Ασθένειες Γιατί τα φτερά του παπαγάλου μου είναι φαγωμένα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Φαγωμένα φτερά; Γειά σας φίλοι μου. Μήπως γνωρίζετε γιατί τα φτερά της Λίνας μου είναι σε αυτήν την κατάσταση; δεν είναι τωρινό το πρόβλημα αλλά από χρόνια πότε φτιάχνει κ πότε επανέρχεται το πρόβλημα. Δεν μπόρεσα ποτέ να Καταλάβω το λόγο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210603_125542 (1).webp
    IMG_20210603_125542 (1).webp
    12,8 KB · Προβολές: 17
  • 58_n.webp
    58_n.webp
    22,8 KB · Προβολές: 15
  • 177_n.webp
    177_n.webp
    28,3 KB · Προβολές: 15
@lina
Οι λόγοι που οί παπαγάλοι τρώνε τα φτερά τους είναι κυρίως ψυχολογικοί
Η ανία, η αλλαγή στην καθημερινότητα του, η μικρή ενασχόληση με το πουλί μπορεί να οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση που ονομάζεται picking feather.
Τα παιχνίδια μέσα στο κλουβί είναι μία καλή λύση .
Υπάρχουν και ιατρικές αιτίες όπως ο υποθυροειδισμός.
Επίσης η έλλειψη βιταμινών και σιδήρου η έλλειψη ιχνοστοιχείων και η έλλειψη ηλιακού φωτός μπορεί να οδηγήσουν σε PF.
Συνήθως εμφανίζεται σε μοναχικά πουλιά.
Thread 'Μάδημα - φάγωμα φτερώματος παπαγάλων' https://community.petbirds.gr/threads/Μάδημα-φάγωμα-φτερώματος-παπαγάλων.5333/
 
Μου δίνει την εικόνα over-preening όπου το πουλί περιποιείται σχεδόν αδιάκοπα τα φτερά του, συχνά σε κάποιες μεμονωμένες περιοχές του σωματός του. Είναι κι αυτό σύμπτωμα ανίας. Πολλές φορές τα φτερά αδυνατίζουν και σπάνε, άλλες φορές κόβουν τις άκρες τους (η αγγλική βιβλιογραφία το ονομάζει barbering-κούρεμα).
 
Το σπιτάκι τους είναι γεμάτο από παιχνίδια αν και η Λίνα δεν πολύ παίζει μαζί τους. Λαχανικά η αλήθεια είναι ότι δεν τρώει μόνο πιπεριά τα υπόλοιπα όπως τα βάζω έτσι τα βγάζω χρόνια παιδεύομαι να την μάθω αλλά δεν... Τον χειμώνα η αλήθεια είναι πως δεν τα βγάζω έξω μη μου κρυωσουν αλλά από την άνοιξη και πέρα 1 ώρα σίγουρα θα είναι στο μπαλκόνι μαζί μου πάντα. Μετά μπαίνουμε μέσα για να τους ανοίξω το κλουβί τους κ να είναι ελεύθερα στο σπίτι. Εντωμεταξύ δεν τα ξεριζωνει τις άκρες μασάει. Αν βρε παιδιά ήταν από άνοια κ ο ody δεν θα είχε το ίδιο πρόβλημα;
 
Βρε παιδιά κ κάτι ακόμα εντάξει αντε και το κάνει η ίδια με τα φτερά της στο κεφαλάκι της πώς το κάνει; μήπως υπάρχει κάποιο παράσιτο που το κάνει;
 
Εύα αυτό είναι ξεκάθαρα δουλειά απο ράμφη. Στο κεφάλι υπάρχει περίπτωση να το κάνει ο αρσενικός αν μιλάς για ακριβώς πάνω στο κεφάλι αλλα θα ξαφνιαστείς αν προσέξεις μέχρι που φτάνουν να γυρίσουν το λαιμό τους για να περιποιηθούν τα φτερά τους. Εντελώς πληροφοριακά μιας και δεν πιστεύω ότι συμβαίνει εδώ, κάποια πουλιά που μαδάνε τα φτερά τους, μαδάνε το κεφάλι τους μόνα τους με το πόδι τους. Ξαναλέω δεν πιστεύω ότι έχεις τέτοιο, το πουλάκι σου δείχνει να ταλαιπωρεί λίγο τα φτερά του, δεν μου φαίνονται βγαλμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top