Ασθένειες Γιατί σταμάτησε να κελαηδάει το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης elenipan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

elenipan

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπέρα σας!
έχω ένα αρσενικό καναρίνι εδώ και ένα χρόνο. Το πήρα από ερασιτέχνη εκτροφέα γείτονα, χωρίς δακτυλίδι. Όταν το πήρα πέρσι την άνοιξη χαλούσε τον κόσμο από το κελάηδημα! Κατά τον Αύγουστο σταμάτησε σταδιακά λόγω αλλαγής φτερώματος (αναμενόμενο). Το πρόβλημα είναι ότι ενώ η αλλαγή εχει ολοκληρωθεί εδώ και καιρό, το καναρινάκι ξέχασε να κελαηδάει!
Δε φαίνεται να είναι άρρωστο, είναι ζωηρό, τρώει, η φωνή του είναι καθαρή και δυνατή, και κάνει προσπάθειες να κελαηδήσει, αλλά καμία σχέση με πέρσι! Έχει ακουστικά ερεθίσματα, ακούει τα άλλα καναρινάκια της γειτονιάς τα οποία κελαηδάνε κανονικά.
Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;

Ευχαριστώ πολύ και καλό Πάσχα
Ελένη
 
Ελένη καλησπέρα δεν έχω μεγάλη εμπειρία και σαφώς θα σου απαντήσουν παλαιότεροι με πιο πολλή γνώση! Αυτό όμως που έχω να σου πω γιατί και εγώ είχα φέτος αυτή την ανησυχία σε παρόμοια περίπτωση είναι πως εγώ αυτό που έκανα ήταν να βάλω από το κινητό κοντά στο καναρίνι ένα βίντεο από αυτά που κυκλοφορούν στο you tube με κελαηδημα καναρινιών. Ειδικά ένα που είχε μια θηλυκιά μόλις το έβαλα μια δυο φορές μετά ξεκίνησε και είναι πολυβόλο. Δοκίμασέ το δεν έχεις να χάσεις κάτι δεδομένου ότι όλα είναι καλά στην υγεία του καναρινιού!
 
@Tony Forpus, Ευχαριστώ!
[automerge]1587137908[/automerge]
@StathisS, Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Αυτό με το θηλυκό καναρίνι το είχα δοκίμασει χθες. Χοροπηδούσε πέρα δώθε και απαντούσε αλλά δεν κελάηδησε. Σήμερα που το ξαναδοκιμάσα κελάηδησε και μάλιστα για πρώτη φορά άρχισε να μου θυμίζει τον παλιό του εαυτό! Θα το δοκιμάσω και τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@elenipan καλημέρα. Θα σου έλεγα ότι αφού διαβάσεις το άρθρο που σου επισύναψε ο Αντώνης, να μας γράψεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται για τις συνθήκες διαβίωσης του καναρινιού σου.
Συγκεκριμένα, σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο, αν ακολουθείται το ημερήσιο πρόγραμμα φυσικού φωτός, τροφές και συχνότητα προσφοράς αυτών (και μάρκες μπορείς να γράψεις), συμπληρώματα, μπάνιο, κατάσταση πούπουλων / \φτερών π.χ. Βλέπεις λίγα πούπουλα... Διαστάσεις κλουβιού...
Επίσης αν γίνεται θα ήταν ίσως χρήσιμο να ανέβαζες μια φωτογραφία του κλουβιού, ώστε να δούμε την εσωτερική του διάταξη, και αν πιάσεις το πουλάκι να δεις τα πόδια του από κάτω, στα σημεία ένωσης των δακτύλων.
 
@Tony Forpus, Ευχαριστώ!
[automerge]1587137908[/automerge]
@StathisS, Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Αυτό με το θηλυκό καναρίνι το είχα δοκίμασει χθες. Χοροπηδούσε πέρα δώθε και απαντούσε αλλά δεν κελάηδησε. Σήμερα που το ξαναδοκιμάσα κελάηδησε και μάλιστα για πρώτη φορά άρχισε να μου θυμίζει τον παλιό του εαυτό! Θα το δοκιμάσω και τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ και πάλι!
Motivation! Πάτα γκάζι!
 
@ianos καλημέρα και χρόνια πολλά
Το καναρίνι το έχω συνήθως σε εξωτερικό χώρο, εκτός αν φυσάει ή βρέχει ή έχει κρύο. Προσπαθώ να μην εκτίθεται στον ήλιο πολύ. Το βράδυ το βάζω μέσα σε σκοτεινό δωμάτιο για να κοιμηθεί το χειμώνα. Προσπαθώ να ακολουθείται το ημερήσιο πρόγραμμα φυσικού φωτός. Όταν το έχω μέσα είναι πάντα δίπλα σε μπαλκονόπορτα ή παράθυρο για να έχει φως.
Οι διαστάσεις του κλουβιού είναι περίπου Υ 35cm, Β 28cm, Π38cm. Κάτω στη βάση του κλουβιού βάζω χαρτί ή εφημερίδα, τα οποία προσπαθεί να τα φάει δυστυχώς. Από κάτω το κλουβί έχει κάγκελα, δεν έχει συρτάρι. Το ταίζω μείγμα σπόρων για καναρίνια από pet shop, ότι έχουν σε συσκευασμένο (όχι χύμα). του βάζω αυγοτροφή και εναλλάσσω αυγό βρασμένο κατά διαστήματα, φρούτα (πχ μήλο, αχλάδι), λαχανικά πλυμένα και στεγνωμένα (πχ το σπανάκι του αρέσει πολύ, καρότο, μαρούλι), όχι κάθε μέρα γιατί φοβάμαι μην πάθει διάρροια και γιατί τα καταβροχθίζει αμέσως. Που και που κανένα στικ με σποράκια. Την τροφή την αλλάζω κάθε δυο- τρεις μέρες και το νερό καθημερινά. Τη μπανιέρα τη χρησιμοποιεί κάθε μέρα.
Για την ώρα δε βλέπω πούπουλα δε φαίνεται να μαδάει. Νομίζω όμως ότι ξύνεται αρκετά. Δεν το έχω πιάσει ακόμη για να δω τα πόδια του γιατί με φοβάται και το λυπάμαι. Από μακριά φαίνονται εντάξει, αλλά θα τα κοιτάξω καλύτερα.
[automerge]1587386403[/automerge]
Τελικά κελαηδάει; η ξεκίνησε και σταμάτησε;
Τις προηγούμενες μέρες κάτι πήγε να κάνει, αλλά δεν προχώρησε.
 
Καλησπέρα Ελένη, χρόνια πολλά και να το χαίρεσαι. Θέλω να σου δώσω μερικά tips για να βελτιώσεις λίγο την φροντίδα του.
Αρχικά να σε ενημερώσω πως το κλουβί δεν είναι καλό για καναρίνι. Χρειάζεται μεγαλύτερο όπου θα μπορεί να πετάει και να κινείται περισσότερο. Μπορώ να σου προτείνω ένα γύρω στα 22 € αν ενδιαφέρεσαι.
Επίσης οι πατήθρες είναι σε λάθος διάταξη και χρειάζονται αλλαγή με ξύλινες. Οι πλαστικές δεν εφαρμόζουν σωστά στο πόδι του πουλιού και μπορεί να του δημιουργήσουν προβλήματα.
Το στικάκι όπως είναι το αφαιρείς. Είναι φουλ ανθυγιεινό, παχυντικό, διατροφικά άχρηστο και η μακροχρόνια χρήση του δημιουργεί προβλήματα.
Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από τις τροφές του και πες μας από ποία εταιρία είναι.
 
Καλησπέρα Ελένη, χρόνια πολλά και να το χαίρεσαι. Θέλω να σου δώσω μερικά tips για να βελτιώσεις λίγο την φροντίδα του.
Αρχικά να σε ενημερώσω πως το κλουβί δεν είναι καλό για καναρίνι. Χρειάζεται μεγαλύτερο όπου θα μπορεί να πετάει και να κινείται περισσότερο. Μπορώ να σου προτείνω ένα γύρω στα 22 € αν ενδιαφέρεσαι.
Επίσης οι πατήθρες είναι σε λάθος διάταξη και χρειάζονται αλλαγή με ξύλινες. Οι πλαστικές δεν εφαρμόζουν σωστά στο πόδι του πουλιού και μπορεί να του δημιουργήσουν προβλήματα.
Το στικάκι όπως είναι το αφαιρείς. Είναι φουλ ανθυγιεινό, παχυντικό, διατροφικά άχρηστο και η μακροχρόνια χρήση του δημιουργεί προβλήματα.
Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από τις τροφές του και πες μας από ποία εταιρία είναι.
 
Καλησπέρα Ελένη, χρόνια πολλά και να το χαίρεσαι. Θέλω να σου δώσω μερικά tips για να βελτιώσεις λίγο την φροντίδα του.
Αρχικά να σε ενημερώσω πως το κλουβί δεν είναι καλό για καναρίνι. Χρειάζεται μεγαλύτερο όπου θα μπορεί να πετάει και να κινείται περισσότερο. Μπορώ να σου προτείνω ένα γύρω στα 22 € αν ενδιαφέρεσαι.
Επίσης οι πατήθρες είναι σε λάθος διάταξη και χρειάζονται αλλαγή με ξύλινες. Οι πλαστικές δεν εφαρμόζουν σωστά στο πόδι του πουλιού και μπορεί να του δημιουργήσουν προβλήματα.
Το στικάκι όπως είναι το αφαιρείς. Είναι φουλ ανθυγιεινό, παχυντικό, διατροφικά άχρηστο και η μακροχρόνια χρήση του δημιουργεί προβλήματα.
Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από τις τροφές του και πες μας από ποία εταιρία είναι.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Δεν ήξερα ότι τα στικάκια είναι junk food για τα καναρίνια! Όσο για το κλουβί ούτε κι εμένα μου αρέσει. Είναι πολύ κακής ποιότητας, χάλια πλαστικά, δύσκολο να το καθαρίσω και νομίζω ότι προδιαθέτει για παράσιτα. Το μόνο καλό είναι ότι υποτίθεται ότι έχει έξτρα προστασία για τα αρπακτικά. Οπότε ενδιαφέρομαι για το κλουβί που προτείνεις. Για τις πατήθρες, που μπορώ να βρω ξύλινες; Όλα τα pet shop έχουν πλαστικές. Όσο για τις τροφές, η τελευταία που έχω είναι ένα απλό σακουλάκι χωρίς διακριτικά που πήρα από το πλησιέστερο pet shop της γειτονιάς μου (λόγω των συνθηκών και της δυσκολίας στη μετακίνηση). Και η αυγοτροφή είναι "ήλιος" από το σουπερμαρκετ (για τον ίδιο λόγο). Συνήθως πάω σε ένα μεγάλο pet shop και τους λέω να μου δώσουν μια καλή συσκευασμένη τροφή για καναρίνια. Δε θυμάμαι τη μάρκα και δεν είναι πάντα η ίδια. Είναι γερμανικές πάντως συνήθως. Προσπαθώ επιπλέον να του δίνω ποικιλία από φρούτα και λαχανικά. Ανεβάζω και μια (καθόλου διαφωτιστική) φωτογραφία με τις τροφές.τροφές 1.webp
 
Δεν κάνει τίποτα Ελένη.
Λοιπόν το κλουβί είναι αυτό εδώ : 0302_503-1.jpg

Φοβερό κλουβί μιας και αφαιρείται και ο πάτος και η σχάρα για εύκολο καθάρισμα.
Οι τροφές που μου δείχνεις δεν είναι καλές. Σου προτείνω αντί για αυγοτροφή να βράζεις μια φορά την εβδομάδα ένα αυγό (15 λεπτά βράσιμο) και για μόνιμη τροφή να παίρνεις μια από αυτές τις δύο από τους συνδέσμους που σου παραθέτω:

1) https://petbirds.gr/product/deli-nature-birdelicious-canaries/
2) https://community.petbirds.gr/threads/manitoba-canary-best-premium.43354/
Άριστες τροφές και οι δύο όποια και να προτιμήσεις.
Επίσης είναι καλή ιδέα να αγοράσεις ένα κόκκαλο σουπιάς και λίγα τριμμένα όστρακα (grit) για να προσλαμβάνει ασβέστιο. Αυτό είναι το grit και το προσφέρεις σε ξεχωριστή τροφοθήκη. grit-for-birds-12-kg-deli-nature-023032-deli-nature-is-a-mixture-of-grit-small-shells-and-smal...jpg
Όλα αυτά, όπως και τις πατήθρες, μπορείς να τις παραγγείλεις και από το ίντερνετ. Προσωπικά εγώ ξέρω ότι στο birdmarket θα τα βρεις όλα αυτά. Όποιος άλλως ξέρει κάποιο κατάστημα να το αναφέρει παρακαλώ.
Αντί των stick μπορείς να δίνεις Κεχρί. Αυτό εδώ είναι 51xAHAKaSnL._SR500_500_.jpg
Πολύ καλή και υγιεινή λιχουδιά.
Αν έχεις κάποια απορία ενημέρωσε με.
 
Δεν κάνει τίποτα Ελένη.
Λοιπόν το κλουβί είναι αυτό εδώ : View attachment 72027

Φοβερό κλουβί...

@Γιαννης17 να σε ρωτήσω, καλοπροαίρετα φυσικά, γιατί προτείνεις το συγκεκριμένο κλουβί έναντι του παρακάτω το οποίο είναι περίπου 5€ φθηνότερο και ελαφρώς ποιοτικότερο όσο γίνεται δηλαδή γιατί μιλάμε για "κινέζικο" κλουβί;

received_871065120047154.webp

Αυτή είναι και η πρότασή μου στην @elenipan σε αυτήν την κατηγορία τιμής.
 
Αυτά που έχω να συμπληρώσω Ελένη (@elenipan ) στα παραπάνω μηνύματα είναι τα εξής :
  1. χρειάζεται κόκκαλο σουπιάς όλον τον χρόνο μέσα στο κλουβί του, οπότε, όταν θα παραγγείλεις κλουβί / επισκεφτείς πετσοπ, αγόρασε ένα, (λευκό να είναι, όχι με τίποτα κιτρινίσματα), είναι πολύ φτηνό.
  2. Πλέον ο ήλιος έχει αρχίσει να γίνεται δυνατός, επομένως, αν το κλουβί εκτίθεται απευθείας, έστω και για ένα 20λεπτο σε ηλιακές ακτίνες, δεν είναι καλό για το πουλάκι. Παρόλα αυτά, το καναρίνι θεωρώ ότι καλό θα ήταν να διαμένει μόνιμα μέσα ή έξω από το σπίτι, ακόμα και τον χειμώνα, ώστε αφενός να ακολουθεί πλήρως τις μεταβολές των εποχών, αλλά κυρίως για να μην βρίσκεται σε καθημερινές μεγάλες αλλαγές θερμοκρασιών (μέσα - έξω από το σπίτι τον χειμώνα). Το ερώτημα που τίθεται είναι: Υπάρχει στο μπαλκόνι σου χώρος στον οποίο να μπορεί να μείνει μόνιμα το κλουβί, κι αν ναι, χωρά εκεί ένα κλουβί 60 εκατοστών, κι αν πάλι ναι, υπάρχει η δυνατότητα προστατευτικού σε σχετική απόσταση από το κλουβί, ώστε να μην βρεθεί το καναρίνι ευάλωτο σε αρπακτικά; Να προσθέσω ότι ιδανικός χώρος θα ήταν αν τουλάχιστον η μία πλευρά του κλουβιού εφάπτεται σε τοίχο, και ότι τα ρεύματα είναι συχνά οι υπαίτιοι λοιμώξεων και όχι το κρύο αυτό καθεαυτό.
Αν δεις ότι πράγματι χρειάζεσαι περαιτέρω πληροφορίες σε σχέση με καταστήματα ή ηλεκτρονικές διευθύνσεις αυτών, ώστε να προμηθευτείς αυτά που χρειάζεσαι, μην διστάσεις να μας το ζητήσεις.
Τέλος, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες ως αίτια για το ότι το καναρίνι σου δεν κελαηδά. Ίσως το ότι δεν αισθάνεται ασφαλές στο κλουβί αυτό ή στη θέση που το έχεις. Ίσως και να είναι υπέρβαρο (αν τελικά το πιάσεις, φύσα και στην κοιλιά του χαμηλά και στο στήθος του ψηλά, να δεις και να μας πεις τι χρώμα είναι το δέρμα, αν κιτρινίζει - πορτοκαλίζει δλδ).
 
Σπύρο @TZANNSPY δεν το γνώριζα ότι είναι φθηνότερο. Παρόλα αυτά αυτό που προτείνω εγώ τις ίδιες προδιαγραφές έχει με αυτό που λες και εσύ μόνο που λείπουν 2 ταΐστρες. Αυτές έχω εγώ και κανονικές 60αρες κινέζικες είναι.
 
Back
Top