Ασθένειες Γιατί πεθαίνουν οι νεοσσοί των καναρινιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstos76
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstos76

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2022
Μηνύματα
23
Πόλη
Γιαννιτσά
Καλησπέρα δύο ζευγάρια μου που είχαν από 4 μικρά έχουν μείνει με ένα καί τά 2 δεν έχω ψείρες και όλα τα υπόλοιπα ζευγάρια δεν έχουν θέμα όλα είναι στο ίδιο μέρος. Ο ένας νεοσσός που ζει από το ένα ζευγάρι τρώει και είναι ζωηρός απλά παρατήρησα κάτι στην κοιλιά γνωρίζει κανείς τι είναι;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220206_170152.webp
    IMG_20220206_170152.webp
    98,7 KB · Προβολές: 121
Δίνεις φρούτα / λαχανικά / χορταρικά αυτήν την περίοδο στο ζευγάρι με τα μικρά; Άμμο, τριμμένα όστρακα, κία (chia);
 
Τα διάβασες αυτά που σου προτείνει ο Ανέστης; Συμβαίνει κάτι από αυτά που περιγράφονται;
 
@ianos τα διαβάσα δεν ξέρω τι λάθος έχει γίνει με αυτά τα 2 ζευγάρια στα υπόλοιπα 5 ζευγάρια δεν έχω θέμα όλα πάνε καλά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομίζω ότι αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα αλλά ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι
 

Συνημμένα

  • 1644263338019.webp
    1644263338019.webp
    47,9 KB · Προβολές: 31
Καλησπερα! Πέρυσι στην πρωτη μου αναπαραγωγή, έχασα 4 στα 4 μέσα σε ένα βράδυ. Είχα ανοίξει και θέμα τότε. Είχα κάνει σωστά όλη τη διαδικασία και της διατροφής και της γνωριμίας. Εγώ προσωπικα μετά έδωσα στα μεγάλα φάρμακο και οι 2 επόμενες γέννες, βγήκαν 5/5 και στις δυο.
Μπορεί να μην ήταν σωστό, αλλά δε θα άντεχα να χάσω και τα επόμενα,
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Dimnik τη grog new σκόνη, στην αυγότροφή.
Ξαναλέω ότι οι περισσοτεροι θεωρουν σωστό αν δε γνωρίζεις το λόγο , να μη δινεις φάρμακο, αλλά εγώ το ρίσκαρα και πέτυχε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ τα έχω περάσει με grog για προετοιμασία και συνέχισα και στην αναπαραγωγή αλλά το grog δεν είναι για αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Alanon Αυτο μου πρότειναν τότε. Δεν έχω γνώσεις ,περυσι έκανα την πρωτη μου αναπαραγωγή και απλά λέω την εμπειρία μου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τώρα από περίπτωση φίλου που αντιμετώπισε το ίδιο με εμένα πρόβλημα πέρυσι δίνω για δέκα μέρες nystamucine στο νερό και εύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί έχω χάσει αρκετά πουλιά.
 
8/10 ασθένειες καναρινιών ή και νεοσσων, δίνουν τα ίδια ή παρεμφερή συμπτώματα.

Το ότι ένα πουλάκι έχει το ίδιο πρόβλημα με ένα άλλο είναι αυθαίρετη διαπίστωση. Χωρις κλινική εξεταση/ανάλυση κουτσουλιάς/νεκροτομη δεν υπάρχει διάγνωση.

Από το να δίνετε στην τύχη κάτι μέχρι να το πετύχετε, καλύτερα απευθυνθείτε σε έναν ειδικό.
 
Τα φάρμακα θέλουν προσοχή. Αν χρειάζεται και μόνο τότε χορηγούμε ακριβώς όσο απαιτείται. Δεν είναι για πειράματα ούτε για χόρταση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top