Ασθένειες Γιατί ξύνεται ένα μπάτζι συνέχεια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dionushs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dionushs

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2022
Μηνύματα
20
Πόλη
larisa
Καλημέρα σας θέλω να ρωτήσω γιατί ξύνετε συνέχεια το πουλάκι και δαγκώνει τα φτερά του τινάζει την ουρά του κ.λπ.
επίσης του έχω βάλει και μια πατούρα για να ακονίζει τα νύχια του ,μήπως όμως του δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα ?
και τέλος από τότε που το πείρα (1μηνα) δεν το έχω κάνει μπάνιο διότι φωβάτε την μπανιερα μια μικρη ειναι . ευχαριστώ πολυ
 
θέλω να ρωτήσω γιατί ξύνετε συνέχεια το πουλάκι και δαγκώνει τα φτερά του τινάζει την ουρά του κ.λπ
Καλησπέρα.
Όλα αυτά που περιγράφεις, εφόσον δεν γίνονται σε υπερβολικό βαθμό, είναι φυσιολογικά.
Εάν δεν υπάρχουν εξωπαράσιτα (ψείρες) το ξύσιμο είναι αγαπημένη συνήθεια των παπαγάλων ειδικά σε περιόδους πτερόρριας.
Τα φτερά του πιστεύω δεν τα δαγκώνει, τα περιποιείται με το ράμφος του.
Όσο για την ουρά του μπορεί να το κάνει από χαρά και ικανοποίηση.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο.


έχω βάλει και μια πατούρα για να ακονίζει τα νύχια του ,μήπως όμως του δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα ?
Όχι, εφόσον το μέγεθος της είναι κατάλληλο για budgie.
από τότε που το πείρα (1μηνα) δεν το έχω κάνει μπάνιο διότι φωβάτε την μπανιερα
Μπορείς να το κάνεις εσύ μπάνιο, να το ψεκάσεις δηλαδή με νερό από κάποια μικρή απόσταση (20-30 εκατοστών), καλύτερα πρωινές ώρες.
Παρόλα αυτά επειδή οι παπαγάλοι κρύβουν πολύ καλά την οποία αδιαθεσία τους, εσύ θα πρέπει να παρατηρείς καθημερινά την συμπεριφορά του και τα περιττώματα του.
Οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να σε προβληματίσει.
 
Back
Top