Γενικά Γιατί τα καναρίνια μου δεν κάνουν μπάνιο;

Φίλε είχα το ίδιο πρόβλημα.
Έχω ένα καναρίνι (θηλυκό) και ένα καρδερινοκάναρο.
Το καναρίνι από την αρχή που το πήρα δεν προλάβαινα να πάρω το χέρι μου από το κλουβί (όταν της έβαζα την μπανιέρα) και ορμούσε μέσα.
Το καρδερινοκάναρο από την άλλη, είτε την έβαζα είτε όχι το ίδιο. Να τα έχω κοντά να βλέπει την θηλυκιά που έκανε μπάνιο τίποτα, να τον ψεκάζω εγώ, πάλι τίποτα. Άρχισα να τρελαίνομαι. Ενώ είναι πολύ καθαρό πουλάκι σε σύγκριση με το καναρίνι να μην μπαίνει με τίποτα. Σε σημείο που το είχα πάρει απόφαση ότι δεν θα κάνει μπάνιο. Έβαζα την μπανιέρα για τα μάτια όση ώρα χρειαζόταν το άλλο πουλάκι να κάνει το μπάνιο του και την έβγαζα. Ώσπου κάποια μέρα (το καρδερινοκάναρο το έχω πάνω από το γραφείο μου) με πιτσιλούσε από την ποτίστρα. Λέω δεν δοκιμάζω τώρα μήπως και γίνει κανένα θαύμα;!
Επιτόπου του βάζω την μπανιέρα και κάθομαι από μακρυά να τον βλέπω. Όσο ήμουν στον χώρο η μεγαλύτερη κίνηση που έκανε ήταν να σταθεί στο χείλος και να με κοιτάει. Τότε κατάλαβα ότι πιθανόν τον αγχώνει η παρουσία μου. Βγήκα από το δωμάτιο και μετά από λίγα λεπτά που έριξα μια κλέφτικη ματιά ήταν μούσκεμα! Από τότε αν τύχει και αργήσω λίγο να του την βάλω με ψεκάζει και με ειδοποιεί!
Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνει πιο γρήγορα και από το καναρίνι.
Αυτά από μένα και συγγνώμη αν σας κούρασα
 
Φίλε είχα το ίδιο πρόβλημα.
Έχω ένα καναρίνι (θηλυκό) και ένα καρδερινοκάναρο.
Το καναρίνι από την αρχή που το πήρα δεν προλάβαινα να πάρω το χέρι μου από το κλουβί (όταν της έβαζα την μπανιέρα) και ορμούσε μέσα.
Το καρδερινοκάναρο από την άλλη, είτε την έβαζα είτε όχι το ίδιο. Να τα έχω κοντά να βλέπει την θηλυκιά που έκανε μπάνιο τίποτα, να τον ψεκάζω εγώ, πάλι τίποτα. Άρχισα να τρελαίνομαι. Ενώ είναι πολύ καθαρό πουλάκι σε σύγκριση με το καναρίνι να μην μπαίνει με τίποτα. Σε σημείο που το είχα πάρει απόφαση ότι δεν θα κάνει μπάνιο. Έβαζα την μπανιέρα για τα μάτια όση ώρα χρειαζόταν το άλλο πουλάκι να κάνει το μπάνιο του και την έβγαζα. Ώσπου κάποια μέρα (το καρδερινοκάναρο το έχω πάνω από το γραφείο μου) με πιτσιλούσε από την ποτίστρα. Λέω δεν δοκιμάζω τώρα μήπως και γίνει κανένα θαύμα;!
Επιτόπου του βάζω την μπανιέρα και κάθομαι από μακρυά να τον βλέπω. Όσο ήμουν στον χώρο η μεγαλύτερη κίνηση που έκανε ήταν να σταθεί στο χείλος και να με κοιτάει. Τότε κατάλαβα ότι πιθανόν τον αγχώνει η παρουσία μου. Βγήκα από το δωμάτιο και μετά από λίγα λεπτά που έριξα μια κλέφτικη ματιά ήταν μούσκεμα! Από τότε αν τύχει και αργήσω λίγο να του την βάλω με ψεκάζει και με ειδοποιεί!
Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνει πιο γρήγορα και από το καναρίνι.
Αυτά από μένα και συγγνώμη αν σας κούρασα
καθε αλλο και ενα μεγαλο ευχαριστω για την ανταποκριση και που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας απο αυτα μαθαινουμε αλωστε... αγοραζουμε πουλια και οταν δεν γνωριζουμε τους εκτροφεις τους και πως τα εμαθαν να λειτουργουν και μεις θελουμε να τους μαθουμε το σωστο σε εισαγωγικα γιατι ετσι πιστευουμε οτι θα τους προσφερουμε το καλυτερο τοτε η λυση ειναι να αναζητησεις λυσεις απο παρομοια περιστατικα σευχαριστω και παλι και σενα και ολους οσους ανταποκριθηκαν
 
Άστα να το πιουν.. Καλό τους κάνει.
*Το τριβόλι καλύτερα αποξηραμένο και τριμμένο στην αυγοτροφή.
Άστα να το πιουν.. Καλό τους κάνει.
*Το τριβόλι καλύτερα αποξηραμένο και τριμμένο στην αυγοτροφή.
σημερα το θυληκο μου εκανε επιτελους βουτια ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια. Για το τριβολι καλυτερα να μιλησουμε καποια αλλη στιγμη σε περιοδο αναπαραγωγης σε αντιστοιχο νημα περι βοτανων οπως ειπες εγω χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα το μιραλ στην αναπαραγωγη δεν γνωριζω πολλα σχετικα με βοτανα συγνωμη για το εμβολημα μεσα στο μπανιο απλα με ξαφνιασε ο πωλητης
 
Back
Top