Διατροφή Γιατί προτείνεται διατροφή χωρίς μπισκοτάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα πουλιά έχουν όσφρηση;
Όχι τέτοια που να γίνονται θέλγητρο τα μπισκοτάκια στα πουλιά...
Τα χρώματα πιστεύω πως είναι οι "γυάλινες χάντρες" που ξεγελούν εμάς κι όχι τα πουλιά.
Γιατί δεν είναι πρακτικό, γιατί δεν είναι και οικονομικά συμφέρον, γιατί προφανώς κάποιος έχει και άλλα πράγματα να κάνει στη ζωή του από το να βράζει και να καθορίζει αυγά από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κυρίως δηλαδή για πρακτικούς λόγους, δεν μπορώ να πω σε κάποιον με τόσα πουλιά ότι είναι λάθος αυτό που κάνει και ότι πρέπει να το αλλάξει.
Για τους παλιούς εκτροφείς το αυγό ήταν και παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι της τροφοδοσίας στην αναπαραγωγή.
Εγώ τουλάχιστο το συνεχίζω...
001.webp 002.webp
Όσο οι εταιρίες βλέπουν πως υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερου κέρδους με "οικονομικότερα" υλικά, τόσο θα υπάρχει κίνδυνος αυτά τα "καλούδια" να μην πρέπει να τα δίνουμε στα πουλιά.
Γιατί στη διατροφή το καλό ποτέ δεν είναι φτηνό και μιλάω για τα μπισκότα στα φτηνά μείγματα σπόρων.
Για τα υπόλοιπα... Τα καλά και πιο ακριβά... Που θεωρητικά έχουν αποξηραμένα φρούτα, δεν γνωρίζω αν είναι όντως φρούτα και λαχανικά.
Αλλά ούτε θα τα πληρώσω, ούτε θα στερήσω τη χαρά στα πουλιά που εκτρέφω ... Να τα γευτούν φρέσκα.
Επιτέλους... στην Ελλάδα ζούμε...
Δεν πασχίζουμε να τα βρούμε όπως στη Βόρεια Ευρώπη...
Ούτε έχουν μεγάλο κόστος.
 
Οσοι τα χρησιμοποιούμε σ' υψηλούς αριθμούς καλόν είναι να προσέχουμε το Νο απο το οποίο αρχίζει ο "κτυπημένος" κωδικός στο τσόφλι. Το 3 αναφέρεται σε αυγοπαραγωγικές κότες που ζουν στην χώρα μας, όλη τους την ζωή σε χώρο Α4 . Το μεταλλαγμένο καλαμπόκι, τα ιχθυάλευρα, και το ανθρακικό ασβέστιο υπο μορφή μαρμαρόσκονης είναι η τροφή τους. Τα καλύτερης ποιότητος που τα γνωρίζουμε σαν ελευθέρας βοσκής και άλλοτε σαν βιολογικά έχουν αρχικά απο 0 ή 1 !
 
Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά το "σίγουρα" δεν είναι απόδειξη. Είναι χρωστική; Αν είναι χρωστική, ποια είναι;
Ε βρε Σταύρο τα χρώματα είναι τόσο χτυπητά που ούτε τα φρούτα δεν τα έχουν!
Τελος πάντων δε θα μπω στο τρυπάκι να απαντήσω γιατί απάντησαν όλοι οι υπόλοιποι και με κάλυψαν.

Ρωτώ περισσότερο για να τονίσω το γεγονός ότι κάποιες φορές προτείνουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε γιατί. Καταδικάζουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε επίσης γιατί. Η τακτική αυτή είναι επικίνδυνη όσον αφορά το δογματισμό,
Πάνω σε αυτό θέλω να πω πως ναι όσον αφορά την χύμα τροφή, την κίτρινη, πράσινη και κόκκινη "βιταμίνη" και αυτά τα μπισκοτάκια είμαι απόλυτη. Και σε κανέναν δε θα συνιστούσα να τα δίνει στα καναρίνια του. Ο λόγος; Με το που τα έκοψα τα καναρίνια μου έγιναν ΑΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ! Κάποιες φορές ο δογματισμός κάνει καλό. :)
 
Ε βρε Σταύρο τα χρώματα είναι τόσο χτυπητά που ούτε τα φρούτα δεν τα έχουν!
Αλίκη μου και εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό το χρώμα μόνο με χρωστική μπορεί να γίνει. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία όμως εάν είναι χρωστική, ποια χρωστική είναι και πόσο κακό κάνει. Δεν είναι όλες οι χρωστικές θανατηφόρες ούτε λέω ότι αυτές που υπάρχουν εφόσον υπάρχουν στο μείγμα σπόρων, είναι ακίνδυνες. Τόση ώρα όμως συζητάμε χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς είναι.

Αντίθετα, όπως αναφέρω στο μήνυμά #9, συμφωνώ με τον Γιάννη σε δύο από τα τρία συμπεράσματα - ερωτήσεις που αναφέρει στο μήνυμα που προηγείται. Δεν θα ήθελα δηλαδή να τα πληρώνω μαζί με τους σπόρους ούτε θα ήθελα να τα προσφέρω αντί για φρούτα και λαχανικά. Για αυτούς τους λόγους θα πρότεινα σε κάποιον να τα αποφύγει.
 
καλησπερα!

θα τολμησω να πω και εγω την γνωμη μου χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια, απλα συμφωνα με οσα εχω δει και οσα διαβασει απ ολους σας.

Σχετικα με αυτο που λεει η Αλικη συμφωνω, τοσα χρονια ακουγα για βιταμινες στα πουλια, κιτρηνη να δινεις στο κιτρηνο και κοκκινη στο κοκκινο και παει λεγοντας. Μετα λοιπον απ ολα αυτα που ακουγα και ηρθε σιγα σιγα η ωρα να "ταισω" "πουπουλενια στοματα" ψαχτηκα να δω και να βρω τι ειναι αυτες οι βιταμινες και μεσα σε ολα αυτα η "μοιρα" μου με εφερε και να πρεπει να τα "πουλησω". Οταν λοιπον ηρθε η ωρα και ειδα αυτα τα "σκευασματα" ημουν συγουρος οτι οχι βιταμινες δεν ειναι αλλα ισως δεν εχουν και καμια. Να δω εναν αποξυραμενο πολτο λαχανικων και ενα σακουλι πρασινη "σκονη" και να πω οτι ειναι το ιδιο συνχωρεστεμαι αλλα δεν μπορω να το κανω. Αναφερομαι στις "βιταμινες" που τοσο χρονια ακουγα και νομιζα οτι ηταν κατι σε υγρη μορφη(οπως υπαρχουν) και οτι μπαινει ειτε στο νερο ειτε στο φαγητο οπως και γινεται, αλλα αυτο παραηταν για εμενα προσωπικα. Την κιτρηνη να το καταλαβω οτι ειναι αυγοτροφη οπως και η κοκκινη, η πρασσινη τι ειναι ομως; αλεσμενα λαχανικα; και με τι, αυγο; δεν νομιζω να ηταν ετσι το τελικο "προιον".

Επισης ντροπη νιωθω οταν λεω οτι αυτα τα χρωμματιστα ψιχουλα(γτ περι αυτου πιστευω οτι προκειτε και εγω) ειναι φρουτα που πλεον λεω οτι ειναι "βιταμινες" και ελαφραινω καπως την σκεψη μου.

φυσικα ολα αυτα τα λεω με καλη διαθεση και με σκοπο να παει η κουβεντα ενα βημα παραπερα, γιατι υπαρχουν παντα και εκεινοι που διαβαζουν χωρις να ειναι η παρουσια τους αισθητη.
 
ψαχτηκα να δω και να βρω τι ειναι αυτες οι βιταμινες και μεσα σε ολα αυτα η "μοιρα" μου με εφερε και να πρεπει να τα "πουλησω".
Άγγελε αν μου επιτρέπεις, να σου πω μια γνώμη.:)
Αν χρησιμοποιήσουμε την απλή λογική, το συμφέρον του κάθε μαγαζιού είναι να πουλήσει συσκευασμένα προϊόντα, γιατί και εργασία εξοικονομεί από διαχωρισμό μερίδων, συντήρηση κτλ και πιο ακριβό προϊόν πουλάει.
Το ίδιο συμφέρον έχουν και τα πουλιά ως προς την υγεία τους, αφού το συσκευασμένο προϊόν είναι αυγοτροφή με συστατικά και ευθύνη της εκάστοτε παραγωγικής εταιρείας, σύμφωνα με όσα γράφονται στην ετικέτα της, οι βιταμίνες- βιταμίνες κοκ.
Ο λόγος που πουλάνε τα χύμα και τα φθηνά υποκατάστατα, είναι επειδή έτσι συμβαίνει και ό,τι πουλάει ο ένας πρέπει για ανταγωνιστικούς λόγους να το έχει και ο άλλος και επειδή κυριαρχεί η αντίληψη ότι ο κόσμος ψάχνει το φθηνό. Όμως η φτήνια τρώει τον παρά, και δυστυχώς εν προκειμένω, καταστρέφει και την υγεία των πουλιών μας.
Ως υπάλληλος δεν μπορείς να απαξιώσεις ένα προϊόν που πουλάει το μαγαζί που σου δίνει δουλειά αλλά μπορείς να οργανώσεις εναλλακτικά ήπια επιχειρήματα υπέρ του σωστού προϊόντος, που στο κάτω-κάτω δεν ζημιώνουν κανέναν.
Ο κόσμος καλώς ή κακώς, καλώς στην περίπτωσή σου, κακώς γενικότερα, έρχετα στο petshop, ζητώντας και πληροφορίες, όταν βρει ψαγμένο υπάλληλο, είναι το καλύτερό του.
 
Άγγελε αν μου επιτρέπεις, να σου πω μια γνώμη.:)
Αν χρησιμοποιήσουμε την απλή λογική, το συμφέρον του κάθε μαγαζιού είναι να πουλήσει συσκευασμένα προϊόντα, γιατί και εργασία εξοικονομεί από διαχωρισμό μερίδων, συντήρηση κτλ και πιο ακριβό προϊόν πουλάει.
Το ίδιο συμφέρον έχουν και τα πουλιά ως προς την υγεία τους, αφού το συσκευασμένο προϊόν είναι αυγοτροφή με συστατικά και ευθύνη της εκάστοτε παραγωγικής εταιρείας, σύμφωνα με όσα γράφονται στην ετικέτα της, οι βιταμίνες- βιταμίνες κοκ.
Ο λόγος που πουλάνε τα χύμα και τα φθηνά υποκατάστατα, είναι επειδή έτσι συμβαίνει και ό,τι πουλάει ο ένας πρέπει για ανταγωνιστικούς λόγους να το έχει και ο άλλος και επειδή κυριαρχεί η αντίληψη ότι ο κόσμος ψάχνει το φθηνό. Όμως η φτήνια τρώει τον παρά, και δυστυχώς εν προκειμένω, καταστρέφει και την υγεία των πουλιών μας.
Ως υπάλληλος δεν μπορείς να απαξιώσεις ένα προϊόν που πουλάει το μαγαζί που σου δίνει δουλειά αλλά μπορείς να οργανώσεις εναλλακτικά ήπια επιχειρήματα υπέρ του σωστού προϊόντος, που στο κάτω-κάτω δεν ζημιώνουν κανέναν.
Ο κόσμος καλώς ή κακώς, καλώς στην περίπτωσή σου, κακώς γενικότερα, έρχετα στο petshop, ζητώντας και πληροφορίες, όταν βρει ψαγμένο υπάλληλο, είναι το καλύτερό του.


Κοιτα αυτο που λες ειχει λογικη και ειναι συγουρα ισως το πιο σωστο, τωρα το πως και ποια προιοντα εχει προς διαθεση το καθε καταστημα ειναι ενα αλλο θεμα 😉

Τωρα για το πως επιλεγει ο καθενας τι θα αγορασει, χυμα η συσκευασμενη θα πω το απλο, λεει καποιο τα συν και πλην το δυο και το κοστος και καθενας αποφασηζει αναλογα την τσεπη του, με την καρασταση γενικοτερα δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις τι αγοραζει ο καθενας. Χωρις καποια κριτηκη ολα αυτα :) σορυ για το οφ τοπικ...
 
Back
Top