Αναπαραγωγή Γιατί πεθαίνουν οι νεοσσοί των καναρινιών μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Raffi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Raffi

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Evros
Καλησπέρα. Είμαι η Ραφαέλα, έχουμε 2 καναρίνια και δεν γνωρίζουμε και πολλά από πτηνά.
[automerge]1648982049[/automerge]
Καλησπέρα. Εχουμε 2 καναρίνια (αρσενικό - θηλυκό).
Εμεις αγοράσαμε τον αρσενικό και στην πορεία μας χάρισαν την θηλυκια. Δεν γνωρίζω από πουλιά καθόλου και ο αντρας μου τωρα μαθαίνει.
Τα βάλαμε σε κοινό κλουβί να γνωριστούν, δεν τα πήγαιναν πολυ καλα στην αρχή, όταν είχαμε το πλέγμα στην μέση του κλουβιού πήγαιναν και ακουμπούσαν τα ραμφη τους και μολις βγάζαμε το χώρισμα μάλωναν... κράτησε καποιο διάστημα αυτη η διαδικασία.. ώσπου μας έκαναν 4 αβγουλακια τα οποία εκκολαφθηκαν ολα. Ομως μερα με την μερα μας πέθαναν ολα. :(
Τα 2 τα βρήκαμε κάτω από την φωλιά και τα αλλα 2 τα βρήκαμε σημερα πεθαμένα μεσα στη φωλιά.
Τους δίναμε μονο βρασμένο αβγό (για τα ενήλικα) εκτός απο την τροφή-σποράκια.
Επειδή έχουμε και 2 μικρα παιδια, προσπαθήσαμε πολλά να τα έχουμε καπως ήρεμα.τα βάλαμε μπροστα στην μπαλκονοπορτα και το κλουβι το είχαμε καπως σκεπασμένο απο την μεριά του σπιτιού ώστε να μην μας βλέπουν. Γενικώς τα αφήσαμε στην ηρεμία τους και στην μοίρα τους θα ελαγα..νομίζοντας οτι η φύση θα κανει την δουλειά της.
Τωρα ψάχνοντας στο ίντερνετ, ανακάλυψα ότι έπρεπε εμεις οι ίδιοι να τα ταΐζουμε. Μαλλον φταίμε και αυτο μεγάλωσε την στεναχώρια μου.
Τα πουλακια δεν τα έχουμε βγάλει από το κλουβί γιατι ως τωρα φροντιζαμε να μην βάλουμε τα χέρια μας μέσα στο κλουβί, να μην τα κουνησουμε, να μην τα πειράξουμε.
Απο εδω και πέρα τι κανω; τα 2 πουλακια πέθαναν σημερα. Το τελευταίο το πρωί πριν φυγει ο αντρας μου στη δουλειά ζούσε ακόμα..σκέφτομαι μήπως και δεν έχει πεθάνει αλλα είναι ατάιστο και απο αδυναμία δεν φαίνεται η αναπνοή του ή οι παλμοί του.αν το τάιζα εγω τωρα κατι, μήπως και το εσωζα... δεν ξερω.
Απο εδω και πέρα τι κανω; να τα πάρω μέσα από το κλουβί, να το καθαρισω; να βγαλω την φωλια; να χωρίσουμε το αρσενικό απο το θηλυκό να μην ξανα ζευγαρώσουν συντομα;
Συγνωμη για τις πολλές απορίες και το μεγάλο κείμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Raffi καλώς ήρθες.
Να τοποθετήσεις το αδιαφανές διαχωριστικό με τον κάναρο στην μια μεριά και την κανάρα στην άλλη.
Αφαίρεσε την φωλιά και τα νεκρά μικρά.
Διάβασε τα παρακάτω και κάνε σωστή διατροφική προετοιμασία πριν ξαναδοκιμάσεις μετά από ένα μήνα.
 
Τωρα ψάχνοντας στο ίντερνετ, ανακάλυψα ότι έπρεπε εμεις οι ίδιοι να τα ταΐζουμε. Μαλλον φταίμε και αυτο μεγάλωσε την στεναχώρια μου.

Αυτό το internet...
Πολλές πληροφορίες καθόλου γνώσεις...

Αλίμονο αν θα έπρεπε να ταΐζουμε εμείς τους νεοσσούς, αυτό είναι κάτι που πρέπει να συμβαίνει σπανιότατα και κάτω από ειδικές συνθήκες/περιπτώσεις...

Ο κακός αιμοβόρος αρσενικός και το θηλυκό που δεν ταΐζει είναι περισσότερο αστικός μύθος παρά πραγματικότητα και μάλιστα στη συχνότητα που αυτά εμφανίζονται στο internet...

Κατά τα άλλα κάνεις ότι σου προτάθηκε.
 
@TZANNSPY η αλήθεια είναι πως βλέπαμε τα πουλακια μας συνέχεια πανω απο τα μικρά τους και τον αρσενικό να βοηθάει. ομως τωρα που διαβάζω τα αρχεία βλεπω πως είχαν ελλείψεις στην διατροφή τους. ...μηπως για αυτό μας βγηκαν αδύναμα;... γιατι να πέθαναν τα πουλάκια;... πριν που καθάριζα το κλουβί ειδα πως το τελευταίο που ηταν και το πιο μεγαλόσωμο απο ολα, είχε σπορακι στον λαιμό του. Αρα δεν ηταν ατάιστο.
[automerge]1648998362[/automerge]
@Φοίβος σε ευχαριστώ!
 
@Φοίβος μαλλον το βρήκαμε το πρόβλημα. τις πρώτες μερες που γεννήθηκαν τα πρώτα πουλακια, όπως και σήμερα, η φωλια δεν ηταν καθαρή. Πιθανολογώ λοιπόν, βάσει του άρθρου, οτι το θεμα ηταν γαστρεντερικο...
 
Back
Top