Ασθένειες Γιατί η κουτσουλιά της Λίνας είναι έτσι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Πριν λιγο οι κουτσουλιες της λινας ειναι περιεργες κ φοβαμαι.

IMG_20180210_114926.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έβαλες φωτογραφία. Τι περίεργες; νερουλές; Μεγάλες; Έχει κάνει ποτέ πριν αυγό να δεις πως γίνονται σ' αυτή τη φάση;
 
Μολις την ανεβασε ο σταυρος. Μετα απο αυτην οι αλλες δυο ειναι πιο ανοιχτοχρωμες.χτες το μεσημερι εφαγε αυγο καθως κ κροκο αυγου. Ειναι απο αυτο η να ειχε μεσα της καποιο αυγο που μπορει να εσπασε;
 
Γενικά το χρώμα δεν είναι καλό. Αν είχε σπάσει όμως αυγό μέσα της, θα πονούσε πολύ και θα φώναζε. Η γενικότερη συμπεριφορά της πως είναι; Μοιάζει να έχει και αχώνευτα σποράκια πάντως. Δεν έχεις επαφή με κάποιον γιατρό να του τις στείλεις να σου πει κάποια γνώμη;
Αυγό τρώει τακτικά;
Το χρώμα αυτό, γενικά μιλώντας και μη το πάρεις μετρητοίς, παραπέμπει και σε πρόβλημα χολής ή συκωτιού. Το αυγό ως τρόφιμο αντενδείκνυται σε προβλήματα χολής.
Θα έλεγα επειγόντως να πάρεις μια επιστημονική γνώμη και να μην δώσεις τίποτ' άλλο παρά σπόρους και νερό.
Περαστικά, στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω αποτελεσματικά.
 
Χωρις να ειμαι σιγουρη οι σποροι πρεοει ννα επεσαν μετα. Το πρωι που ξυπνησαμε μια χαρα εδειχνε. Δεν μου ειχε δειξει δηγματα οτι βρίσκεται σε αναπαραγωγ φαση. Τωρα την εχω μεσα στο δωματιο κ καθεται οολυ ησυχη αλλα χωρις να δειχνει καποιο αλλο συμπτωμα
 
Αυτό το ήσυχη είναι το φυσικό της; Είναι φουσκωμένη; Γιατρό δεν έχεις;
 
Δεν βρισκω τον γιατρο της. Κανονικα επρεπε να εχει ξεσηκωσει τον κοσμο που ειναι μονη στο δωματιο αλλα απο την αλλη γνωριζωντας την συμεριφορα της απο αλλες φορες οταν με βλεπει σαλταρισμενη δεν φωναζει.Φουσκωμενη οχι δεν ειναι κ δινοντας καποιο παιχνιδι της παιζει κανονικά. Την εχω διπλα στο καλοριφερ τωρα κ την εχω σκεπασει λιγο δεν ξερω τι αλλο να κανω
 
Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς έφαγε τις τελευταίες ώρες;
Μου θυμίζει αχώνευτη πρωτεϊνούχα τροφή... σε μεγάλη συγκέντρωση.
Όταν σπάσει αυγό μέσα στο ωοτόκο σύστημα κάποιου πουλιού τότε αυτόματα οδηγείται στο θάνατο.
 
Σημερα εφαγε μονο σπορους.χτες το μεσημερι εφαγε αυγο αλλα οχι μονο ασπραδι αλλα κ κροκο που μου τονεκλεψε περιπου το 1/4 του κροκου. Κ το απογευμα πριν φυγω για δουλεια της εβαλα λιγο πορτοκαλι που της αρεσει κ λιγη φρεσκια ριγανη. Κ φυσικα τους σπορους της. Κ πριν κανα δυο μερες της εβαλα σε ενα μπολακι κατι με σπασμενα κοχυλια που εχει κ καρβουνακι κ ζεολιθο. Αν κ δε νομιζω να τα εχει αγγίξει
 
Σημερα εφαγε μονο σπορους.
Συνέχισε για λίγες ακόμη ώρες μόνο σπόρους και ανέβασε νέα φωτογραφία με τις κουτσουλιές του να δούμε την νέα εικόνα τους.
Εντάξει;
 
Συνέχισε για λίγες ακόμη ώρες μόνο σπόρους και ανέβασε νέα φωτογραφία με τις κουτσουλιές του να δούμε την νέα εικόνα τους.
Εντάξει;
Ενταξει.

IMG_20180210_162603_640x384.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παιδια πως βλεπετε να ειναι τωρα η κουτσουλια της ειναι ενταξει η μου φαίνεται;

Εμφραγμα θα κανω μ αυτο το παιδι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ουφφφφ, άντε μας άγχωσε το τρελοκόριτσο :)
Τέλεια είναι!
Τέτοια χαρά να χαζεύουμε κουτσουλιές:D

Τώρα ή στον κρόκο ή στο πορτοκάλι, πρέπει να σου κάνει δυσανεξία. Πρόσεξε αυτά τα δύο τρόφιμα στο μέλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ουφφφφ, άντε μας άγχωσε το τρελοκόριτσο :)
Τέλεια είναι!
Τέτοια χαρά να χαζεύουμε κουτσουλιές:D

Τώρα ή στον κρόκο ή στο πορτοκάλι, πρέπει να σου κάνει δυσανεξία. Πρόσεξε αυτά τα δύο τρόφιμα στο μέλλον.
Δεν πρόκειται να της ξανα δωσωτιποτε απο τα δυο κ οχι μονο. Πηρα ενα γερο μαθημα πλεον θα τρωει μονο σπορους οσο κ να μη της αρεσουν κ αποκλειστικα οτι επιτρέπεται κ ας ζηλευει
 
Σαφώς και κάνεις καλά και ρωτάς αλλά δεν χρειάζεται πανικός (σε προσωπικό επίπεδο) αν μια (ή 2 ή 5) κουτσουλιά/ες βγεί "στραβή" ή χλωμή ή νερουλή ή οτιδήποτε άλλο... Αν αυτό συνεχίζεται για παραπάνω απο μια ημέρα τότε θέλει διερεύνηση. Κανενός οι "κουτσουλιές" δεν είναι πάντα ίδιες. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μετα απο λιγες μερες δοκιμασε να δωσης ξεχωρα την μια φορα λιγο κροκο και μετα απο μερες λιγο πορτοκαλι. Ετσι σιγουρα θα ξερης τι την χαλαει κ αν οντως ητανε κατι απο τα δυο αυτα. Μπορη το καθενα μονο του να μην ενοχλη κ μονο ο συνδυασμος τους να το πειραξε το πουλι.
 
Τα πουλιά είναι πολύ ευαίσθητα πλάσματα. Έχω παρατηρήσει πως για μια-δυο νερουλές κουτσουλιές μπορεί ακόμα να φταίει και η ψυχολογία τους (δηλ αν τρόμαξε- αν κάτι μπορεί να το τάραξε). Γενικά πάντως το πορτοκάλι "φέρνει διάρροια"...
Ευτυχώς που ήταν κάτι περαστικό και η Λίνα μας είναι καλά!
 
Back
Top