Αναπαραγωγή Γιατί η καναρα γενναει ακομη αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giwrgos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλησπερα ενα θεμα που εχω ειναι οτι τα αυγα που εχει τωρα η καναρα μου ειναι 4 και τα τεσερα εχουν πουλακια αλλα πρεπι να εχουν περαση 15 μερες ποσο ειναι το οριο να σπασουν και αν δεν σπασουν τη κάνω;
 
καλησπερα ενα θεμα που εχω ειναι οτι τα αυγα που εχει τωρα η καναρα μου ειναι 4 και τα τεσερα εχουν πουλακια αλλα πρεπι να εχουν περαση 15 μερες ποσο ειναι το οριο να σπασουν και αν δεν σπασουν τη κάνω;
Δεν φαίνεσαι να εισαι εντελώς σιγουρος για τις 15 ημερες. Λες, πρέπει να έχουν περάσει...
Επίσης, 15 ημερες απο ποτέ; Από το 1ο αυγό; Από τότε που βιδώθηκε το πουλί στη φωλιά;
Εγώ θα άφηνα οπωσδήποτε άλλες 5 ημέρες το πουλί να κλωσήσει.
Πρόσεξε: αν βγουν νεοσσοί θέλουν ζέστη και πολλές ώρες φωτός για να ταίζονται σωστά, αλλά αυτά θα τα πούμε όταν θα γεννηθούν με το καλό.
 
πεζη 15 16 17 του δεκεβρη αλλα ειναι 4 μερες και εδο εχω ανχωθη λιγο θα τα αφισο μεχρι τις δεκα ελπιζο μονο να μιν ειναι πολεσ μερες
 
Μπορει να εχουν νεκρωθει μεσα στο αυγο...
 
πεζη 15 16 17 του δεκεβρη αλλα ειναι 4 μερες και εδο εχω ανχωθη λιγο θα τα αφισο μεχρι τις δεκα ελπιζο μονο να μιν ειναι πολεσ μερες
Αν θέλεις προσπάθησε να εισαι πιο συγκεκριμένος, όταν γίνεται. Δλδ, τι παίζει 15,16.17 Δεκέμβρη; Να εχει γεννηθεί το πρώτο αυγό; Να έχει κάτσει μόνιμα στη φωλιά
Όπως και να εχει το πράγμα, δεν εχεις τπτ καλύτερο να κανεις απο το να περιμένεις.
Αλήθεια, τα εχεις σε εσωτερικό χώρο;
 
Μια προσπάθεια ωοσκόπησης θα σου λύσει πολλές απορίες @Giwrgos ...
Έχεις κάνει έως τώρα;
Για να λέει οτι τα αυγά έχουν πουλί, μάλλον θα έχει κάνει. Αλλά στις τελευταίες ημερες πριν την εκκόλαψη, το εσωτερικό των αυγων φαίνεται σκούρο και δεν διαπερνάται απο το φως
 
στο σπιτι τα εχω 16 του δεκεβρη ειναι το προτο αυγο μεχρι και μεχρι 19 τα αλλα τρια αυγα

ειναι σκουρα δεν περνα το φως μεσα αλλα δεν πιστεβω επιδι τα παιδια κλιναν τα φοτα να εχουν νεκροθη ι νεοσι ☹;
τα εκλιναν τα φοτα 6 το απογευμα
 
Αν λοιπόν υποθέσουμε οτι η καναρα ξεκίνησε το κλωσημα στο 3ο αυγό, δλδ, στους,18 Δεκέμβρη, έχουν περάσει 17 ημέρες ήδη. Βάλε αύριο πρωί πρωί μπανιέρα στο κλουβι, μηπως και η υγρασία στο σπίτι ειναι πολύ χαμηλή.

ειναι σκουρα δεν περνα το φως μεσα αλλα δεν πιστεβω επιδι τα παιδια κλιναν τα φοτα να εχουν νεκροθη ι νεοσι ☹;
τα εκλιναν τα φοτα 6 το απογευμα
Δεν νομιζω
 
Παιζει καποια μερα να μην προλαβε να καθισει η καναρα στα αυγα οταν εκλεισε το φως και παγωσαν...
 
δεν εχει αφισι λεπτο τα αυγα τις μερα νυχτα εκει ειναι νερο παει και πινι και τιν ταιζι ο καναρος δεν τιν αφινι εροτας μεγαλος
 
Aγαπητέ @Giwrgos, η έλλειψη βασικών γνώσεων σε θέματα αναπαραγωγής ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, είναι η αιτία των λαθών εκούσιων ή ακούσιων, στα οποία έχεις περιπέσει. Φυσικά τα λάθη είναι ανθρώπινα και είναι επιβεβλημένη η διόρθωσή τους, ειδικά όταν αφορούν σε ζωντανούς οργανισμούς, τους οποίους διαχειριζόμαστε από δική μας επιλογή και όχι δική τους. Επομένως, το λιγότερο που οφείλουμε να παρέχουμε είναι μια ποιότητα ζωής τέτοια, που να τους εξασφαλίζει υγεία και μακροζωία και όχι σύμφωνα με τα δικά μας μέτρα και σταθμά. Συνεπώς, η ανάγνωση των παρακάτω άρθρων που έχουν συντάξει άνθρωποι με μεγάλη εμπειρία στο χώρο και που εξακολουθούν να μαθαίνουν, θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τους σκοπέλους που θα συναντήσεις κατά καιρούς στον θαυμαστό κόσμο των πτηνών. Και αυτά είναι μόνο η αρχή...

https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
Ουρές στα πετ σοπ από κόσμο που ζητάει εναγωνίως παραμάνες...😛

@patrickios "έκανα καινούργιο συκώτι".
 
Back
Top