Φροντίδα Γιατί τα καναρίνια μου δε γουστάρουν το μπάνιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Creencia7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα καναρίνια αλλά και τα υπόλοιπα πουλιά δεν κάνουν μπάνιο από ευχαρίστηση αλλά από ανάγκη.

Γιάννη αυτο που αναφερεις αφορα ολο τον χρόνο;
Ρωτω γιατι εδω https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/ αναφερεις την αναγκαιοτητα του καθημερινου μπανιου απο τέλους ανοιξης και ως το χειμωνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όταν κριθεί αναγκαίο (και μόνο τότε) ένα πουλί θα κάνει μπάνιο και θα περιποιηθεί το φτέρωμά του. Η περιποίηση του φτερώματος είναι μεγάλη, ενεργοβόρα, επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία και ολοκληρώνεται με τη λίπανσης όλων των φτερών του αρκετές ώρες αργότερα από το μπάνιο.
Συνεπώς και για καθαρά λόγους "οικονομίας" δεν θα ξαναμπεί στο νερό σε καμία περίπτωση την ίδια μέρα...
Και δεν θα το κάνει πιθανότατα (ανάλογα με τις συνθήκες της εκτροφής) για μια σειρά ημερών
You are the best😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γράφω @Tony Forpus να βάζουμε κάθε μέρα το μπάνιο στα πουλιά... ειδικά στα κοινόβια, χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει πως πρέπει να κάνουν κάθε μέρα.
Εσύ Αντώνη που μελετάς τόσο καλά τα δικά μου γραφόμενα... αν βρεις κάπου κάποια τέτοια αναφορά να μου πεις να τη διορθώσω και για να μη δίνουμε "πατήματα" σε όσους "διυλίζουν τον κώνωπα" να χουν να λένε γιατί σίγουρα θα είναι εκ παραδρομής.
Αν μάλιστα τις ενστάσεις σου τις συμμάζευες στο άρθρο θα ήταν περισσότερο επικαιροποιημένο και δεν θα σπαταλούσαμε χρόνο σε σοβαρά θέματα για τη δημιουργία απλά εντυπώσεων και επίδειξη "γνώσεων".
 
Εσύ Αντώνη που μελετάς τόσο καλά τα δικά μου γραφόμενα... αν βρεις κάπου κάποια τέτοια αναφορά να μου πεις να τη διορθώσω και για να μη δίνουμε "πατήματα" σε όσους "διυλίζουν τον κώνωπα" να χουν να λένε γιατί σίγουρα θα είναι εκ παραδρομής.

@misalouris ετυχε να διαβασω το αρθρο γιατι το υπενθύμισε μερικα ποστ πιο πανω ο @Stavros, δεν θα σπαταλουσα χρονο για να δω τι αναφερεις στο εκάστοτε αρθρο και να συγκρινω τι γραφεις σημερα.

Και αναφερεις

"Απαντώντας στο ερώτημα της παραγράφου, θα πω πως τα πτηνά χρειάζονται το μπάνιο κάθε μέρα από το τέλος της άνοιξης μέχρι να έρθουν τα πρώτα κρύα και να ολοκληρωθεί η πτερόρροια, περιοδικά το χειμώναεκμεταλλευόμενοι τα ανοίγματα ηλιοφάνειας που σποραδικά υπάρχουν και κατά συνθήκη στην περίοδο της αναπαραγωγής."

Τωρα για τα περι διυλισης εντομων, πατηματων, επιδειξης και τα σχετικα δεν τα καταλαβα και κρινονται και περιττά κατα την γνωμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα καναρίνια αλλά και τα υπόλοιπα πουλιά δεν κάνουν μπάνιο από ευχαρίστηση αλλά από ανάγκη.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση καθαρό και με περιποιημένο φτέρωμα πουλί να μπει και να κάνει μπάνιο
Επίσης Γιάννη εδώ δεν έχεις καθόλου δίκιο. Τα παραδείσια για παράδειγμα ζουν για το νερό. Μπορούν να κάνουν κάθε μέρα όλη μέρα. Και τα καναρίνια όμως δεν πάνε πίσω. Αν σε ένα πουλί του αρέσει αυτή η διαδικασία θα το κάνει επειδή το θέλει, όχι επειδή το έχει ανάγκη.
 
Και εδώ οι αρχαίοι έχουν πρωτοτυπήσει. Στην Ελένη του Ευριπίδη, ο Μενέλαος μετά τον πόλεμο κάθεται σε μια τυχαία πέτρα στης Αιγύπτου και αναφωνεί "η πιο μεγάλη δύναμη, είναι η ανάγκη".
Τεράστια φράση,ταξίδεψε όλη την ιστορία με πάμπολλες φιλοσοφικές προεκτάσεις και διαξιφισμούς.
Βρείτε τα εκεί στα π.Χ. Πριν φτάσετε στο bete machine του Καρτέσιου.
 
Τα παραδείσια για παράδειγμα ζουν για το νερό.
Δυστυχώς για μένα με τα παραδείσια ή τους παπαγάλους δεν έχω καμία εμπειρία και θα συμμορφωθώ με τις παρατηρήσεις όσων γνωρίζουν... αμέσως!
Εγώ γράφω για καναρίνια και ιθαγενή σε καλά Ελληνικά και δεν είμαι υπεύθυνος για το τι καταλαβαίνει, τι μπορεί ή τι θέλει να καταλάβει κάποιος... χωρίς μάλιστα να ρωτά για τις απαραίτητες διευκρινήσεις
 
Συνοψίζω κατά την δίκη μου λογική..Βάζε μπάνιο κάθε μέρα από εδώ και στο εξής προς το μεσημεράκι. Όποιο θέλει να μπει θα μπει. Όποιο δεν θέλει δεν θα το κάνει.
 
Back
Top