Αναπαραγωγή Γιατί ο κάναρος ή η κανάρα σπάζουν τα αυγά τους;

Γιάννη μετά από πόσες μέρες τα εγκαταλείπει σε περίπτωση που είναι άσπορα; Είναι προτιμότερο να περιμένουμε να το κάνει εκείνη ή τα αφαιρούμε μετά την ωοσκόπηση;

Δεν ξέρω κατά πόσο σκέφτονται σαν εμάς, γιατί το ένστικτο χτυπάει άμα βλέπει τα αυγά της, άμα δεν τα βλέπει;. Αν δεν έχει αυγά δεν θα κλωσήσει φαντάζομαι, οπότε θα ξαναπροετοιμαστει και θα ξανακάνει. Δεν το ξέρω με σιγουριά, απλά δεν βλέπω και το λόγο να μείνουν άσπορα αυγά στη φωλιά.

Στάθη και Μιράντα το θέμα με τα άσπορα αυγά πρέπει να μην περνά στα ψιλά γράμματα. Και να μην απομακρύνουμε τα αυγά από τη φωλιά αν δεν κάνουμε εκ νέου ωοσκόπηση τη δέκατη μέρα επώασης ώστε να αποκλείσουμε εντελώς το ενδεχόμενο να κάνουμε λάθος. Κάποιες πρωτάρες κανάρες στην πρώτη κυρίως ωοτοκία και μάλιστα όταν αυτή είναι σχετικά νωρίς, δεν ανεβάζουν αμέσως θερμοκρασίες επώασης. Αλλά για 2-3 μέρες κάθονται συντηρώντας τα αυγά τους... και σιγά σιγά ξεκινούν τη διαδικασία. Με δυο τρεις μέρες καθυστέρηση η ωοσκόπηση την έβδομη μέρα δεν θα έχει και πάρα πολλά να μας δείξει... ειδικά αν δε γίνει με τη δέουσα προσοχή. Αντίθετα τρεις μέρες περισσότερες θα μας προφυλάξουν από πιθανά σφάλματα.
Θεωρώ λοιπόν πως είναι καλό να αφήσουμε το χρόνο λίγες μέρες παραπάνω να μας δείξει ρεαλιστικά την του μέλλοντος πορεία...
Έτσι ή αλλιώς η κανάρα την επόμενη ωοτοκία θα την κάνει με σχετικά μεγάλη απόσταση και δύσκολα επηρεάζεται από αυτό το "παραπάνω" χρονικό διάστημα.
Αν τώρα κλωσήσει τα αυγά και δεν δει απογόνους κάποια στιγμή στις 17-18 μέρες (περίπου) θα εγκαταλείψει τη φωλιά ενστικτωδώς... Ίσως να επηρεάζεται και από την έλλειψη ζωής, ήχων και κραδασμών που δίνουν οι νεοσσοί στα εκκολαπτόμενα αυγά.
 
Θα μας ενημερώσεις Stfns άλλωστε τόσο για την πορεία των αυγών, όσο και για τη συνέχιση του ζευγαριού... και θα βγάλουμε και κάποια συμπεράσματα... Κυρίως για τις παραπάνω σκέψεις μου... ώστε να "κλείσει" και το ερώτημά μου...
Έτσι δεν είναι;

Λοιπόν από τα τρία αυγά που έσωσα από τον αρσενικό τα 2 έσκασαν σήμερα! Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως νιώθω... Εκτός του ότι δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη. Μόλις τα δακτυλιδώσω θα βγάλω και φωτογραφίες. Εύχομαι να την παλέψουν! Μου έχουν πάρει τα μυαλά δύο σταλιές χνούδια! Ευτυχώς η μαμά τους αν και μόνη της τα καταφέρνει μια χαρά!
 
Λοιπόν από τα τρία αυγά που έσωσα από τον αρσενικό τα 2 έσκασαν σήμερα! Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως νιώθω... Εκτός του ότι δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη. Μόλις τα δακτυλιδώσω θα βγάλω και φωτογραφίες. Εύχομαι να την παλέψουν! Μου έχουν πάρει τα μυαλά δύο σταλιές χνούδια! Ευτυχώς η μαμά τους αν και μόνη της τα καταφέρνει μια χαρά!
Να σου ζήσουν Στέφανε! :D
 
Λοιπόν από τα τρία αυγά που έσωσα από τον αρσενικό τα 2 έσκασαν σήμερα! Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως νιώθω... Εκτός του ότι δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη. Μόλις τα δακτυλιδώσω θα βγάλω και φωτογραφίες. Εύχομαι να την παλέψουν! Μου έχουν πάρει τα μυαλά δύο σταλιές χνούδια! Ευτυχώς η μαμά τους αν και μόνη της τα καταφέρνει μια χαρά!
Και θα συνεχίσει η μαμά μόνη της να τα μεγαλώσει.
Όταν ο πατέρες "στέκεται" επιθετικά στην μητέρα ή στη φωλιά η καλύτερη κίνηση είναι η απομάκρυνσή του από το κλουβί.
Αν παραμείνει κινδυνεύουν τα μικρά από ασιτία, μια και η μητέρα στην προσπάθεια να τα προστατέψει από τον επιθετικό πατέρα δεν θα σηκωθεί να φάει. Όπως όλοι καταλαβαίνουμε πως αν δεν τραφεί, δεν θα μπορέσει να ταΐσει και τα μικρά της. Ειδικά μετά τις 2-3 μέρες που οι απαραίτητες ποσότητες τροφής μεγαλώνουν. Σταδιακά οι νεοσσοί εξασθενίζουν και πεθαίνουν...
Μάλιστα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ορατό το στάδιο άρνησης τροφής απ' αυτούς 10-12 ώρες πριν και τον θάνατό τους
 
Back
Top