Αναπαραγωγή Γιατί η καρδερίνα δεν βατεύει την κανάρα ενώ είναι πυρωμένα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sotosk

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Πόλη
Βόλος
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ. Τα τελευταία χρόνια έχω με επιτυχία αναπαραγωγη τόσο στα καναρινια φωνης (τιμπραντο) όσο και στις καρδερινες. Από ενδιαφέρον στην φωνή και μόνο επιχείρησα να βάλω για μια γεννα πριν δύο χρόνια μια καρδερινα με καναρα προς το τέλος της αναπαραγωγης όπου δεν κάναν τίποτα τελικά ούτε καν αυγα. Πέρσι με το που πυρωσανε οι καρδερινες μου η καναρα είχε κάνει είδη μια γεννα και δεν την έβαλα να ξανα ζευγαρωσει για να την βάλω με καρδερινα μόλις έβαλα την καρδερινα μέσα ενώ έλεγε ασταμάτητα η καναρα στινωταν έπεφτε πάνω της στην κυριολεξία, και αυτή τπτ... Την άφησα μια βδομάδα χωρίς αποτέλεσμα μετά πήρα την καρδερινα την έβαλα με μια θηλυκια δεν πρόλαβα να κλείσω την πόρτα και την βατεψε που συνήθως είναι ντροπαλα πουλιά και δεν βατεβουν μπροστά μου... Τι κάνω λάθος? Υπάρχει κάποιο μυστικό σε όλο αυτό?
 
Σωτήρη τα φόρουμ των ιθαγενών προορίζονται μόνο για συζητήσεις που αφορούν σε πουλιά εκτροφής που φέρουν το επίσημο δαχτυλίδι συλλόγου. Επομένως, πρέπει να σε ρωτήσω εάν τα πουλιά σου έχουν δαχτυλίδια και τι γράφουν πάνω.
 
Τα πουλιά μου τα εχω κάνει παρουσίαση εδώ με αρκετο υλικό με φωτο απο φωλιές αλλά και νεοσους που τα φοράω δαχτυλιδια και έχω κάνει διάφορες συζητήσεις και συμβουλές σχετικά με την αναπαραγωγή καρδερινας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Για να μην υπάρχει παρεξήγηση με κάποιον να ξανα πω ότι όλα τα πουλακια μου φοράνε δαχτυλιδια συλλόγου 2,5 εκτός δύο που η θηλυκια δεν δέχεται με τπτ τα δαχτυλιδια με αποτέλεσμα τα δυο πουλακια να αφαιρέσει τα δαχτυλιδια το ενα να κόψει το ποδι του γτ δεν έβγαινε και το άλλο να το σκοτώσει... Δυστηχως αυτή την μάνα δεν την άφησα να ταισει πάλι...
 
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ. Τα τελευταία χρόνια έχω με επιτυχία αναπαραγωγη τόσο στα καναρινια φωνης (τιμπραντο) όσο και στις καρδερινες. Από ενδιαφέρον στην φωνή και μόνο επιχείρησα να βάλω για μια γεννα πριν δύο χρόνια μια καρδερινα με καναρα προς το τέλος της αναπαραγωγης όπου δεν κάναν τίποτα τελικά ούτε καν αυγα. Πέρσι με το που πυρωσανε οι καρδερινες μου η καναρα είχε κάνει είδη μια γεννα και δεν την έβαλα να ξανα ζευγαρωσει για να την βάλω με καρδερινα μόλις έβαλα την καρδερινα μέσα ενώ έλεγε ασταμάτητα η καναρα στινωταν έπεφτε πάνω της στην κυριολεξία, και αυτή τπτ... Την άφησα μια βδομάδα χωρίς αποτέλεσμα μετά πήρα την καρδερινα την έβαλα με μια θηλυκια δεν πρόλαβα να κλείσω την πόρτα και την βατεψε που συνήθως είναι ντροπαλα πουλιά και δεν βατεβουν μπροστά μου... Τι κάνω λάθος? Υπάρχει κάποιο μυστικό σε όλο αυτό?
Δεν υπάρχει κάποιο ''άχαστο κόλπο'' γενικά. Νομίζω πως παίζει αρκετό ρόλο σε τι ''χαρακτήρα'' πουλιού θα πέσεις, ειδικά στην καρδερίνα.
Τα βασικά δεν τα αναφέρω καν μιας δείχνεις να ξέρεις να διαχειρίζεσαι τα πουλιά.

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το εξής: Διάλεξε το χειμώνα δυο πρωτάρικα πουλιά ή πουλιά που δεν έχουν ζευγαρώσει ξανά. Βάλε τα δίπλα - δίπλα σε ζευγαρώστρα με χώρισμα. Ξεκίνα σταδιακά να ''ανεβάζεις'' από Φλεβάρη την καρδερίνα έτσι ώστε αρχές Μάρτη να της έχεις φουλ διατροφή. Στην κανάρα καθόλου αυγό, κράτα την όσο πιο ''πίσω'' μπορείς (ιδανικά αν γίνεται να μην ακούει καθόλου αρσενικό καναρίνι) και της ξεκινάς διατροφή από μέσα Μαρτίου. Κάνεις μια προσευχή να έχει πυρώσει η καρδερίνα μέχρι τέλη Μαρτίου - αρχές Απριλίου και όταν δεις την κανάρα να ''ψάχνεται'' τα ενώνεις.

Εναλλακτικά, μπορείς και να τα βάλεις εξ αρχής μαζί στη ζευγαρώστρα χωρίς χώρισμα από το Γενάρη.
 
Σωτήρη, εφόσον έχεις εκτροφή και τα υβρίδια καρδερίνας - καναρινιού είναι στείρα, με τα θηλυκά να έχουν μηδαμινή αξία, ενώ συχνά στο κελάηδημα των αρσενικών, οι ενδιαφερόμενοι αναζητούν κυρίως φωνές καρδερίνας, θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να εγκατέλειπες την ιδέα του υβριδισμού και να βάλεις το κάθε πουλάκι με το είδος του. Επίσης η ιστορία του θηλυκού καρδερινοκάναρου ως εξαιρετική παραμάνα είναι μάλλον ένας ακόμα μύθος, όχι ότι δεν εκτελούν τα καθήκοντά τους στην εντέλεια, αλλά πόσες φορές κανείς χρειάζεται παραμάνα τελικά; Και όταν τη χρειάζεται, θα πρέπει να την έχει ήδη σε κατάσταση "οίστρου" ώστε να αποδώσει στον ρόλο της.
 
Για φετος να σου πω την αλήθεια το έχω κάνει αυτό που μου λες διάλεξα δύο φετινά πουλακια την καναρα την έχω πίσω διατροφικά και η καρδερινα έχει αρχίσει να είναι αρκετά μπροστά χωρίς να είναι ετοιμη... Πιστεύω σε καμία δέκα με δεκαπέντε μέρες να είναι πυρωμενη.Το θέμα είναι ότι στην αρχή ενώ τα ειχα μέσα στο σπίτι αρχές Ιανουαρίου σκέφτηκα ότι αν ακούνε και άλλα πουλακια θα έρθουν πιο γρήγορα μιας και όλοι πιστεύω ξέρουμε ότι αν ακούνε και άλλους έρχονται πιο γρήγορα τα πρωταρικα... Δεν ξερω αν είναι καλή ιδέα η οχι πάντως θα ενημερώσω για την συνέχεια...
[automerge]1615806859[/automerge]
Συμφωνώ μαζί σου Ιανος όχι ότι θα τα αφηνα για όλη την αναπαραγωγικη περιοδο απλά για μια μόνο γεννα. Τα θυληκα υπολογίζω ένα με δύο έχω κανονίσει να τα δώσω σε έναν γείτονα που μου τα ζήτησε δωρεάν.δεν έχω σκοπό να βγαλω καρδερινοκαναρα πέρα της μιας γεννας...
 
Back
Top