Γενικά Το καναρίνι μου σταμάτησε να κελαηδάει

@Kostas Pyl μωρέ το τιμάει δεόντως πράγμα που δεν έκανε ο αρσενικός.και της έβαλα και γκρι αυτή την άσπρη άμμο με κάτι αρωματικό μέσα .την έχω από τον αρσενικό τρώει πάντα.τωρα κι αυτη.ελπιζω να πάνε όλα καλά να ζήσει πολλά χρονάκια γτ την αγαπήσαμε
[automerge]1692386978[/automerge]
Γκριτ
 
Καλημέρα. @kostellou Elen .
Για να ζευγαρώσουν στο μέλλον καλό θα ήταν να αγοράσεις το κατάλληλο κλουβί (αν δεν το έχεις ήδη) δλδ ζευγαρώστρα.
Το θηλυκό σου, αν η ηλικία του είναι αυτή που σου είπαν, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει αυγά αυτήν την περίοδο γιατί είναι πολύ νεαρό. Προκειμένου να αποφύγεις όμως άσπορη γέννα στην αρχή της άνοιξης, καλό θα ήταν η διατροφική του προετοιμασία να πάει όσο το δυνατό πιο πίσω στον χρόνο και φυσικά να ξεκινήσει τουλάχιστον 15 ημέρες, αν όχι έναν μήνα αργότερα από την έναρξη της προετοιμασίας του αρσενικού. Αυτό συμπεριλαμβάνει και το φως...δλδ αν ας πούμε στον χώρο σου υπάρχουν δύο διαφορετικές θέσεις έκθεσης στο φως, καλό θα ήταν για την επιτυχημένη αναπαραγωγή, την πιο σκοτεινή θέση να την παρέχεις στο θηλυκό.
Όσον αφορά στο κελάηδημα, εννοείται ότι με πτερόρροια ή χωρίς, το αρσενικό σου θα μειώσει τις φωνητικές του αποδόσεις εφόσον έχει οπτική επαφή με το θηλυκό. Επιπρόσθετα η ακουστική επαφή μαζί του θα προκαλέσει μείωση της διάρκειας του τραγουδιού όπως ίσως έχεις ήδη καταλάβει.
Το άρθρο που σου αναφέρθηκε πρωτύτερα είναι αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
μελέτησέ το για να ξέρεις πως θα πρέπει να κινηθείς τους επόμενους μήνες.
Τέλος, πες μας σε ποια περιοχή είσαι και σκέψου αν υπάρχει η δυνατότητα τα πουλιά να παραμείνουν στο μπαλκόνι σου όλον τον χρόνο...έτσι θα μειώσεις τις πιθανότητες για πρώιμη γέννα
 
@ianos καλημέρα!!!είμαι καρδιτσα είμαι 5ο όροφο έχω μπαλκονι γωνιακό σε νότο δύση και βορά. Με προβληματίζει πολύ η εξωτερική θέση για τον χειμώνα γιατί από φως θα έχω άφθονο αλλά αν φυσάει αν κάνει κρύο εγώ πρέπει να φτιάξω ειδική κατασκευή για να τα προστατεύσω από όλα.μεσα έχω ένα σημείο σε ένα διάδρομο που έχει και παράθυρο ανατολικό και την υπόλοιπη μέρα δεν λούζεται και στο φως οπότε εκεί η θα τα βαλω το ένα πάνω από το άλλο η έξω μόνο ο ένας και μέσα αυτή.εχω κι ένα βορειοανατολικο μπαλκονι που έχει ένα Γ ο τοίχος και σκέφτομαι μήπως τα βάλω εκεί για να μη τα πιάνει ρεύμα αέρος σε ράφια με ναυλον.δεν ξέρω.εχω και από το νότιο μπαλκονι ένα μικρό σημείο με Γ αλλά από κει το λούζει το φως
[automerge]1692512704[/automerge]
Α και χειμώνας εδώ σημαίνει κρυο!!!! Πέφτει και κάτω του μηδενός τα βραδια
 
Back
Top