Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα μου ενώ είναι μόνη της, γεννάει αυγά;

mariagela23

PB New Member
Εγγραφή
16 Σεπ 2011
Μηνύματα
54
Αγαπητό PetBirds,

απευθύνομαι σε εσάς και ζητώ την συμβουλή -βοήθειά σας για το παρακάτω θέμα:

Εδω και ένα χρόνο έχουμε ένα καναρινάκι. Το αγοράσαμε απο γνωστή αλυσίδα pet shop. Μας είχαν πεί οτι είναι αρσενικό μέχρι που ένα πρωί ξαφνικά ανακαλύψαμε ένα αυγό σε μια απο τις ταΐστρες.

Αυτό έγινε πριν περίπου 2 μήνες. Μέχρι να γεννήσει το πουλάκι ήταν αρκετά αναστατωμένο (προφανώς ήθελε να ζευγαρώσει) και περνούσε αρκετό χρόνο μέσα στην ταίστρα (σαν να κλωσσούσε).

Δεν την ζευγαρώσαμε (ξέρω είναι κρίμα!) κι έτσι περιμέναμε να περάσει η περίοδος αναπαραγωγής για να ηρεμήσει. Το θέμα είναι οτι έκανε 3-4 αυγουλάκια, σταμάτησε για αρκετές ημέρες αλλα τώρα άρχισε πάλι να γεννάει. Εκανε ήδη άλλα δυο. Επίσης έχει εμφανίσει πτερόρροια γύρω απο το ράμφος και κάτω στην κοιλιά ενώ για να μετακινηθεί μπορώ να πω οτι ψιλοδυσκολεύεται.

Τί μπορώ να κάνω καταρχήν (αν μπορω) για να σταματήσει να γεννάει - κλωσσάει;
Υπάρχει κάποιο φάρμακο που θα μπορούσε να την ενδυναμώσει;

Υπάρχει κίνδυνος να πάθει τίποτα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Με εκτίμηση

Μαρία
 
αν ειναι να βοηθηθει το πουλακι θα βρω, αλλα αν δεν θελουμε να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια, υπαρχει καποιος τροπος να το βοηθησουμε;
 
Αρχικα διαβασε αυτο κι ελεγξε την για Δυστοκία. Παρε αμεσα απο πετ σοπ ασβεστιο σε υγρη μορφη (εγω βρισκω το Tabernil Calcio) και χορηγησε της για καμποσες μερες στο νερο της οπως και σουπιοκοκκαλο. Αν καθεται κατω και ψηλαφισεις αυγο στην αμαρα της τοτε να της δωσεις 2-3 σταγονες κατευθειαν στο στομα. Απο τροφη μονο σπορους κι οχι λιπαρους καλυτερα να βρεις μια καλη επωνυμη μαρκα σπορων για καναρινια (οχι χυμα).
Βρες και εναν κτηνιατρο απο τη λιστα εδω για να εισαι σε ετοιμοτητα αν χειροτερεψει. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Μολις διαβασουν το θεμα σου και οσοι εκτρεφουν καναρινια θα σου απαντησουν λεπτομερεστερα απο εμενα. 😉

Καλως ηρθες. :)

Ραφαηλ θα σε παρακαλεσω να μην γραφεις ασχετα σχολια ειδικα σε θεματα υγειας.
 
κοιτα ο πατερας μου εχει πολλα πουλια καναρινια αν 8ες μπορουμε να του βρουμε παρεα δλδ να σου χαρισω ενα η μπορουνε να το ζευγαροσεις σε εμας νομιζο πος γηνεται να της κανεις στηροσει να μην γεναει αλλα να μην και ξανα γεννησει
 
Ραφαήλ καλημέρα. Αν σου είναι εύκολο να ελέγξεις τη γραμματοσειρά ή ότι ευθύνεται τέλος πάντων για την εικόνα που έχουν τα μηνύματα που γράφεις για να καταλαβαίνουμε ακριβώς τι θέλεις να πεις. Ευχαριστώ
 
τον τελευταιο μηνα ειναι λιγο πιο εντονο το προβλημα... Ισως χρειαζεται καποια βιταμινη πχ ασβεστιο...η εχει λιγο ατονισει επειδη τις περισσοτερες ωρες μες την ημερα τη βγαζει κλωσσωντας, σηκωνεται καποιες στιγμες για να φαει και να ξεμουδιασει... Εχει τα αντανακλαστικα της κανονικα, εκτος απο τις ωρες που κλωσσαει που ειναι σαν φυτο και μοιαζει να εχει, καταθλιψη...
παντως πατατηρω οτι τελευταια χρησιμοποιει πιο πολυ τις φτερουγες για νσ παει απο κλαδι σε κλαδι...
 
παντως πατατηρω οτι τελευταια χρησιμοποιει πιο πολυ τις φτερουγες για νσ παει απο κλαδι σε κλαδι...
Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι το πουλάκι έχει καταβληθεί από τις γέννες που συνέπεσαν με την πτερόροια, τόσο που βρήκε ευκαιρία κάποια ασθένεια και το πρόσβαλλε. Αυτή τη στιγμή πάντως ασθενεί και μάλιστα αρκετά σοβαρά. Χρειάζεται αμέσως ιατρική βοήθεια.
 
θα την ξαναπαω σε αλλο κτηνιατρο αυτη τη φορα... Την ειχα παει πριν 2 μηνες αλλα την, βρηκε καλα και μου συνεστησε καποιο φαρμακο αντιστρεσογονο..,θα παρω κι αλλη γνωμη αν και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βρω γιατρο εξειδικευμενο στα πτηνα... Αν γνωριζεται καποιον...ηρακλειο αττικης μενω..
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... Θα επανελθω
 
Σταύρο υπάρχει αυτή η πιθανότης και μάλιστα είναι αρκετά μεγάλη.Δεν αποκλείεται όμως να μην έχουν προχωρήσει τόσο πολύ τα πράγματα και να πρόκειται πράγματι για μια μεγάλη έλλειψη ασβεστίου και βιταμινών, όπως λέει η mariagela23. Η γνώμη μου... Πριν απ' όλα, το εύκολο. Αυγό με το τσόφλι και πολυβιταμίνες στο νερό. Απο σπόρους ΠΕΡΙΛΛΑ-ΚΑΜΕΛΙΝΑ-ΚΙΑ-ΝΙΖΕΡ σαν κέρασμα (σε χωριστή ταίστρα)
 
Δεν αποκλείεται όμως να μην έχουν προχωρήσει τόσο πολύ τα πράγματα και να πρόκειται πράγματι για μια μεγάλη έλλειψη ασβεστίου και βιταμινών, όπως λέει η mariagela23
Ναι είναι πιθανό.

Μαρία, αν μπορείς μερικές φωτογραφίες όπως της @alicedros εδώ Χθες γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα και μία φωτό τις κουτσουλιές του σε λευκή κόλα Α4 θα μας βοηθούσαν να έχουμε καλύτερη άποψη.
 
mgerom αυτους τους σπορους τους βρισκω σε οποιοδηποτε καταστημα;

ευχαριστω

βεβαιως... Θα τις εχετε αργα το απογευμα διοτι εργαζομαι.
 
mgerom σε ευχαριστώ πολύ!

Επισκέφθηκα νωρίτερα το απόγευμα έναν κτηνίατρο. Τον βρήκα απο τη λίστα που μου έστειλε το πρωί ο Φοίβος. Ευτυχώς ήταν και πολύ κοντά μου και έτρεξα άμεσα. Δεν βρήκε οτι κινδυνεύει η δεσποιινίδα απο κάποια ασθένεια. Μου είπε οτι φαίνεται αρκετά καταβεβλημένη απο τις απανωτές γέννες και μου συνέστησε μια πολυβυταμίνη. Παράλληλα να της ρίχνω και ενισχυτικό ανάπτυξης πτερώματος γιατι συνέπεσε και η πτερόρροια.
Και για να σταματήσει το βιολί με το κλώσσησμα να την βάζουμε νωρίτερα το απόγευμα σε σκοτεινό και ψυχρό χώρο για να αντιληφθεί οτι χειμώνιασε και να σταματήσει.

Αυτό που δεν γνωρίζαμε όμως είναι οτι το κορίτσι είναι ασθματικό! Τουλάχιστον έτσι μας είπε ο dr. Μου έγραψε αντιβίωση αλλα απο οτι κατάλαβα δεν υπάρχει κάτι που να βοηθάει...

Θα σας στείλω και τις φωτό σε λίγο... Να μου πείτε τη γνώμη σας γιατι πολλές φορές όσοι ασχολούνται με τα καναρίνια έχουν πολύ καλύτερη γνώση απο τους κτηνιάτρους.
 
να την βάζουμε νωρίτερα το απόγευμα σε σκοτεινό και ψυχρό χώρο για να αντιληφθεί οτι χειμώνιασε και να σταματήσει.

Προς Θεού δεν υποτιμάω τον κτηνίατρο ή τις γνώσεις του και χίλια μπράβο σου Μαρία που την πήγες άμεσα και έγκαιρα στο γιατρό, αλλά αυτή την αλλαγή μην την κάνεις απότομα γιατί το λιγότερο θα σου κρυώσει! Σταδιακά πρέπει να τα κάνουμε όλα...

Την έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Back
Top