Ασθένειες Καναρίνι ξύνεται συνέχεια

Αφήνεις τα πουλιά στο ίδιο κλουβί...
Και απλά από απόσταση παρακολουθείς.
Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... μας γράφεις να βοηθήσουμε.
 
Σας ειπα τι μου είπε η κτινιατρος να κανω κ βλεπω οτι το πουλι αλαξε συμπεριφορά προς το καλύτερο κ εσεις μου λέτε να το βαλω ξανα μεσα στο κλουβί κ σας ειπα να το βαλω δυλαδη μεσα παλι κ μα μην ακουσω την γιατρο αυτο ειπα;
 
Κώστα δεν κατάλαβα καλά την πρόταση της γιατρού.
Ασφαλώς και αυτή θα ακολουθήσεις...
Τις δικές μου συμβουλές θα τις ακολουθήσεις αφού αποκατασταθεί η εντελώς η υγεία του.
Εντάξει;
 
Κώστα θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα, αν γίνεται (δεν είναι υποχρεωτικό φυσικά) να πάρω και απάντηση σε αυτές:
  1. Η Κτηνίατρος που ρώτησες, εξέτασε το πουλί; Το είδε; Η επικοινωνία σας ήταν μήπως προφορική χωρίς να είναι εκεί το πουλάκι;
  2. Η Κτηνίατρος έχει γνώσεις από πουλιά;
  3. Οι περιβόητες φωτογραφίες της καρίνας, των κουτσουλιών του αρσενικού, πότε θα ανέβουν;
  4. Τα πουλιά τα είδες μήπως ο ίδιος να ζευγαρώνουν κάποια στιγμή, πριν η θηλυκιά αρχίσει να γεννά αυγά;
Θέλω να πω ότι αισθάνομαι ότι "μιλάμε στον αέρα " που λέμε, δλδ, χωρίς δεδομένα όπως οι φωτογραφίες τα οποία θα ήταν ευθύς εξαρχής τουλάχιστον κάποια στοιχεία ώστε να μπορούμε να εικάσουμε το τι συμβαίνει.
Επίσης νιώθω πραγματικά την ανάγκη να πω, ότι δεν γίνεται με τίποτα το πουλί, επειδή δεν του κάθεται η κανάρα, να μην τρώει για να την ταΐζει ή να μην τρώει από τη στενοχώρια του ή να ξύνεται διαρκώς για λόγους ερωτικής ανικανοποίητης επιθυμίας.
Και φυσικά (γνώμη μου), μέχρι να ξεκαθαρίσεις ότι το πουλάκι πραγματικά δεν ασθενεί, μην διανοηθείς να το ξαναβάλεις στο ίδιο κλουβί με τη θηλυκιά, ούτε καν σε κοντινή απόσταση και διακριτικά και ήσυχα καθάρισε το κλουβί με την κανάρα όσο καλύτερα γίνεται, χωρίς φυσικά να το μετακινήσεις, άλλαξε ταΐστρες, άλλαξε κλαδάκια, άλλαξε το υπόστρωμα, αυγοθήκες, άλλαξε ό,τι μπορεις να φανταστείς, αλλά θα βγάζεις κάτι κι επιτόπου θα βάζεις στην ίδια ακριβώς θέση κάτι ανάλογο ή ίδιο, ώστε να μην διατράξεις την αίσθηση τάξης που έχει η κλώσσα σου.
 
Μηλησαμε τηλεφωνικος κ μου ειπε να τον βγαλω εξω απο το κλουβί κ να τον αφησω μονο του να ηρεμηση γιατι ειναι πρωταρης το πουλι σας ειπα σταματησε να ξυνετε. Κ να ειναι ηρεμο κ αρχισε να τρωη κπιο συχνα. Απ οτι έτρωγε κ σημερα χαλασε τον κοσμο να κελαηδαει Κ του εχω βαλη. Μονο τροφη κ η κουτσουλιες αρχιζουν να γινοντε λιγο πιο χοντρες σαν να αρχιζη να στρωνουν βλεπω! Οποτε τον αφηνω έτσι για λιγο κ να τον ξανα βαλω με την θυλικια κ να δω κινησεις; ΝαιΤον ειχα δει πρην ζευγαρουσουν να την βατευεις τρεις φορές την ημέρα κ εχει πεντε αυγα! Τωρα μέσα η φωλια! Η γιατρος είναι εκπαιδεύτρια κ εχει σπουδαση ψυχολογια πτινων ετσι μου ειπε στο εξωτερικο! Παντος εγω το πουλι το βλεπω να ειναι καλύτερα τώρα να περνη τα πανω του! Κ δεν ξινετε! Με μανια οπος εκανε εγω αυτα που είδα να κανη ειπα παιδια κ νομίζω οτι αν την διαβαση κ καποιος που δεν ξερει θα μαθη κ κατι παραπανω οπος μάθενω κεγωοσ αρχαριος
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φωτογραφιες δεν εχω την δυνατότητα να στηλω χίλια συγγνώμη δε. Στελνη το ταμπλετ μου το προσπαθήσα αλλα δεν στελνη
 
Back
Top