηνα αυτη η συσκευασια vitakraft.. oτι ειδα λεει υγιες για τα καναρινια φανταζομαι γεμανικες χαζομαραρες μας πουλαει στην Ελλαδα! ας προσπαθησω να βρω το
VADIGRAN CANARY CONDITION
η θα πάρω αυτο που αγορασεις. αν βρω με φθηνη τιμη
 
η θα πάρω αυτο που αγορασεις. αν βρω με φθηνη τιμη
Το φθηνό δεν είναι απαραίτητα και καλό... και το αντίθετο.
Καλό και σωστό είναι να κινούμαστε στην επώνυμη αγορά.
 
Βρε Αντίνοε όπως μας περιέγραψες το πουλάκι ακουγόταν πολύ άρρωστο! Μια χαρά είναι! Ίσως λίγο πιο χοντρούλα αλλά θηλυκό είναι οπότε το χρειάζεται λίγο λίπος παραπάνω! 😉
(*Είναι πάρα πολύ όμορφη! Να την χαίρεσαι! Με τι αρσενικό την έχεις βάλεις;)

Πάντως εγώ πιο πολύ θα ανησυχούσα για το αρσενικό που χάνει πούπουλα... Αν είναι παθολογική πτερόροια μην περιμένεις να σου ζευγαρώσει. Για το αν είναι ψείρες δίπλωσε μια νωπή χαρτοπετσέτα και βάλτη το βραδυ πριν κοιμηθούν στα κάγκελα. Αν το πρωί έχει μαύρα στίγματα τότε έχεις κόκκινη ψείρα.. ☹ Αν είχες μαύρη θα την έβλεπες πάνω στο λευκό φτέρωμα της κανάρας σου. Ψάξε λιγάκι το θέμα του αρσενικού. Ψύχραιμα όμως ετσι; :)
 
😉
(*Είναι πάρα πολύ όμορφη! Να την χαίρεσαι! Με τι αρσενικό την έχεις βάλεις;)
:)
ουφφφφ και τα 2 ειναι τα καλητερα καναρινια μου που τα αγορασα ειναι ενα απο τα πιο πετυχημενα και τυχερα που τα πηρα τα λατρευω παρα πολυ! Να εισαι καλα για τα ομορφα λογια σου @alicedros τον αρσενικο εβαλα αυτη η φωτο που βλεπεις στο προφιλ μου! Οσο ο αρσενικος βλεπω μια χαρα αναπτυσονται τα νεα τους φτερα δεν ειδα καμοια ψειρα ουτε να πεφτει φτερο εδω και 2 μερες (δεν ειδα φτερο στο πατο της κλουβας), στο πατο της κλουβας εχει χαρτοπετσετα βεβαια το κοιταξα και μερες οπως που με ειπες δεν ειδα καμοια κοκκινη και μαυρη ψειρουλα... Μονο σπορους και κουτσουλιες ειναι πολυ ζωηρος κι ερωτευμενος και την ταιζει την θυλικια πολυ και βεβαια η θυλικια ειναι λιγο παχουλα (δεν πιστευω να εχει παθολογικη πτεροροια μαλλον ετυχε να πεφτει λογο καθηστερηση τεσπα τα αφηνω οπως ειναι δεν θα παθουν)... αλλα οσο ειπε ο @misalouris οτι ο σπορος δεν του αρεσε που τους δινω πρεπει να αγορασω αυτο που θελει! Καμοια γνωμη για την θυλικια αν εχει μεσα αυγο στη κοιλια της; Εγω μερικες φορες ανυσηχω και πρεπει να τα προσεχω... Τωρα που με ειπες εμεινα ηρεμος! Χεχε

υ. Γ. : Η θυλικια θελει λιγο ξυλο δεν χορταινει να φτιαχνει καθημερινα φωλια (εχω σκασει και την λεω φτανει πια) αφου οταν βλεπει κανα νημα κλωστη η κατι φτερο πεταμενο τρεχει σαν τρελη και βαζει στη φωλια της βεβαια και χαρτι κουζινας το τραβαει και το κοβει και παει στη φωλια... Αμαν!
 
Αφού δεν βλέπεις φτερά κάτω άστα! Μάλλον ανησυχείς τσάμπα! Και αφού ταίζονται τα πάνε καλά, έχει φτιάξει φωλιά η κανάρα τότε σύντομα θα έχεις αυγουλάκια. :)

αλλα οσο ειπε ο @misalouris οτι ο σπορος δεν του αρεσε που τους δινω πρεπει να αγορασω αυτο που θελει!
Να πάρεις μια καλή συσκευασμένη τροφή με σπόρους. Αυτό τους αρέσει!

καμοια γνωμη για την θυλικια αν εχει μεσα αυγο στη κοιλια της;
Αυτό από μια φώτο δεν φαίνεται... αλλά όσο την πιάνεις και τα ενοχλείς αυγό δε θα δεις! 😛
 
Back
Top