Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα μου δεν έφτιαξε φωλιά;

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια! Πριν μια εβδομαδα εγινα κατοχος ενος αρς τιμπραντο. Την ιδια μερα το εβαλα στην ζευγαρωστρα με μια καναρα η οποια ειναι καραφλη και πολυ πρησμενη... Αυτος λοιπον αμεσως αρχισε να την ταιζει και να της τραγουδαει. Την επομενη μερα αφαιρεσα το χωρισμα και μετα απο 10 λεπτα αυτος την βατεψε το ολο σκηνικο συνεχιστηκε για 3 ωρες και για της επομενες 2 μερες... Σε καποια φαση ειπα πως το αρσενικο θα ρεψει απο το ποσες φωρες το εκαναν... Μετα την 5 μερα σταματησαν και ποια ειπα πως ηρθε η ωρα της φωλιας αλλα τπτ. Η καναρα περναει ολες της ωρες της σε μια αδεια απο νημα φωλια, μια την φτιαχνει μια την χαλαει οσπου πριν απο λιγο της την εφτιαξα εγω και περιμενω να δω. Η καναρα περυσι μου ειχε βγαλει 4 πουλια φετος ειναι το πρωτο της ζευγαρωμα με νεο καναρινι... Ξερετε ομως γτ δν εχει απο μονη της φτιαξει φωλια;
 
Ειπα να κρατησω αλλα σου λεω κοντεψαν να πνιγουν ηθελαν να ζευγαρωσουν κατευθειαν κ ας υπηρχε και το χωρισμα στην μεση... Οπως και εγινε δλδ... Η καναρα δν εχει καθολου φτερα στο κεφαλι της
 
Δεν κρατησες καραντινα; (σορρυ για το off topic)
Δεν θα έλεγα ότι είναι εκτός θέματος, αλλά πολύ σχετική η ερώτησή σου. Ειδικά, όταν έχουμε να κάνουμε με κάτι τέτοιο:
Την ιδια μερα το εβαλα στην ζευγαρωστρα με μια καναρα η οποια ειναι καραφλη και πολυ πρησμενη
Αυτό το πουλί δεν έπρεπε να μπει καν στη διαδικασία αναπαραγωγής. Αντί για αυτό, μπήκε δίπλα σ' ένα άλλο πουλί το οποίο μπορεί να μεταδώσει κάποια ασθένεια που προκαλεί την κατάσταση που περιγράφηκε. Το λάθος ξεκινάει από εκεί.
 
Εκανες αρκετα λαθη κι εισαι και πολυ βιαστικος. Θα σου τα αναπτυξουν οσοι εκτρεφουν καναρινια. Χωρις διατροφικη προετοιμασια παντως, σωστη αναπαραγωγη δεν γινεται.
 
εχετε δικιο, αλλα ειμαι αρχαριος και μαθαινω απο τα λαθη μου... Εαν και περυσι ηταν ετσι μισοκαραφλι μου εδωσε 3 υπεροχους αρσενικους που συντομα θα γινουν μπαμπαδες. Το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και περα, μολις την ειδα να καθεται στην φωλια που της εφτιαξα εγω... Παντως απο θεμα διατροφης δεν της ελειψε ποτε η παραμικρη βιταμινη...
 
παντως απο θεμα διατροφης δεν της ελειψε ποτε η παραμικρη βιταμινη
Πρόκειται για κάπως πιο σύνθετο θέμα όταν μιλάμε για απαιτητικές περιόδους στη ζωή των πουλιών. Όρεξη να έχεις για περισσότερες λεπτομέρειες και εμείς θα βοηθήσουμε.

Σχετικά με την αρχική σου ερώτηση και εφόσον έχεις αποφασίσει να συνεχίσεις, αυτό που πρέπει να κάνεις από την πλευρά σου είναι να βάλεις φωλιά και νήμα και να δίνεις στα πουλιά καλά βρασμένο αυγό καθημερινά, μια πολυβιταμίνη στο νερό και μια πηγή ασβεστίου όπως για παράδειγμα σουπιοκόκκαλο. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

Όταν με το καλό κάνει το πρώτο αυγό, ενημέρωσε μας.
 
δινω αυγοτροφη, αυριο και παλι αυγο, σουπιοκοκκαλο εχω ηδη 2 μεσ το κλουβι, αμα χαλασει την φωλια που της εφτιαξα θα βαλω μια εσωτερικη σε αλλη 8εση απο την εξωτερικη που εχω τωρα... Παντως βατεμα απο τον αρσ εχω εχω δει γυρω στις 30 φορες...
 
Αρχικά πρέπει να βρεις την αιτία που είναι καραφλή η κανάρα σου εδώ και ένα χρόνο.. Εγώ προσωπικά υποπτεύομαι εξωπαράσιτα.. Θα σε συμβούλευα να τα χωρίσεις και να ασχοληθείς με την υγεία της κανάρας. Τώρα σίγουρα είναι άρρωστη και αν μπει στην αναπαραγωγική διαδικασία μπορεί να μην αντέξει από την κούραση. Θες να έχεις και του χρόνου τη συγκεκριμένη κανάρα να την ζευγαρώσεις και να σου χαρίσει και μικρά ή θες να την εξαντλήσεις και ίσως χειροτερέψει η κατάσταση της με την όλη διαδικασία του ζευγαρώματος; Διαλέγεις και παίρνεις...
 
αφου εχουν ζευγαρωσει αμα την χωρισω 8α γεννησει μονη της τα αυγα αρα δεν γλιτωνω κατι... Και δν νομιζω αυτο να δημιουργει την συμπεριφορα αυτη που αναφερω στην αρχη του 8εματος το πουλι ειναι ζωηροτατο...

εδω και μια ωρα που της εφτιαξα την φωλια ειναι ολο μεσα βγαινει μονο για νερο... Μακαρι να την δεχτει και να γεννησει...
 
Η γνώμη μου ειναι να μιλήσεις με κάποιον πτηνίατρο και να αποφασισεις τι πρέπει να κάνεις. Θεωρώ πως η καραντίνα σε κάθε νέο καναρίνι είναι η πιο σημαντική περίοδος για τα υπόλοιπα.
 
μηπως εχεις τα στοιχεια καποιου να επικοινωνησω μαζι του;
 
Ανέβασε και μια φωτογραφία της κανάρας στο forum να εχουμε και εικονα.
 
προσπαθω αλλα λεει οτι ειναι μεγαλο το μεγε8ος της και δεν την ανεβαζει
 
Διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ και κάνε resize τις φωτογραφίες σου.
 
Μολις ξαναζευγαρωσαν το αρσενικο ανεβηκε πανω της για 3 δευτερολεπτα και μετα διπλωσε τα φτερα του με το κεφαλι προς τα πανω και αυτη εκανε κυκλος γυρω του ταιζοντας τον
 
Μολις ξαναζευγαρωσαν το αρσενικο ανεβηκε πανω της για 3 δευτερολεπτα και μετα διπλωσε τα φτερα του με το κεφαλι προς τα πανω και αυτη εκανε κυκλος γυρω του ταιζοντας τον
Αυτή που περιγράφεις είναι η διαδικασία. Να ξέρεις όμως ότι ουκ εν τω πολλώ το ευ. Η συχνότητα των επαφών δεν παίζει και μεγάλο στην έκβαση, το αποτέλεσμα της διαδικασίας. Να φροντίσεις την υγεία των πουλιών και στη συνέχεια να τους παρέχεις τα απαραίτητα για να τα βγάλουν εις πέρας.
 
Back
Top