Γενικά Γιατί ο σπίνος μου δεν κελαηδάει;

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Γεια και χαρα σε ολους
Εχω εναν αρσενικο και πολυ ημερο Σπινο, ειναι 2 ετων και τον βρηκα περιπου 10 με 15 ημερων σε ηλικια, τραυματισμενο και σε κακη κατασταση.
Τον εκανα καλα γιναμε καλοι φιλοι αλλα εχει ενα προβλημα δεν κελαιδαει δυνατα και σωστα Του δινω 2 ειδων σκουλικια καθε μερα
Ειχα ξανα σπινους και τραγουδουσαν υπεροχα και δυνατα. Μηπως ξερει καποιος τι γινετε; Eυχαριστω πολυ!
 
Έχει ακούσει ποτέ του τραγούδι άλλου σπίνου;
 
Έχει ακούσει ποτέ του τραγούδι άλλου σπίνου;
Εχει πολους εξω και του βαζω να ακουει απο cd.
Θελει ακομα να τον ταιζω στομα με στομα και κανει σαν μωρο.
Ειναι 2 ετων.
Τραγουδαει με τις ωρες αλλα ειναι βραχνη η φωνη του.
Ειναι σε πολυ καλη κατασταση.
 

Συνημμένα

  • DSC_0002 - Αντιγραφή -  Αντιγραφή.webp
    DSC_0002 - Αντιγραφή - Αντιγραφή.webp
    19,5 KB · Προβολές: 97
  • IMG_401456.webp
    IMG_401456.webp
    14,4 KB · Προβολές: 99
Που είχε το τραύμα; Μου φαίνεται σχετικά μικρόσωμος, είναι ή με γελά η φωτό;
 
Που είχε το τραύμα; Μου φαίνεται σχετικά μικρόσωμος, είναι ή με γελά η φωτό;
2 σπασμενα δαχτυλα στα ποδια ειχε οταν τον βρηκα,
και ειχε να φαει μερες.
Εχεις δικιο ειναι 2 ετων και οι σπινοι του Δασους ειναι πιο μεγαλοι και τα δαχτυλα των ποδιων του ειναι λεπτα, τι να πω δεν ξερω αλλα κατι συμβαινει το οποιο δεν το αντιλαμβανομαι μεχρι στιγμης.
Εγω του εχω ενα κλουβι μεταλικο 1 80 x 1 00 ειναι παντα καθαρο, στον πατο ριχνο αμμο και την αλαζω 2 φορες την εβδομαδα, καθαρο νερο, μια μεγαλη πισινα και το νερο αλαζετε καθε πρωι.
Η κλουβα λαμπει απο καθαριωτητα και για παρεα εχει ενα θυλικο καναρινι.
Καθε μερα ανοιγω την πορτα και ειναι ελευθερα για 4 - 5 ωρες.
Παντος το μεγεθος του ειναι μικρο ακομα και τα δαχτυλα του επισης, τα οποια κολησανε μετα απο λιγες μερες, αλλα ειναι λιγο στραβα.
Ερχετε κοντα μου και κανει ακομα παιδικες φωνες για να τον ταισω.
Σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον σας, Υγεια καλη σε σας και τα Ζωακια σας.
 
Με βάση το ιστορικό του δεν με εντυπωσιάζει που έμεινε πίσω σε ανάπτυξη, τα στραβά του δάχτυλα και ότι δεν έχει το ίδιο ρεπερτόριο με τα άγρια αδέρφια του, όλα δικαιολογούνται.
Το μόνο ανησυχητικό είναι η βραχνή φωνή που ίσως να οφείλεται σε Ακάρεα της τραχείας (όπως αναφέρει ο PAIANAS παραπάνω) ή σε κάποιο άλλο αναπνευστικό πρόβλημα.
 
Με βάση το ιστορικό του δεν με εντυπωσιάζει που έμεινε πίσω σε ανάπτυξη, τα στραβά του δάχτυλα και ότι δεν έχει το ίδιο ρεπερτόριο με τα άγρια αδέρφια του, όλα δικαιολογούνται.
Το μόνο ανησυχητικό είναι η βραχνή φωνή που ίσως να οφείλεται σε Ακάρεα της τραχείας (όπως αναφέρει ο PAIANAS παραπάνω) ή σε κάποιο άλλο αναπνευστικό πρόβλημα.
Μια φορα εκανε σαν να φτερνιζετε επαναλαμβανομενα για 5 περιπου δευτερολεπτα και αρκετες φορες καθε μερα για 5 μερες και του εβαλα στο νερο του med V, αυτο εχει ριγανη μεσα και του περασε.
Εγω μενω τωρα στη Γερμανια και εδω οποιος εχει αγρια πουλια του τα περνουν, αλιως θα τον ειχα παει στον κτηνιατρο μου, ο οποιος ειναι πολυ εμπειρος, επειδη εργαζοταν για πολλα χρονια σε μια κρατικη υπηρεσια που θεραπευουν αγρια ζωα και ειναι και διπλα απο το σπιτι μου.
Οποτε οπως αντιλαμβανεστε ειναι οτι κανω μονος μου.
 
Back
Top