Ασθένειες Γιατί πέθαναν τα ζεμπράκια μου;

Φοίβος φιλε ξέρεις τι εννοώ δηλ Γιατί μου πέθαναν νωρίς τι έκανα λάθος μήπως χρειάζονται φάρμακα μήπως δεν τα φροντίζω όσο πρέπει μήπως επειδή δεν τους αλλα ζω την άμμο Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τα ζεμπρακια γι'αυτό θέλω μια μικρή βοήθεια από σας

Και όταν πάρω καινούριο τι θα πρέπει να κανω

Πάντως το αρσενικό παρατήρησα τώρα τελευταία να μην κελαηδαει να μην κουτσουλαει τίποτα δεν μου έκανε είναι φυσιολογικό?
 
Η αλήθεια είναι ότι συμβουλές που αφορά θεραπείες και ερώτησης τύπου "γιατί πέθανε το πουλάκι" είναι κατά 90% εικασία.
Aκριβές αιτια του θανάτου μπορεί να πει μονο ο πτηνιατρος κάνοντας την νεκροψία και καλλιέργειες μερικές ώρες μετά το θάνατο του πουλιού. Όλα τα αλλα είναι "περίπου", "μπορεί" και "ίσος"...

Πιστεύεις ότι ο Κώστας έχει αρχείο με φωτογραφίες απο τα άρρωστα πουλιά του ένα χρόνο μετά; Απο τις κουτσουλιές και τις κοιλιές τους; ...

Αυτό που είπε ο Ανέστης, προσωπικά το κάνω εδώ και πολλά χρονια. Κρατάω ένα πολύ μεγάλο αρχείο (φωτογραφικό και σημειώσεων) από πουλια που έχουν αρρωστήσει και έχουν πάρει κάποια θεραπεία. Ειδικά αν έχετε από 10 πουλάκια και πάνω. Θα έρθει ο καιρός που πιθανότατα θα ξαναγυρίσετε στις φωτογραφίες αυτές και θα σας φανούν μια μέρα χρήσιμες.
 
Φοίβος φιλε ξέρεις τι εννοώ δηλ Γιατί μου πέθαναν νωρίς τι έκανα λάθος μήπως χρειάζονται φάρμακα μήπως δεν τα φροντίζω όσο πρέπει μήπως επειδή δεν τους αλλα ζω την άμμο Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τα ζεμπρακια γι'αυτό θέλω μια μικρή βοήθεια από σας
Μπορούμε να σου πούμε κάποιες γνώμες για πιθανά λάθη σου, αν μας πεις πως τα φρόντιζες.
Και όταν πάρω καινούριο τι θα πρέπει να κανω
Πριν πάρεις καινούργια, άρχισε διάβασμα, μ' αυτά και με άλλα πολλά σιγά-σιγά:
<Link Removed>
Ισχύει για όλα τα πουλιά
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/
 
Νερό τους αλλα ζω κάθε Τρίτη μέρα τροφή κάθε Τετάρτη μέρα συνήθως μια ευδομαδα τους αλλα ζω τροφή άμμος δεν τους αλλα ζω ποτέ τους Ρίχνω συνήθως Φαρμάκη για τις ψείρες και δεν τους κάνω τίποτα αλλο

Φάρμακο ενουσα
 
Νερό τους αλλα ζω κάθε Τρίτη μέρα τροφή κάθε Τετάρτη μέρα συνήθως μια ευδομαδα τους αλλα ζω τροφή άμμος δεν τους αλλα ζω ποτέ τους Ρίχνω συνήθως Φαρμάκη για τις ψείρες και δεν τους κάνω τίποτα αλλο
Δεν καθάριζες ποτέ τον πάτο εννοείς; Κι έζησαν 6 χρόνια;
Δεν σχολιάζω κάτι, όλα λάθος. Διάβασε αυτά που σου έβαλα και θα το καταλάβεις και μόνος σου. Υπάρχουν πολλά άρθρα που θα σε μάθουν ποιο είναι το σωστό.
 
Παντός σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δυνεται δεν το ήξερα ότι πρέπει να κρατάω αρχιο με φωτογραφίες από άρρωστα πουλιά και ευχαριστώ για τις πληροφορίες το πως να κάνω την καλή διατροφή για τα πουλια
 
Φοίβος φιλε ξέρεις τι εννοώ δηλ Γιατί μου πέθαναν νωρίς τι έκανα λάθος μήπως χρειάζονται φάρμακα μήπως δεν τα φροντίζω όσο πρέπει μήπως επειδή δεν τους αλλα ζω την άμμο Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τα ζεμπρακια γι'αυτό θέλω μια μικρή βοήθεια από σας

Τα πουλια μπορεί να πεθαίνουν και σε καλύτερες συνθήκες. Είναι ευαισθητα πουλια και υπάρχουν 1000 λόγοι που μπόριε να μην τα προσέξει ένας άνθρωπος. Είναι λογικό. Ειδικά αν είναι τα πρώτα σου πουλάκια.

Έγραψες ότι το θηλυκό πέθανε το μάιο κι το άλλο τώρα. Έχει παιράζει αρκετό καιρό. Και πιθανόν οι θάνατοι δεν είναι από ίδια αιτια.

Απλά προσπάθησε να τα παρακολουθείς πιο πολύ και να είσαι παρατηρητικός. Π.χ. Δεν μπορεί ένα ζεμπράκι να μην κάνει κουτσουλιές. Μπορεί να κάνει πιο σπανια, πιο μικρά η μονο με υγρό κουτσουλιά... αλλα δεν γίνετε να μην κάνει καθόλου... αν δεν κάνει σε 7 ώρες θα είχε πεθάνει.

Το πουλάκι μπορεί να είχε κάνει μπάνιο και να έχει κρυώσει στο ρεύμα αέρα η aircondition. Μπορεί να κόλλησε κάτι από σπουργίτια που επισκέφτονται το μπαλκόνι σου. Μπορεί από κάποιο στρεσάρισμα να έχει πέσει η άμυνα του οργανισμού του και αρρώστησε.

Το πουλάκι πάντα έχει κάποια καλά και κακά βακτήρια στο οργανισμό του. Όμως είναι όλα σε ισορροπία. Αλλα με παραμικρό η ισορροπία χαλάει και αρχίζουν οι αρρώστιες. Μύκητες, βακτηριακά, διαφορα παράσιτα και πρωτόζωα...

Προσπάθησε να παρέχεις στα πουλάκια σου όσο γίνετε δυνατόν καλύτερες συνθήκες. Και έτσι θα μικρύνει πιθανότητα αρρώστιας και απροβλεπτων θάνατον.
 
Σε ευχαριστώ πάντως ότι ερχόντουσαν σπουργίτια ερχόντουσαν τις περισσότερα φορές
 
Νερό τους αλλα ζω κάθε Τρίτη μέρα τροφή κάθε Τετάρτη μέρα συνήθως μια ευδομαδα τους αλλα ζω τροφή άμμος δεν τους αλλα ζω ποτέ τους Ρίχνω συνήθως Φαρμάκη για τις ψείρες και δεν τους κάνω τίποτα αλλο

Aν δεν έχεις σύστημα αυτοματου ποτισμού πρέπει να αλλάζεις το νερό κάθε μέρα. Μπορείς να πάρεις ειδικά σκευάσματα που προστατεύουν το νερό από τα βακτήρια αλλα κι με αυτό θα αλλάζεις το νερό κάθε 2 μέρες... ίσος... αν πάρεις ποτίστρες με μύτη με μπίλια και θα μάθεις τα πουλια να πίνουν από αυτές ποτίστρες θα μπορείς να αλλάζεις το νερό μια φορα στις 3 μέρες.

Το φαγητό μπορείς να δίνεις όταν βλέπεις ότι τελειώνει. Αλλα πρόσεχε να μην είναι η ταΐστρα γεμάτη με μονο φλούδια. Τα πουλιά δεν πρέπει να κουτσουλάνε στις ταΐστρες. Πάρε αυτόματες ταΐστρες που παίρνουν άμεσος μισό κιλό μίγμα και σε κρατάνε για μια εβδομάδα.

Καθαρισμό κλουβιών είναι το παν! Και αν στα κλουβιά σου υπάρχουν βουνάκια από κακά τους να είσαι σίγουρος ότι τα πουλια τα χάνεις από έλλειψη κατάλληλης φροντίδας. Πρέπει να είναι σε καθαρά κλουβιά. Όχι σκουριασμένα και μικρά. Προστατευμένα από κάθε εισβολέα.

Φτιάξε ένα κλουβί για να χαρεί το μάτι σου κι όχι απλά να λες ότι κάπου εκεί στο γκαράζ έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια. Φτιάξε τόσο όμορφο κλουβί για να τα θαυμάζεις! Να πεις, ότι αυτά ζουν καλύτερα από σένα. Φτιάξε το έτσι για να ζηλέψεις εσύ ποσο ωραία ζούνε αυτά! ... Κι εσύ καλύτερα.

... Αν δεν θα τους προσφέρεις, δεν θα πάρεις.
 
Back
Top