Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα μου κρύβει τα αύγα της;

skoufatos89

PB New Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2014
Μηνύματα
20
Πόλη
Αντίπαρος
καλησπερα παιδια. Θα ηθελα λιγο την γνωμη σας γιατι διαβαζω συχνα αλλα δεν εχω ακουσει ποτε οτι η καναρα κρυβει τα αυγα της.η καναρα μου λοιπον εχει κανει 3 αυγα(πρωτη γενα) και τα εχει κρυψει ολα... Την γνωμη σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
 
Θες να μου πεις μιχαλη οτι δεν εχω καμια ελπιδα για τα αυγα; Ειναι ασπορα;
 
Τα αυγά μπορεί να είναι γόνιμα, η κανάρα δεν θα τα επωάσει. Μπορεί να τα βάλεις σε παραμάνα, ξέρεις πότε τα έκανε;
 
το πρωτο της αυγο το εκανε τισ 25 απριλιου,26 27 το τριτο... Τα κλωσαει απο τισ 26 κανονικα
 
Εάν είναι από την έναρξη της επώασης σκεπασμένα μάλλον δεν θα πάνε καλά, να τα ξεσκεπάσεις και ότι γίνει.
 
Κακό οπότε έ?
Τα αυγά πρέπει να μπορούν να έρθουν σε απευθείας επαφή με το σώμα της κανάρας και να μπορούν να στραφούν χωρίς να εμποδίζονται από τίποτα. Ακόμη και μια μικρή, παρατεταμένη απόκλιση από τη σωστή θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της επώασης καταλήγει σε αποτυχία.
 
αγαπητέ φίλε καλημέρα. Για εμένα αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι εάν η κανάρα σε τακτά διαστήματα τα γυρνάει τα αυγά, κατά τα άλλα μην την ενοχλείς και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. (σε 10 ημέρες κανε ωοσκοπιση) και μας λες ξανά καλή συνέχεια
 
καλημερα
δεν θελω να πειράξω την φωλια της γιατι μπορει να τα παρατησει εντελως.. Ασε που δεν εχω και την εμπειρία να το κανω
να θεσω ενα αλλο θεμα..
υπαρχει περηπτωση να σκεπαζει τα αυγα τις για να σηκωθει να φαει ετσι ωστε να μενουν ζεστα τα αυγα τις; Γιατι δεν εχω δει τουλαχιστον οσο τα παρακολουθω ο αρσενικος να την ταιζει..
 
να θεσω ενα αλλο θεμα..
υπαρχει περηπτωση να σκεπαζει τα αυγα τις για να σηκωθει να φαει ετσι ωστε να μενουν ζεστα τα αυγα τις; Γιατι δεν εχω δει τουλαχιστον οσο τα παρακολουθω ο αρσενικος να την ταιζει..
Όχι δεν το κανει η καναρα για αυτον τον λογο
 
υπαρχει περηπτωση να σκεπαζει τα αυγα τις για να σηκωθει να φαει ετσι ωστε να μενουν ζεστα τα αυγα τις.
Όχι καμία τέτοια περίπτωση.
δεν θελω να πειράξω την φωλια της γιατι μπορει να τα παρατησει εντελως.. Ασε που δεν εχω και την εμπειρία να το κανω.
Κακώς δεν το κάνεις... Δεν υπάρχει καμία ελπίδα στα αυγά να επωαστούν έτσι.
 
Συνήθως σηκώνεται από τη φωλιά όταν πρέπει να ρυθμίσει τη θερμοκρασία εντός της φωλιάς και τότε το συνδυάζει με τις υπόλοιπες ανάγκες της. Όταν σηκώνεται δηλαδή το κάνει κυρίως για να αεριστούν τα αυγά, για να τα γυρίσει και στη συνέχεια με την ευκαιρία τρώει, πίνει νερό, ενεργείται κλπ.
 
Back
Top