Γενικά Γιατί πέθαναν καρδερινες λουγαρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andrews69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andrews69

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
548
Πόλη
Καλλιθέα
για σας ειμαι ο Ανδρεας απο Αθήνα προχτες μου ψοφησαν5 καρδερινες και 3 λουγαρα μαζι χωρις τα γνωστα συμπτωματα φουντωμα κουλουριασμα κτλ βεβαια αφησα και τα υπολειπα ελευθερα φοβηθηκα μην ψοφησουν και αυτα. Ειναι αγρια τα δικα μου μηπως μπορει να ξερει κατι γιατι μπορει να εγινε αυτο
και χωρις λογο και χωρις προειδοποιηση δηλ συμπτωματα. Ευτυχως κρατησα το πιγκουινακι τουλαχιστων

Δεν κραταω κακια που κανενας δεν μου ειπε χρονια πολλα Προφανως γιατι ειναι νεο μελος και δεν με γνωριζεται ακομα (ειμαι καλο παιδι παντως)
 
ανδρεα χρονια πολλα εστω και καθυστερημενα {να μπαινεις στο φορουμ να σε μαθουμε και επισης να σε βλεπουμε εδω για να μη σε ξεχναμε βρε} τα πουλια ποτε τα αγορασες και ηταν αγρια 'η εκτροφης;
 
Δεν κραταω κακια που κανενας δεν μου ειπε χρονια πολλα Προφανως γιατι ειναι νεο μελος και δεν με γνωριζεται ακομα (ειμαι καλο παιδι παντως)
:D Χρόνια σου πολλά βρε Ανδρέα, να 'σαι καλά.
 
Οπως είπε και ο ίδιος "είναι άγρια".
Πρόκειται μάλλον για τη γνωστή μελαγχολία των άγριων πτηνών που δεν μπορούν να ζήσουν σε κλουβάκι, όταν έχουν συνηθίσει να πετούν ελεύθερα...

Μήπως αφού άφησες και τα υπόλοιπα "άγρια"ελεύθερα, τα επόμενα πουλάκια σου να ήταν αποκλειστικά εκτροφής;
Καναρίνια ας πουμε... υπάρχουν όλων των ειδών, κάτι θα βρεις που να σου αρέσει. Παρουσιάζουν το πλεονέκτημα ότι δεν ψοφάνε στο κλουβί από μελαγχολία, αφού εκεί γεννήθηκαν. Κελαηδάνε και όμορφα.
Σκέψου το...
 
Αγρια ηταν αλλα οπως ολα τα πουλια μου ηταν αγρια και ηταν ποιο ανθεκτικα απο ολα τα αλλα κατα την γνωμη μου φυσικα
 
σιγουρα δεν ξαναπιανω ελευθερα και μαλλον παω για εκτροφης καμια συμβουλη για να αγορασω απο καπου στην Αθηνα.υστ. Ευχαριστώ για τα χρονια πολλα
 
ολο και καποιος θα εχει περρισεμα πουλια εδω οποτε ρωτα και κατι θα γινει ανδρεα και μην απογοητευεσαι εχει και αγριπουλια εκτροφης να ασχοληθεις να σαι καλα παντως και μην στεναχωριεσαι
 
Oυδέν κακό αμιγές καλού!

Λοιπόν Ανδρέα, μπορεί να μην ξέρω να σου πώ την αιτία για την οποία έχασες τα πουλάκια σου, που είναι σίγουρα πολύ λυπηρό γεγονός, όμως ξέρω οτι σίγουρα είσαι πολύ καλό παιδί. Το να ελευθερώσεις τα υπόλοιπα άγρια πουλάκια σου προκειμένου να μην τα χάσεις και αυτά, είναι δείγμα της ευαισθησίας του χαρακτήρα σου. Σκέψου την πρόταση του Δαμιανού, την βρίσκω πολύ σωστή! 🙂

Και για να μην το ξεχάσω: Πολύχρονος!
 
Γιατι; ..8 πουλια τα εχασες; Μονο εσυ μπορεις να σκεφτεις και να.. Ξερεις.. Ειναι λυπηρο πολυ! Δεν ξερω αν ωφειλεται σε στρες..ή σε κακομεταχειρηση... Ελλειπη φροντιδα και τα σχετικα. Ξερω μονο να πω σε ολους τους ''νεους'' να δειχνουν μεγαλυτερη υπευθυνοτητα. Κοιτα πως τα χεις.. Τι θελουν.. Τι χρειαζοντε... Και πραξε με ωριμοτητα...ψαξτο λιγο. Δεν θα σου πω αστα.. Που να τα αφησεις; Στον Βοτανικο;(νομιζω Αθηνα εισαι).. Απλα φροντισε τα!
Πολυχρονος εστω και αργα..
 
Σοφια μου στο δικο μου το σπιτικο δεν υπαρχει κακομεταχειριση τα πουλια τα εχω γιατι τα αγαπω πως ειναι δυνατον να φροντιζεις πουλια και να μην τα προσεχεις ειναι κατι που δεν ταιριαζει εκτος αν εχεις ενα δυο γιατι τα πηρες δωρο στο παιδι σου και τα θεωρεις μπελα εγω αντιθετα απο την κορη μου 5ετων τα εχω σε αποσταση για να μην τα τρομαζει με εκτιμηση Ανδρεας
 

Σχετικά θέματα

Back
Top