Γενικά Γιατί πεθαίνουν τα παπαγαλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gogo_c
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gogo_c

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Τρίκαλα
ειχα παρει αρχικά ένα παπαγαλάκι και οι γονεις μου μου πηραν ενα ακομά θυλικό αυτη τη φορα.
το θυλικό οώς δεν άντεξε παραπάνω απο ένα χρόνο και πέθανε... αμέσως οι γόνεις μου πήραν ένα ακόμα αλλά ουτε και αυτο εζησε παρα΄πάνω απο ένα χρόνο και πεθανε πριν μια βδομάδα τωρα έχω πάρει ενα άλλο επισεις θυλικο.
μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν αντέχουν; Ενω το αρσενικο ζει ακομα και ειναι μια χαρα.
και το προηγουμενο πεθανε καλοκαιρι.
 
Γεια σου Γωγώ!

Τα κοινά παπαγαλάκια (αν έχεις τέτοια) έχουν προσδόκιμο ζωής από 7-8 χρόνια. Αν δεν ζούν τόσο ίσως οφείλεται στις συνθήκες υγιεινής, διαμονής και διατροφής τους. Για παραδειγμα, αν δεν ζουν σε ενα καθαρό περιβάλλον, ασθενούν και πεθαίνουν. Αν δεν τρέφονται υγειινά, επίσης. Αν τα εχεις σε συνθηκες περιβάλλοντός τέτοιες που δεν αντέχουν πχ πολύ υψηλες θερμοκρασίες το καλοκαίρι, πεθαινουν επίσης. Ψάξε βρες τι έφταιξε και έχασες τα πουλάκια σου και ελπίζω την επόμενη φορά να εισαι πιό προσεχτική.
 
ναι νομιζω οτι ειναι τα κοινα παπαγαλακια.
για να είμαι ειλικρινης το πρωτο χρονο δεν τα φροντιζα αρκετα αλλα απο τοτε που πεθανε το πρωτο προσπαθω να τα φροντιζω περισσοτερο.
αλλα γιατι μονο τα θυλικα;
 
Ισως είναι πιό ευαίσθητα ή πάθαιναν κάποια επιπλοκή κατα την ωοτοκία (δυστοκία). Τους ειχες βάλει καμιά φορά φωλιά;

Πιθανών, αν είχες συνέχεια τον ίδιο αρσενικό, να τις τραυμάτιζε εκείνος...

Πάντως αν πάρεις άλλο πουλάκι οπωσδήποτε να το βάλεις σε καραντίνα πρίν το φέρεις σε επαφή με το άλλο σου πουλάκι.

Αν έχεις διάθεση, διαβασε και αυτό Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

και αυτο Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
ειναι ευαισθητα τα Budgies.. Θελουν ιδιετερη φροντιδα και δεν ειναι για πολλα ζορια.. Τα θυληκα ισως ειναι ακομα πιο ευαισθητα για λογους γυναικολογικους φανταζομαι 😛
 
οχι δεν τους εχω φαλει φωλια γιατι δεν ξερω αν θα βρω τι να κανω τα μικρα μετα και ξερω οτι θελουν πολυ φροντιδα οσο ειναι μικρα ακομα και δεν θα κατσω να ασχοληθω τοσο μαζι τους... επειδη εγω δεν αντεχω να πιασω τα νεκρα και να τα δω ο πατερας μου μου ειπε οτι δεν ειχαν καποιο τραυμα πανω τους απο το αρσενικο.
τωρα εχω παρει ηδη άλλο παπαγαλακι (θυλικο) και τα εβαλα μαζι με το αλλο. αλλα πληροφοριακα ποσο καιρο πρεπει να ειναι σε καραντινα το νεο και τι πρεπει να κανω;
 
εγω θα σου ελεγα η καραντινα να διαρκεσει 2-3 μηνες
 
το νεο παπαγαλακι που πηρα το εχω καμια βδομαδα με το παλιο μπορω να κανω κατι τωρα;
και εχω και μια ακομα απορία. υπαρχει δυνατοτητα να καταλαβω καπως την ηλικία τους;
 
να μπορεις να τα χωρισεις μονο αν το πιασεις και δεις το δακτυλιδι του στο ποδι μπορεις να πας τωρα νατο πιασεις και να μας πεις τι γραφει να σου πουμε τι ηλικια εχει
 
στο 1 απο τα 2 ποδαρακια του εχουν ενα πραγμα που ειναι σαν δακτιλι και πα του γραφει απο που εναι ποτε γενηθηκε κ. Α.
 
κανονικα πρεπει να απαιτεις καθε φορα που αγοραζεις παπαγαλακια ή αλλα πτηνά να εχουν δαχτυλιδι..συνηθως αυτα τα παπαγαλακια που δινουν στα κτηνιατρια δεν ειναι πανω απο 1 ετος
 
αχ δεν το ηξερα αυτο... Τα ειχα παρει απο ενα πετ σοπ στη πολη μου... Δεν υπαρχει αλλος τροπος να μαθω εστω στο περιπου την ηλικια τους;
 
εγω αλλο τροπο δεν ξερω να σε βοηθησω παντως πρεπει ολα τα πουλια να εχουν δακτυλιδια
 
Είναι σπάνιο όμως να φέρουν το δαχτυλίδι. Αγόρασα δύο παπαγαλάκια από μαγαζί επώνυμο, κι όμως, δεν το είχαν τα δικά μου, όπως κανένα από τα πολλά παπαγαλάκια που ήταν στο κλουβί. Εκτός από τον υπολογισμό του χρόνου γέννησης, γιατί είναι τόσο σημαντικό το δαχτυλίδι;
 
αν κ λιγο εκτος θεματος κοιτα εδω κ μεσα σε αυτο το αρθρο εχεικ αλλες παραπομπες. Το ναμην εχει δαχτυλιδι δεν ειναι τοσο τραγικο πια. Απλως με δαχτυλιδι εχουμε σανα λεεμ ελεγχομενες γεννησεις κ ξερεις ηλικια κ εκτροφεα του πουλιου. Κατα ταλλα εαν δεν εχει δαχτυλιδι δε σημαινει κατι κακο απαραιτητως.
https://community.petbirds.gr/threads/Για-ποιο-λόγο-μπαίνουν-τα-δαχτυλίδια-στα-πτηνά.5983/
 
Back
Top