Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα μου δεν έφτιαξε φωλιά;

το να περνα προωρει πτερορροια η καναρα πεζει σαν ενδεχομενο;απο την ωρα που της εφτιαξα την φωλια δν εχει βγει καθολου...
 
το απογευμα που εκανε ενα μπανιο ειδα πως εχει χασει πτερωμα και απο την κοιλια η οποια φαινεται να εχει πρηστει σαν λουκανικο φρανκφουρτης. Η σεξουαλικη τους διαθεση δεν εχει πεσει καθολου και το θηλυκο εγκταλειπει την φωλια μονο για να φαει και ξανα μεσα, αυριο 8α μιλησω με καποιον ειδικο ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο και μου βλαψει και τον αρσενικο..
 
ειδα πως εχει χασει πτερωμα και απο την κοιλια η οποια φαινεται να εχει πρηστει σαν λουκανικο φρανκφουρτης.
Αν η κοιλιά που έχει χάσει το φτέρωμα είναι χαμηλά στην κοιλιά μέχρι εκεί από όπου κάνει την ανάγκη της, τότε είναι φυσιολογικό! Είναι απλά πυρωμένη! Έχει χάσει φτέρωμα για να μπορέσει να ζευγαρώσει πιο πετυχημένα και όσο το δυνατόν πιο πολλά αυγά να είναι ένσπορα. 😉
 
ναι ναι ακριβως εκει εντοπιζω την απωλεια... Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι το κεφαλι της ειναι φαλακρο για αυτο την φωναζω γυπα...
 
ναι ναι ακριβως εκει εντοπιζω την απωλεια... Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι το κεφαλι της ειναι φαλακρο για αυτο την φωναζω γυπα...
Αυτό όπως λέω και από πάνω είναι πρόβλημα και ξαναλέω δεν έπρεπε να μπει σε διαδικασία αναπαραγωγής.. Εγώ στη θέση σου θα την είχα ήδη πάει σε πτηνίατρο και θα την άφηνα την αναπαραγωγή για του χρόνου.
 
το να περνα προωρει πτερορροια η καναρα πεζει σαν ενδεχομενο;
Στην φυσιολογική πτερόρροια είτε είναι πρόωρη είτε όχι, δεν μένουν ποτέ σημεία ακάλυπτα από πτέρωμα. Επίσης, ένας γενικός κανόνας που αφορά στην αναπαραγωγή είναι ότι αποκλείονται από αυτήν πουλιά που έχουν οποιουδήποτε είδους πτερόρροια.
απο την ωρα που της εφτιαξα την φωλια δν εχει βγει καθολου...
Είναι φυσιολογικό και συνάμα δεν λέει τίποτα περισσότερο από το ότι την αναγκάζουν οι ορμόνες της, η φύση δηλαδή να έχει αυτήν τη συμπεριφορά. Το αν θα τα καταφέρει να ολοκληρώσει την προσπάθεια, είναι άλλο θέμα.
 
Δλδ υπαρχει περιπτωση να γεννησει αυγο σε φωλια που της εφτιαξα εγω..;
 
Πηρα τηλ τον πτηνιατρο και μου ειπε οτι η καναρα η απωλεια της δλδ σε φτερα στο κεφαλι οφειλεται κυριως σε γενετικο παραγοντα δν ειναι κατο ανησυχητικο ουτε κολλητικο
 
Καθεται εδω και 3 μερες στην φωλια... Σηκωνεται μονο για να φαει και ξανα μεσα! Υπαρχει ενα οριο μερων που θα γεννησει το 1 αυγο;
 
Όχι δεν υπάρχει όριο σε αυτό. Σε αυτή την κατάσταση είναι πιθανό να ξεκινήσει ανά πάσα στιγμή. Στη συνέχεια ένας συνηθισμένος ρυθμός είναι ένα αυγό κάθε είκοσι τέσσερις ώρες.
 
Τι να πω δν ξερω καθεται στην φωλια μερες με πολυ λιγες εξοδουΣ απο αυτην... Μακαρι να δω το πρωτο αυγο συντομα...

Της εβαλα και λιγο νημα εξτρα εαν χρειαστει να φτιαξει και αυτη κατι μονη της στην φωλια
 
Back
Top