Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί των καναρινιών μου πεθαίνουν

τους έχω αυτό το κίτρινο,
Αν αυτό το κίτρινο δεν είναι συσκευασμένη αυγοτροφή και είναι η λεγόμενη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ σοπ ως το πιο κατάλληλο προιόν για την διατροφή των καναρινιών μας καλύτερα να μην το ξαναβάλεις. Το βραστό αυγουλάκι ή μια χειροποίητη αυγοτροφή αν έχεις χρόνο και διάθεση είναι ό,τι πρέπει πέρα από τους σπόρους! 😉

και ένα μπαστουνάκι κρεμασμένο (νομίζω με βιταμίνες).
Και αυτό δεν τους είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητο! Καλό θα ήταν να το αποφεύγεις γιατί δίνει μόνο λίπος και τίποτα παραπάνω.

πρέπει να κάνω κάτι με αυτό
Να κάνω κάτι το 4ο αυγό που δεν έχει εκκολαφτεί ακόμα;
Κάποια στιγμή να το βγάλεις από μέσα απ τη φωλιά.

Να βάλω και γλιστρίδα από αύριο; Τα μικρά μου είναι περίπου 4ων ημερών(υπολογίζω ότι γεννήθηκαν κατά τις 15 με 16 και έχουμε 20).
Όχι ακόμα είμαι μικρούλια. Βραστό αυγό μόνο. Μόλις το μικρότερο γίνει 7 ημερών ξεκίνα με μηλαράκι και μετά μόλις το μικρότερο γίνει 10 ημερών μπορείς κάθε μέρα να τους βάζεις και από κάτι διαφορετικό (γλυστριδα, κολοκυθάκι, καρότο κτλ) αλλά όχι υπερβολές.
Προς το τέλος της βδομάδας να βγάλω τη φωλιά και να κάνω γενική καθαριότητα στο κλουβί και στη φωλιά και να κάνω και το τελευταίο ψειροσκόνισμα; (έχω και το σπρέι, όμως φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω)
Γενικά δεν είναι ακόμα ώρα για καθαριότητα. Όταν τα μικρά γίνουν περίπου 10 ημερών μπορείς να κάνεις ένα βιαστικό καθάρισμα και να αλλάξεις τον πάτο του κλουβιού αλλά μέχρι εκεί. Να μην πολυεπεμβαίνεις στη φωλιά και να μην πιάνεις τους γονείς γιατί στρεσάρονται. Όσο για τις ψείρες μπορείς να ψεκάζεις από πάνω τα μικρά με Pinex, δεν παθαίνουν τίποτα, αρκεί με προσοχή να μην έχουν ανοιχτά στόματα. Αλλά μέχρι εκεί!

Υ. Γ. έβαλα τη βρεγμένη χαρτοπετσέτα και θα δω αύριο το πρωί...
Να μας ενημερώσεις για το τι βρήκες! :D
 
Καλημέρα από Ρέθυμνο, με ευχάριστα νέα!
Αφαίρεσα το 4ο αυγουλάκι, και τα μωρά φαίνονται μια χαρά. Η κυρία μας (Ιουλιέτα) η μαμά μας δηλαδή, έκανε και το μπανάκι της σήμερα, πήγε και τάισε και τώρα κάθεται και τα ζεσταίνει (πυρώνει που λέμε εδώ στην Κρήτη). Ο κύριος, ξετρελάθηκε με τη γλιστρίδα (δεν είχα προλάβει να δω το παραπάνω μνμ... ) και τον πέτυχα να ταΐζει και εκείνος κάποια στιγμή τα μικρά!
Η χαρτοπετσέτα δεν είχε τίποτα σήμερα, οπότε είτε δεν έχουμε θέμα με ψείρες, είτε δούλεψε το Pinex! Κάτω από το κλουβί, έχω ένα από αυτά τα πλαστικά σαν σακούλα που μαζεύουν τα σπόρια για να μη πέφτουν κάτω. Αν το έβγαζα έξω, το ψέκαζα, το άφηνα για λίγη ώρα στον εξωτερικό αέρα και μετά το ξαναγύριζα στο έξω μέρος του πάτου του κλουβιού, δε θα λειτουργούσε και σαν "ασπίδα";
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και τις συμβουλές! Να είστε όλοι καλά..
 
Αν το έβγαζα έξω, το ψέκαζα, το άφηνα για λίγη ώρα στον εξωτερικό αέρα και μετά το ξαναγύριζα στο έξω μέρος του πάτου του κλουβιού, δε θα λειτουργούσε και σαν "ασπίδα";
Νίκο... είπαμε. Όχι υπερβολές... Φτάνουν όλα όσα έκανες.
Τώρα δε χρειάζονται παρεμβάσεις αλλά ηρεμία.
Από βδομάδα βλέπουμε.
 
Συμφωνώ με τον Γιάννη! Από τη στιγμή που ήταν καθαρή η χαρτοπετσέτα δεν έχεις φόβο. Άστα στην ησυχία τους και θα μεγαλώσουν μια χαρά! 😉
 
Καλημέρα από το Ρέθυμνο
Μαγικές στιγμές! Η μαμά παίρνει το πρωινό της μπάνιο, ενώ ο μπαμπάς ταΐζει τα μικρά... Αργότερα, πήγε και η κυρία στη φωλιά και φρόντισε τα μικρά. Το θέμα είναι ότι τώρα που τα φροντίζω και που είμαι αισιόδοξος ότι όλα θα πάνε καλά, τη Κυριακή θα φύγω για μια βδομάδα διακοπές... Βρήκα ξάδερφο που είχε κάποτε καναρίνια και θα έρθει να τα φροντίζει (ακόμα και πρωί-βράδυ αν χρειάζεται, με διαβεβαίωσε), όμως δε θα είμαι εδώ να τα χαρώ και να τα βοηθήσω στα πρώτα τους... Βήματα. Θα μου πείτε με αυτά που διαβάζετε ότι κάνω, ίσως είναι και καλύτερα για τα μικρά, όμως η αλήθεια είναι ότι έχω μια αγωνία και θα ήθελα να ήμουν εδώ...
Ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση, θα σας κρατώ ενήμερους.
 
Νίκο, ελπίζω ο ξάδερφος να τα καταφέρει. Θα σου έλεγα να αναβάλλεις για λίγες μέρες τις διακοπές σου για να είσαι σίγουρος για τα μικρά.
 
Το θέμα είναι ότι τώρα που τα φροντίζω και που είμαι αισιόδοξος ότι όλα θα πάνε καλά, τη Κυριακή θα φύγω για μια βδομάδα διακοπές...
Καλά να περάσεις... αρκεί ο αντικαταστάτης σου να είναι τακτικός στην τροφοδοσία και την περιποίηση της ομάδας των πουλιών. Νερό και φρέσκια τροφή κάθε μέρα... αυγό σφιχτό νωρίς το πρωί και το απόγευμα... λίγες ώρες αργότερα να τα βγάζει από το κλουβί.
Κι εσύ καλές βουτιές
Νίκο, ελπίζω ο ξάδερφος να τα καταφέρει.
Και γνώσεις πολλές να μην έχει αν είναι μέλος του petbird ... Θα βρει τη βοήθεια που χρειάζεται για να τα μεγαλώσει.
 
Γιάννη @misalouris, πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε καλύτερο προγραμματισμό όταν έχουμε αναπαραγωγή. Η εποχή που ζευγαρώνει ο Νίκος είναι λάθος και θέλει λεπτούς χειρισμούς. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Η εποχή που ζευγαρώνει ο Νίκος είναι λάθος και θέλει λεπτούς χειρισμούς.
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο...
Αλλά ήταν αργά για κάθε άλλη δράση πλην της βοήθειας την οποία οφείλουμε σε κάθε περίπτωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δυστυχώς δεν ήξερα... (δεν ρώταγες θα μου πείτε..). Μπήκα σε μια λογική, η φύση θα ακολουθήσει τη πορεία της και απλώς έβαζα τροφή σε ένα ζευγάρι καναρινιών.. Τέλος πάντων, τώρα που με συμβουλέψατε δε θα αφήσω να περάσει ξανά μέχρι του χρόνου την άνοιξη η μικρή μου την ταλαιπωρία (θα βγάζω τα αυγά και θα τα αντικαταστήσω και μετά θα χαλάσω τη φωλιά και θα τα χωρίσω... Τώρα πάντως, τα έχω μέσα στη κουζίνα του ιατρείου μου, φωτεινό μέρος, χωρίς υπερβολική ζέστη, ασφάλεια (δε περιφέρονται γάτε ή γεράκια όπως στην αυλούλα που έχω) ο χώρος αερίζεται! Καλώς ή κακώς οι νεοσσοί είναι εδώ και ελπίζω με τη περιποίηση (αλλαγή νερού καθημερινά, αυγό 1/4 πρωί βράδυ, μπανάκι το πρωί, τροφή ανανέωση συχνά -σκέφτομαι να φτιάξω και σπιτική αυγοτροφή αντί για αυτό το κίτρινο του εμπορίου). Φρόντισα ελπίζω τις ψείρες (αν είχαμε στις προηγούμενες περιπτώσεις) και θέλω να ρωτήσω:
το Σάββατο (μια μέρα πριν φύγω για διακοπές και αναλάβει ο ξάδερφος), που τα μικρά θα είναι 10 ημερών, δεν είναι καλό να κάνω μια γρήγορη καθαριότητα του κλουβιού; Της φωλιάς; (με χαρά είδα κουτσουλιές έξω από το κλουβί και θέλω να πιστεύω ότι τα μικρά μου έχουν κατακτήσει τη φάση όπου πηγαίνουν στην άκρη και εκτοξεύουν τις κουτσουλιές τους έξω από τη φωλιά η οποία μοιάζει εντυπωσιακά καθαρή). Να πασπαλίσω και με λίγη ψειρόσκονη;
Μέχρι τώρα, να μη τα ματιάσω που λέει ο λόγος (που εδώ με έχουν πρήξει μη τα δείχνεις, και μη τα λες, γιατί τα πουλιά ματιάζονται εύκολα -sorry! αλλά δε πιστεύω στη βασκανία- ) τα μωράκια, αλλά και οι γονείς τους μοιάζει να τα πάνε καλά...
Σε μεγάλο βαθμό το χρωστάω σε εσάς, τους άγνωστους φίλους που πρόσφατα απόκτησα, και για ακόμα μια φορά σας ευχαριστώ.
 
το Σάββατο (μια μέρα πριν φύγω για διακοπές και αναλάβει ο ξάδερφος), που τα μικρά θα είναι 10 ημερών, δεν είναι καλό να κάνω μια γρήγορη καθαριότητα του κλουβιού; Της φωλιάς;
Θα πάρεις μια νέα καθαρή φωλιά... Θα στρώσεις κάτω μια τσόχα φωλιάς... Θα πασπαλίσεις με τη σκόνη... και θα τη βάλεις στη θέση της παλιάς νωρίς το πρωί της Παρασκευής.
Όλα θα πάνε καλά...
Φυσικά θα καθαρίσεις καλά και το κλουβί... Θα αλλάξεις όσα χρειάζονται... και καθαρό θα το παραδώσεις στο φίλο σου που αν δεν ξέρει καλύτερα να μην προσπαθήσει να καθαρίσει τις μέρες που θα απουσιάζεις.
Αυτός καλά είναι να φροντίζει για το καθημερινό νερό και φαγητό... Τίποτε περισσότερο.
Μέχρι τώρα, να μη τα ματιάσω που λέει ο λόγος (που εδώ με έχουν πρήξει μη τα δείχνεις, και μη τα λες, γιατί τα πουλιά ματιάζονται εύκολα -sorry! αλλά δε πιστεύω στη βασκανία- ) τα μωράκια, αλλά και οι γονείς τους μοιάζει να τα πάνε καλά...
Για το μάτι υπάρχουν υποστηρικτές κάθε άποψης... εγώ απλά δεν σταματώ σε αυτό.
Αν μου αρέσει κάτι... Το φωτογραφίζω και το δείχνω...
Αν κάτι στραβώσει στην πορεία ψάχνω τις αιτίες που το προκάλεσαν και όχι τις δικαιολογίες που πρέπει να χρησιμοποιήσω... Και στην τελική το μάτι χρειάζεται και να το πιστεύεις...
Σε μεγάλο βαθμό το χρωστάω σε εσάς, τους άγνωστους φίλους που πρόσφατα απόκτησα, και για ακόμα μια φορά σας ευχαριστώ.
Συμβουλεύοντας νέους φίλους στο μέλλον... Θα ξεπληρώσεις κάποια από τα "χρέη" σου... όπως άλλωστε κάνουμε και οι περισσότεροι. Γιατί και οι πιο "πολύξεροι" κάτι χρωστάνε στο petbird...
 
Νικο, ακολουθησε με προσοχη ολα οσα σου εγραψε ο γιαννης πιο πανω. Ολα καλα θα πανε και μολις γυρισεις περιμενουμε νεα σου μαζι με φωτογραφιες των καναρινιων.
 
Την Κυριακή φεύγω, οπότε πρωί-πρωί του Σαββάτου θα κάνω τη καθαριότητα που τα μικρά θα είναι και έστω κατά 1 μέρα μεγαλύτερα. Όμως δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστα : ετοιμάζω μια φωλιά με τσόχα και μεταφέρω τους νεοσσούς με λίγες από τις κλωστές της παλιάς φωλιάς; Τα μεταφέρω χωρίς καθόλου κλωστούλες, άμεσα στη τσόχα; να βάλω καινούργιες καθαρές κλωστούλες ή γάζες και πάνω τους να εναποθέσω τους νεοσσούς;
 
Την Κυριακή φεύγω, οπότε πρωί-πρωί του Σαββάτου θα κάνω τη καθαριότητα που τα μικρά θα είναι και έστω κατά 1 μέρα μεγαλύτερα. Όμως δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστα : ετοιμάζω μια φωλιά με τσόχα και μεταφέρω τους νεοσσούς με λίγες από τις κλωστές της παλιάς φωλιάς; Τα μεταφέρω χωρίς καθόλου κλωστούλες, άμεσα στη τσόχα; να βάλω καινούργιες καθαρές κλωστούλες ή γάζες και πάνω τους να εναποθέσω τους νεοσσούς;
Νομίζω πως 10 ημερών είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μπουν στην νέα φωλιά μόνο με την τσόχα. Δε χρειάζεται να βάλεις νήμα ή γάζα. :)
 
Νομίζω πως 10 ημερών είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μπουν στην νέα φωλιά μόνο με την τσόχα. Δε χρειάζεται να βάλεις νήμα ή γάζα. :)
Πολύ σωστά!
 
Καλησπέρα από Ρέθυμνο
Επέστρεψα πριν 2 ώρες και βρήκα τα πουλάκια μου σε άψογη κατάσταση! Ο ξάδερφος τα φρόντισε καλύτερα και από εμένα. Πρόλαβα και είδα πρώτος την παρθενική πτήση του μεγαλύτερου από τα τρία μικρά! Μεγαλώσαν πολύ!
Μερικές απορίες και αν καταφέρω και 1-2 φωτογραφίες:
Η θηλυκιά δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται να φτιάξει καινούργια φωλιά (παρόλο που της έχω υλικό). Είναι πρόβλημα; Πρέπει να κάνω κάτι; φαίνεται ικανοποιημένη με την οικογένεια!
Πρέπει να βάλω σε διαφορετικό κλουβί τον αυτονομημένο νεοσσό που ήδη πετά μέσα στο κλουβί; Περιμένω να δω πως θα τα κταφέρει για λίγο; Αν "ναι", για πόσο καιρό; Αν τον βγάλω, το καινούργιος κλουβί να είναι κοντά με αυτό που έχει την υπόλοιπη οικογένεια;
Χθες καθάρισε το κλουβί ο ξάδερφος, το επόμενο σαββατοκύριακο ξανά; Μήπως να ρίξω ψειρόσκονη; (αν και μου φαίνονται καλά τα πουλάκια!)
Να είστε καλά που με βοηθάτε, δε θα τα είχαμε καταφέρει διαφορετικά !
Καλό βράδυ και καλό μήνα σε όλους.
Υ. Γ. Δε κατάφερα και πάλι να ανεβάσω φωτογραφίες όμως σκοπεύω να φτιάξω ένα αρχείων στο Facebook και θα βάλω το link.
 
Η θηλυκιά δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται να φτιάξει καινούργια φωλιά (παρόλο που της έχω υλικό).

Να προτείνω το σταμάτημα κάθε αναπαραγωγικής προσπάθειας όχι μόνο σε σένα... αλλά σε όλο τον κόσμο...
Φτάνει πια... Τελειώνει το καλοκαίρι... Πότε θα κάνουν πτερόρροιας τα πουλιά;
 
Μάλλον δε το έθεσα σωστά! Δεν έχω καμία διάθεση για νέα αναπαραγωγή! Ίσα-ίσα έχω πάρει και ψεύτικα αυγουλάκια και ήμουν προετοιμασμένος να βρω την κανάρα να κλωσάει καινούργια αυγά και εγώ να τα αντικαταστήσω σταδιακά και μετά να χαλάσω τη φωλιά για να μην ασχολείται και τα παίξει η κακομοίρα. Απλά η καλή μου δε μοιάζει να ενδιαφέρεται, οπότε αλλαγή πλάνων και φαντάζομαι πως απλώς δε κάνω τίποτα! Σήμερα βρήκα όλη την οικογένεια να πεταρίζει μέσα στο κλουβί!
Μήπως να αφαιρέσω πια τις φωλιές (είναι αποσπόμενες), ώστε και η μαμά να μη κάνει καινούργια; Πότε πρέπει ή μπορώ να χωρίσω την οικογένεια;
 
Back
Top